Regija

ZDRAVSTVENI STANDARD? Vozila sanitetskog prijevoza od jučer su obvezna plaćati cestarinu na autoputu

0

“Od 1. veljače, vozila sanitetskog prijevoza su obvezna plaćati cestarinu na autoputu (do jučer su bila oslobođena istog). Taj novonastali trošak nije uvršten u nadoknadu sredstava sanitetskog prijevoza iz HZZO, te će se ubuduće pacijenti voziti cestama na kojima se ne naplaćuje cestarina (tzv. ‘starim putem‘ Dubrovnik – Sinj – Knin – Gračac – Karlovac – Zagreb; Dubrovnik – Split – Rijeka – jadranskom cestom i slično), javlja Dubrovački vjesnik.

Ukoliko naručitelj prijevoza (hitnog) inzistira prijevozu putem autoceste, morat će snositi trošak cestarine. Obzirom na navedeno, do konačnog rješenja novonastale situacije, obavještavamo vas o budućem vršenju sanitetskog prijevoza” – stoji u dopisu Doma zdravlja Dubrovnik poslanog Općoj bolnici Dubrovnik, s potpisom ravnatelja DZ Branka Bazdana.

Skoro pa da ne vjerujemo što smo pročitali, radi se o sanitetskom prijevozu iz ustanove u ustanovu, a dopis je objavio Hssms-mt Sestrinski sindikat Dubrovnik na svojoj Facebook stranici. Dom zdravlja Dubrovnik također je objavio i dopis odluke Hrvatskih autocesta u kojima je vidljivo kako će se sanitetskom prijevozu odsad naplaćivati cestarina te da više nisu, prema novom Pravilniku, vozila s pravom prednosti prolaska.

– 90 posto hitnih prijevoza iz ustanove u ustanovu iz naših krajeva, iz grada u grad, obavljaju vozila Sanitetskog prijevoza, a ne Hitne medicinske pomoći, jer hitne ne voze iz grada u grad. To je otprilike nekih 5 do 6 tisuća eura mjesečno, a da bih mogao isplatiti plaće svojim djelatnicima, Dom zdravlja više to ne može priuštiti. Poslao sam ja i prijedlog ministarstvu za javno savjetovanje da se ove stvari riješe, nitko nije reagirao. HAC je donio ovu odluku i mi se ne možemo drugačije nositi s ovim nego naplatom” – govori ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik Branko Bazdan.

Uspjeli su, dodaje, s Općom bolnicom Dubrovnik dogovoriti da prijevoze iz ustanove u ustanovu plaća dubrovačka bolnica, a za prijevoze iz kuće do ustanove slijedi ili vožnja duljim putem ili plaćanje 47,60 eura u jednom smjeru.

– Zasad smo uspjeli dogovoriti ovo, razgovaramo i s Hitnom, da preuzmu naše ENC-ove, ali Dom zdravlja zasad jednostavno ne može drugačije” – dodaje Bazdan.

Dubrovački je poslao smo upit i Hrvatskim autocestama da objasne odakle ova odluka te je li ona konačna ili privremena.

– Temeljem članka 89.a Zakona o cestama vozila MUP-a, vozila ministarstva obrane i oružanih snaga, vatrogasna vozila, hitna pomoć, vozila gorske službe spašavanja te vozila carine ne plaćaju korištenje autoceste, ali pravo na besplatan prolazak ostvaruju isključivo korištenjem ENC uređaja za vozila registrirana u RH. Operativna primjena ove odredbe Zakona započela je s 1.2.2024. godine, danom stupanja na snagu Pravilnika o vizualnom identitetu, posebnim oznakama vozila i evidentiranju prolazaka autocestama i objektima s naplatom cestarine.” – kažu iz Hrvatskih autocesta. Samo poštuju Zakon o sigurnosti prometa na cestama i Pravilnik čija je primjena počela s jučerašnjim danom.

Dotad, ili spravite takujine ili budite spremni truckati se starim putem i držati fige da vas ne zamete u snijegu i da vam se od dugog puta do bolničke ustanove ništa ozbiljno ne dogodi.