Svake godine u Neretvu stižu tone smeća iz susjedne Bosne i Hercegovine, konkretno 127 tisuća kilograma plastike. Rezultat toga je da se Neretva našla na popisu tisuću najonečišćenijih rijeka na svijetu prema stranici The Ocean cleanup i to u društvu rijeka u kineskim industrijskim zonama. To samo govori koliko je ovaj problem ozbiljan ističe predsjednik udruge mladih Kolektiv Ivan Gluščević.
“Kao udruga bili smo zapanjeni činjenicom da je na stranici Ocean Cleanup rijeka Neretva navedena kao jedna od tisuću najzagađenijih rijeka zbog protoka plastike u more, što je zapanjujuća činjenica. Kad pogledate tu kartu, onda vidite samo da je Azija puna puna tih točkica i gdje su označene rijeke koje unose najviše plastike u more i kad pored svih tih rijeka u Aziji vidite rijeku Neretvu onda shvatite da stvarno nešto nije u redu. Pokrenuli smo inicijativu Neretva bez plastike unutar koje organiziramo akcije čišćenja.
Širimo svijest o tom problemu i sad smo dobili strojeve za reciklažu plastike zbog čega ćemo krenuti sa stvaranjem proizvoda koje možemo napraviti od plastike jer resursa ne fali. Sve to smeće većinom dolazi iz Bosne i Hercegovine, što predstavlja i međunarodni problem. Na našu radost nedavno je Institut za oceanografiju te Udruga mladih Kolektiv, Grad Metković i Grad Čapljina pokrenuli su projekt preko kojega ćemo probati ustvrditi odakle to smeće dolazi te kakva je posljedica toga smeća na cijeli sustav rijeke Neretve i nadamo se da ćemo ga skupa i riješiti”, objašnjava Gluščević.
Inače, mladi iz Neretve su sasvim slučajno još 2016. godine naletjeli na podatak da je Neretva na popisu najonečišćenijih rijeka na svijetu nakon čega su krenuli i s akcijama čišćenja no ubrzo su shvatili i kako su akcije čišćenja postale uzaludne jer koliko god se oni trudili smeće i dalje pristiže zbog čega su se udružili s Institutom za oceanografiju kako bi se pronašao izvor smeća i u konačnici riješio problem težak 127 tona. Upravo toliko plastike svake godine doplovi u Neretvu, piše portal Juginfo.hr