IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

VIŠE OSIGURANIKA NEGO STANOVNIKA Nova pravila u HZZO-a otkrila niz nelogičnosti

0

Nezaposlene osobe koje nisu u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) zakonskim se izmjenama koje su stupile na snagu ovaj mjesec, do 29. lipnja se moraju javiti Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje radi provjere statusa. U zakonu stoji da se HZZO-u trebaju javiti i sve osobe nakon navršenih 18 godina pa su roditelji bili u nedoumici, odnosi li se to na sve osobe sa stečenom punoljetnošću ili se, kao i dosad, trebaju javiti nakon završetka redovnog školovanja.

– Osigurane osobe koje su na redovnom školovanju ne moraju se javljati HZZO-u nakon navršenih 18 godina. Po osnovi redovnog školovanja osoba može biti obvezno zdravstveno osigurana najduže u trajanju od ukupno osam godina. Nadalje, ako je osigurana osoba završila redovno školovanje, dužna je javiti se HZZO-u u roku od 30 dana od isteka školske godine, odnosno završetka akademske godine u kojoj je završila redovito školovanje – pojašnjavaju iz HZZO-a.

Inače, ovaj rok za učenike i studente nekad je bio 90 dana.

U javnosti se barata podatkom o 300 tisuća osoba koje bi izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju mogle ostati bez obveznog zdravstvenog osiguranja. Do procjene se došlo usporedbom broja osiguranih osoba i popisa stanovništva. Pretpostavka je da se radi o osobama koje su se zaposlile u inozemstvu i izgubile pravo na obvezno zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj. Iz HZZO-a za Dubrovački kažu kako oni nemaju takve procjene.

Prema njihovoj evidenciji, ovoga je travnja ukupno 4.070.897 osiguranih osoba na području cijele Republike Hrvatske, dok je na području Dubrovačko-neretvanske županije 124.897 osiguranika. Ako je suditi po popisu stanovništva iz 2021., postoje odstupanja i u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Prema tom posljednjem popisu, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji bilo je 115.564 stanovnika, što je 9.333 stanovnika manje 2021. nego osiguranika HZZO-a danas. Je li popis usporedni podatak?

Zakon nalaže da su se obvezni osigurati hrvatski državljani s prebivalištem i stranci s odobrenim stalnim boravkom ili dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj, ako propisima Europske unije, međunarodnim ugovorom odnosno posebnim zakonom nije drukčije određeno. Nadalje, osiguravaju se i strani državljani s odobrenim privremenim boravkom na temelju radnog odnosa, no detalji o tome se mogu naći na stranicama HZZO-a.

Uz osobe koje se trebaju javiti HZZO-u nakon završetka školovanja, u obvezi osobnog pristupa HZZO-u nalaze se i osiguranici koji su taj status stekli jer su izvršili prijavu HZZO-u u propisanom roku nakon prestanka radnog odnosa odnosno obavljanja djelatnosti ili prestanka primanja naknade plaće, nakon služenja vojnog roka, otpuštanja iz ustanove za izvršenje kaznenih i prekršajnih sankcija, zdravstvene ili druge specijalizirane ustanove. Tko osobno ne dođe u HZZO do 29. lipnja, a potom jednom u tri mjeseca, HZZO će ih odjaviti iz obveznoga zdravstvenog osiguranja po službenoj dužnosti bez donošenja rješenja.

Međutim, obvezno zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj je, kao što i naziv kaže, obveza pa je i posljednja kategorija dužna javiti se najbližoj ustrojstvenoj jedinici HZZO i regulirati status osigurane osobe prema jednoj od zakonskih osnova osiguranja.