Nekategorizirano

UŠAO UMJESTO LIVAJE Mate Antunović sinoć je debitirao u europskoj Hajdukovoj utakmici, kakva je njegova sudbina među Bijelima?

0

HAJDUK je sinoć na Poljudu pod vodstvom novog trenera Gennara Gattusa krenuo u novu sezonu. Bijeli su odigrali prvu utakmicu i napravili veliki korak prema trećem pretkolu Konferencijske lige. U drugom pretkolu Hajduk je na krcatom Poljudu bez većih problema s 2:0 pobijedio HB Torshavn, klub s Farskih otoka.

Bila je ovo prva službena utakmica koju je na trenerskom mjestu Splićana odradio legendarni Gennaro Gattuso, a nama zanimljiva iz još jednog razloga što je, doduše u samo par zadnjih minuta, u njoj igrao i naš Mate Antunović, dijete NK Jadrana LP. Mate je u 91. minuti ušao umjesto Marka Livaje i tako osjetio slast europske pobjede.

No, kakva je sudbina Antunovića u Hajduku kojemu mnogi predviđaju blistavu nogometnu karijeru?

Podsjetimo, od prvog dana priprema Gattuso na raspolaganju ima 30 igrača, a među njima se pomalo neočekivano našao Mate Antunović (20). Mladi napadač je prošlog ljeta napustio Hajduk i priključio se talijanskoj Monzi na jednogodišnjoj posudbi uz opciju otkupa za milijun eura. Bio je jedan od najvažnijih igrača koji su sudjelovali u velikom uspjehu juniora Hajduka kada su igrali finale Lige prvaka mladih, a na tom putu zabijao je protiv Manchester Cityja i Borussije Dortmund.

“Ne mogu igrati pokraj Livaje”

Iako su nakon toga svi očekivali da će Antunović polako ulaziti u prvu momčad Bijelih, to se ipak nije dogodilo. Mladić je izrazio želju za odlaskom iz kluba smatrajući da će drugdje lakše doći do minutaže. Bili su zainteresirani Udinese, PSV, AZ Alkmaar, belgijski Standard i švicarski Young Boys, a na kraju je završio u Monzi.

“Svi znamo da je u napadu Hajduka Marko Livaja. On je daleko najbolji igrač hrvatske lige i jasno mi je da trenutno ne mogu igrati pokraj njega, ali isto tako ne znači da neću moći za par godina. Bio sam svjestan da moram negdje tražiti minute”, izjavio je nakon odlaska u Italiju.

“S jedne strane sam sretan što sam došao negdje gdje ću igrati, a s druge strane malo žalostan. Hajduk volim najviše od svih klubova na svijetu, ali prioritet su mi minute i nogomet. Treba razmišljati glavom. Hajduk me htio zadržati. Nisu me htjeli prodati. Htjeli su da odem na posudbu bez opcije otkupa, ali ja mislim da je ovo za mene najbolji izbor”, dodao je.

Monza ga je mogla otkupiti za milijun eura

Plan Monze za Antunovića bio je vrlo jasan od početka. On će igrati za njihovu mladu momčad u talijanskoj Primaveri, gdje će se pokušati nametnuti i time zaslužiti da Monza otkupi njegov ugovor od Hajduka na kraju prošle sezone. Početak za Antunovića nije bio sjajan. Od prvih devet mogućih utakmica u Primaveri, mladi napadač nastupio je u njih šest i zabio jedan pogodak.

Nakon toga su stvari sjele na svoje mjesto. Antunović se očito prilagodio novoj sredini i od studenog prošle godine do veljače ove godine u 12 utakmica zabio osam golova i upisao dvije asistencije. U tom trenutku činilo se da je otkup samo stvar formalnosti, ali to se nije dogodilo.

Naime, Antunović je prije odlaska u Italiju produljio ugovor s Hajdukom do 2025. godine, budući da mu je tada važeći istjecao krajem prošle sezone, pa bi posudba za Bijele bila besmislena ako bi ih igrač nakon nje jednostavno besplatno napustio. Monza je imala opciju otkupiti Antunovića na kraju sezone za milijun eura, a Hajduku je trebalo pripasti i 20 posto budućeg transfera. Opcija Monze pretvorila bi se u obvezu otkupa ako Antunović zaigra barem jednu minutu u Serie A za prvu momčad, a mladi napadač dobio bi četverogodišnji ugovor.

Crveni karton i suspenzija na tri utakmice

Nakon sjajnog niza od 12 utakmica očekivalo se da će Antunović dobiti priliku u prvoj momčadi jer je Monza relativno mirno plovila kroz Serie A, bez bojazni od ispadanja, ali njihov napad bio je izrazito sterilan. Najbolji strijelac Monze prošle sezone bio je veznjak Andrea Colpani, koji je zabio osam golova, a nijedan napadač nije zabio više od četiri.

Međutim, Antunović nije dobio priliku, a prestao je zabijati u Primaveri. Do kraja sezone je od 13 mogućih utakmica nastupio u njih osam i zabio samo jedan gol. Imao je i jedan vrlo loš trenutak kada je protiv Genoe zaradio izravni crveni karton i bio suspendiran na tri utakmice. Vratio se golom protiv Milana, ali to je bio njegov posljednji pogodak u sezoni.

Njegov status u Hajduku nije jasan

Antunović se tako vratio u Hajduk i završio pripreme s prvom momčadi. Situacija se u odnosu na prošlo ljeto promijenila jer se očekuje da će Livaja igrati na poziciji desetke te će biti daleko više minuta na raspolaganju na poziciji napadača. U klubu više nema Filipa Čuića i Nikole Kalinića, koji se preselio na kat Poljuda, pa je jedini preostali igrač koji je igrao napadača prošle sezone Aleksandar Trajkovski.

Međutim, njegov status nije baš do kraja jasan. Završio je pripreme s prvom momčadi, ali mu ugovor traje samo do ljeta sljedeće godine. Ako ga ne produlji, teško je očekivati da ostane u Hajduku, prognozira Index.

Bit će zanimljivo pratiti kako će se odvijati njegova situacija u klubu. Ili će se nametnuti i zaslužiti novi ugovor s Bijelima te kasnije minute u prvoj momčadi ili će mu sportski direktor pronaći novu destinaciju za nastavak karijere. Pitanje je i kakve su njegove želje. Prije godinu dana htio je pošto-poto otići iz kluba, ali je prošle godine spoznao koliko mu se kao mladom igraču vani teško probiti, pa možda sada i sam zaključi da mu je bolje pokušati izboriti mjesto u Hajduku.