Dječje selo Promajna na Makarskoj rivijeri, objekt proglašen strateškim za Republiku Hrvatsku, već se dvadesetak godina pretvara u ruševinu. Riječ je o odmaralištu i lječilištu smještenom između Baškog polja i Promajne, gdje su na oporavak dolazila djeca sa zdravstvenim problemima iz cijele nekadašnje Jugoslavije i drugih zemalja.
Ustanova je prestala s radom početkom devedesetih godina prošlog stoljeća kada su u tamošnje objekte useljeni prognanici. Posljednji prognanici napustili su Promajnu 2006. godine te od tada Dječje selo propada.
Sve je počelo još 1958. godine
Počeci lječilišta bilježe se još 1958. godine, kada je Crveni križ Švedske izgradio dva bungalova i desetak drvenih baraka za izbjeglice iz Mađarske koji su otišli pred tenkovima sovjetske Crvene armije za vrijeme revolucije 1956. godine.
Državna ustanova Dječje selo kupila je okolno zemljište od Hrvatskih šuma 1988. godine. Nakon 2006. prazne objekte u tri navrata pokušala je iznajmiti Splitsko-dalmatinska županija, a kasnije je nekretninu pokušalo prodati nadležno ministarstvo.
Danas je Dječje selo odlukom vlade proglašeno “nekretninom od strateškog značaja za Republiku Hrvatsku” te njime upravlja Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine koje je, kako za Index kaže glasnogovornica Valentina Vincek, “zadržalo upravljanje samo nad nekretninama od strateškog značaja, a to su one nekretnine od čije se uporabe, korištenja ili raspolaganja može očekivati značajna gospodarska, financijska, razvojna ili društvena korist za Republiku Hrvatsku te nekretnine koje služe za ispunjenje njezinih obveza.”
“Sukladno zakonu, te nekretnine, na prijedlog Ministarstva, proglašava Vlada odlukom. Odluka o strateškim nekretninama donesena je na sjednici Vlade održanoj 16. siječnja 2025. godine. Tom su Odlukom određene 32 nekretnine kojima upravlja Ministarstvo, što znači da za njih Ministarstvo rješava imovinskopravne odnose, pribavlja dokumentaciju, održava, naručuje procjembene i geodetske elaborate i slično.
Međutim, za bilo kakvo raspolaganje svakom od te 32 nekretnine potrebno je da Vlada ili Ministarstvo, ovisno o tržišnoj vrijednosti, donese posebnu odluku o raspolaganju. Pojedinačne odluke donosit će se u suradnji s jedinicama lokalne samouprave na području kojih se nalaze nekretnine od strateškog značaja, uvažavajući njihove potrebe, želje i mogućnosti u mjeri koliko je to moguće,” poručuju iz ministarstva i potvrđuju:
“Zemljište na kojem se nalazi bivše dječje lječilište Dječje selo nesporno je u vlasništvu Republike Hrvatske i pod upravljanjem je ovog Ministarstva. Ministarstvo će provoditi daljnje radnje vezane uz možebitno raspolaganje i aktivaciju predmetne nekretnine koja je Odlukom Vlade proglašena strateškom nekretninom RH. O načinu raspolaganja odlučit će se nakon opširnog pripremnog postupka koji će se provoditi u suradnji s općinom i drugim dionicima.”
Kako danas izgleda taj strateški projekt Vlade možemo vidjeti na YouTubeu.
Nema planova
Trenutačno ne postoje planovi što učiniti s Dječjim selom. Anita Gamulin, voditeljica područnog odjela za konzervatorske poslove u Splitu, kaže za Index: “Dječje odmaralište, projekt autora Rikarda Marasovića, registrirano je kulturno dobro. Nemamo saznanja o potencijalnim investitorima ili planovima za spomenutu građevinu.”
Kako je lječilište za djecu s respiratornim problemima izgledalo nekada, može se vidjeti u emisiji Hrvatske televizije More iz siječnja 2024. godine. Kompleks se proteže na 68 tisuća kvadratnih metara. U Prostornom planu Baške Vode predviđa se njegova namjena za turizam i zdravstveni turizam kapaciteta 700 kreveta. Godine 2018. objavljene su procjene da Dječje selo vrijedi dvadeset milijuna eura.
U srpnju 2021. Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine stavilo je Dječje selo Promajna na prodaju putem javnog natječaja. “Predmet je kupoprodaja nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske u k.o. Bast – Baška Voda, označene kao z.k.č.br. 2988/77, šuma površine 68.273 m², upisane u z.k.ul. 3598, na kojoj u naravi postoje devastirani smještajni objekti bivšeg dječjeg lječilišta za respiratorne bolesti ‘Dječje selo’.
Nekretnina se nalazi najvećim dijelom unutar granica izdvojenog građevinskog područja izvan naselja Promajna, planiranog za urbanu preobrazbu, gospodarske namjene, ugostiteljsko-turističke, a manjim dijelom unutar koridora kolne prometnice i unutar planirane zone sportsko-rekreacijske namjene, oznake R6 – uređena plaža, u području za koje je obvezna izrada Urbanističkog plana uređenja,” stajalo je u oglasu uz napomenu kako je početna cijena 108.420.000,00 kuna.
Nekretnina nije našla kupca, pa je četiri godine kasnije postala strateški važnim objektom za Republiku Hrvatsku.
“Bogata povijest ispunjena uspomenama”
Direktorica Turističke zajednice Makarska Marina Josipović istaknula je za Index važnost Dječjeg sela u prošlosti te njegove revitalizacije u budućnosti.
“Dječje selo u Promajni nekada je imalo važnu ulogu kao bolnica i rehabilitacijski centar, pružajući zdravstvenu skrb mnogim pacijentima, od kojih su mnogi istovremeno bili i gosti Makarske rivijere. Ovaj objekt nosi sa sobom bogatu povijest ispunjenu uspomenama – kako za one koji su se tamo liječili, tako i za medicinsko osoblje, liječnike i djelatnike koji su ovdje radili,” kaže Josipović.
“Danas, nažalost, kompleks se nalazi u ruševnom stanju, a njegova glavna zgrada, koja je nekoć bila dom specijaliziranim ambulantama, propada i ne koristi se u svrhu koja bi bila korisna lokalnoj zajednici i turizmu. Imajući na umu njegovu vrijednost – i prostornu i povijesnu – obnova ovog prostora mogla bi značajno pridonijeti razvoju Makarske rivijere, ali i proširenju ponude u pravcu održivog i nišnog turizma. Jedna od mogućnosti je da se prostor revitalizira u smjeru sportsko-rekreacijskog centra, što bi odgovaralo trendovima aktivnog odmora i sportskog turizma, sve traženijeg na našoj obali.
Također, vraćanje objekta u funkciju zdravstvenog turizma, ali u suvremenom kontekstu – primjerice, kao wellness i rehabilitacijski centar, specijaliziran za oporavak sportaša, program detoksa ili postoperativne rehabilitacije – moglo bi biti od velikog značaja”, predlaže direktorica Turističke zajednice i zaključuje: “Bez obzira na konačnu namjenu, važno je voditi računa o održivosti projekta, kako ekološki, tako i infrastrukturno, kako bi se osigurao dugoročno isplativ i funkcionalan model koji doprinosi lokalnoj zajednici i turističkoj ponudi Makarske rivijere.”
Nakon dvadesetak godina propadanja, strateški objekt Dječje selo Promajna čeka odluku Banskih dvora o svojoj sudbini. Ne zna se kad će ona biti donesena, piše Index.