Regija

STUDENTSKE MUKE U SPLITU Studenti će papreno plaćati stanove, iznajmljivači podižu cijene

0

Garsonijere po cijeni od minimalno 400 eura mjesečno, raritet su jeftinije. Velika većina dostupna isključivo izvan turističke sezone. Otprilike tako izgleda kompletna ponuda najma stanova u Splitu kako na popularnom oglasniku Njuškalo tako i u grupama na društvenim mrežama koje okupljaju najmodavce i najmoprimce, piše Dalmatinski portal.

Proteklih dana, paralelno s okončavanjem turističke sezone i približavanjem početka nove akademske godine, sve vrvi objavama onih koji na svojim nekretninama žele zaraditi i u zimskim mjesecima kao i onih kojima je potreban krov nad glavom. U prvom su redu to u ovom periodu studenti, i to mahom oni koji ne mogu računati na svoje mjesto u studentskom domu – inače znatno jeftinijem obliku smještaja koji ih košta u rasponu od 40 do 110 eura.

Patricija Klarić-Plenča iz Stankovaca iz Zadarske županije jedna je od takvih. Nakon srednje škole u Šibeniku upisala je studij građevine u Splitu. Prije svojih prvih dana u studentskim klupama, otkako svoje ime nije pronašla među onima koji su ostvarili pravo na dom, suočila se s nemilosrdnim tržištem nekretnina.

‘Prijateljica i ja prvo smo se prijavile za dom, ali nismo upale iako nam nije jasno zašto pa smo poslale žalbu. U međuvremenu pretražujemo stanove, ali je problem što većina dvosobnih košta otprilike 600-700 eura, a podosta jednosobnih košta toliko. Uz to stoji da se trebamo iseliti do 15. lipnja ili čak do 1. svibnja. Vjerujem da ćemo na koncu uspjeti naći nešto, ali je premalo opcija. Primjerice, postoji jednosoban stan za 400 eura, ali je preudaljen od Kampusa, što znači da ćemo dodatno trošiti na prijevoz.

Nikome nije jednostavno odvojiti 500 eura za stan. Mi tražimo za maksimalno 250 eura po osobi. Potreban je i oprez jer postoje jednosobni po 550 i u isto vrijeme dvosobni za npr. 500. U svakom slučaju, cijene su baš paprene. Istaknula bih kako studenti rade po cijelo ljeto samo da bi si mogli platiti smještaj. Kod mene je jedina olakotna okolnost općinska stipendija od 100 eura. U protivnom ne vjerujem da bih uopće mogla živjeti u Splitu’, otkrila nam je ova brucošica.

Primijetila je kako dosta vlasnika stanova prima isključivo studente, u čemu vidi prednost po njih u odnosu na podstanare drugih ‘kategorija’. Fleksibilna je i po pitanju cimerstva, no ni to joj ne olakšava u značajnoj mjeri. Kazala nam je i kako je mnoge njene kolege snašla slična situacija.

‘Većina ih ima iste probleme, ali neki su upali u dom. Zanimljiv je slučaj moje prijateljice koja je bila uvjerena da neće upasti pa je odmah počela tražiti stan. Našla ga je u blizini Kampusa za 550 eura, pri čemu je morala izdvojiti dodatnih 1100 eura bez kojih će ostati odluči li se za dom na koji je naposljetku ipak ostvarila pravo. Mnogi se još oslanjaju na žalbe u nadi da će im proći, ali nemoguće je da se svima to dogodi jer je ove godine bio enorman interes’, konstatirala je.

Predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Splitu Jerko Šarić potvrdio nam je kako je broj prijavljenih na ovogodišnji natječaj za raspodjelu mjesta u studentskim domovima rekordan. Preciznije, prijavljeno je 2560 studenata, a raspoloživa su ukupno 1323 kreveta, odnosno 1173 u studentskim domovima te 150 u učeničkim.

Kao član povjerenstva za prigovore, kazao nam je kako su trenutno u procesu njihova rješavanja. Još je rano za precizirati podatke, no sa sigurnošću tvrdi kako će velik broj studenata nakon žalbenog roka biti primoran tražiti stanove. Stanovi su, k tome, potrebni i onima koji se nisu ni prijavili za dom. Prema njegovoj procjeni, radi se o ukupno sedam do osam tisuća njih.

‘Bitno je napomenuti da je na broj prijava vjerojatno utjecala i subvencija za studente koji će biti smješteni kod privatnih stanodavaca. Naime, da bi je ostvarili, morali su se prijaviti na natječaj za dom. Vjerujem, dakle, da se je i zbog nje dosta studenata apliciralo.

Problem je također što su s time upoznati i iznajmljivači – jedno vuče drugo. Digli su cijene, osobito je to vidljivo sada, prije početka akademske godine’, ukazao je.

Subvencija na koju se referirao mjera je Ministarstva znanosti i obrazovanja, kojom se pokušalo doskočiti problemu nedostatnih kapaciteta studentskih domova. Kvota je za splitske studente 280, a iz Studentskog zbora Sveučilišta u Splitu još su ranije najavljivali kako će zalagati za njeno povećanje. Premda se doima kako ih 60 eura na mjesečnoj razini, u periodu od 10 i pol mjeseci, neće ‘spasiti’, Šarić je stava kako je ipak hvale vrijedna.

‘Prethodnih godina nije postojalo ništa pa mjeru svakako treba pohvaliti, vid je to pomaka. Za 60 eura studenti mogu anulirati barem troškove režija. Imamo i najavu iz Ministarstva da će se povećati broj studenata koji će ostvarivati pravo na subvenciju’, komentirao je.

Pomoć je to koja stiže s državne razine. Na upit postoji li svijest o stambenoj problematici studenata na razini Sveučilišta u Splitu, Šarić je uzvratio potvrdno. U tom kontekstu valja istaknuti i kako je još ranije, na inicijativu splitskog Studentskog centra i sveučilišnog Ureda za studentski standard, pokrenuta aplikacija na kojoj privatni iznajmljivači mogu oglasiti svoj stan za najam studentima.

‘Cijelu ovu akademsku godinu radimo sa Sveučilištem po pitanju ove problematike. Imamo i najavu izgradnje novog studentskog doma koji bi riješio dio problema – nadamo se da će početi kroz iduću akademsku godinu ili kroz godinu dana.

Plan je i skratiti kalendar nastave, odnosno uskladiti ga s potrebama tržišta. Ideja je da studenti ne moraju ići na ispite iza 15. lipnja, to jest da do tog datuma ili do 1. lipnja budu gotovi sa svojim fakultetskim obvezama. Vjerujemo kako bi na taj način došli do povoljnijih stanova i kako bi se suzbio problem iseljavanja za vrijeme ispitnih rokova zbog turističkog najma. Profitirali bi i iznajmljivači i studenti. Uz skraćeni kalendar, k tome, mogli bi i dulje odrađivati sezonske poslove, a posljedično više i zaraditi’, naveo je.

Predsjednik Jerko Šarić zaključio je kako su velike promjene poput subvencija i izmijenjenog kalendara nastave zalog za optimizam. Poručio je ujedno kako je Studentski zbor uvijek na raspolaganju studentima.

Ana Marasović/Dalmatinski portal