0

Svake godine dogodi se da netko ostavi dijete u automobilu dok se živa na termometru diže. Iako smo svjesni svih opasnosti koje to nosi, dogodi se da roditelj samo „skokne“ nešto obaviti minutu – dvije, pa se na kraju zadrži duže od predviđenog. Bilo je i situacija da roditelj zaboravi da je dijete s njim u automobilu, misli da ga je ostavio u vrtiću, a zapravo je ono ostalo u vozilu.

Također smo svjedočili više puta situacijama da turisti u Splitu ostave dijete da spava u automobilu dok oni u miru razgledavaju grad. To ima kobne posljedice, a na kraju se kući vrate ili bez djeteta koje je zbog posljedica ostajanja u vozilu dok je vanka 30+ stupnjeva preminulo ili s djetetom koje će imati strašne posljedice za cijeli život.

Naime, dođe do toplotnog udara, a pritom mogu otkazati neki od vitalnih organa.

Dijete je opasno ostavljati u automobilu u svako doba godine, a posebno ljeti jer se temperatura u vozilu u svega deset minuta može podići za 20 stupnjeva. Također, temperatura djetetova tijela podiže se 3-5 puta brže od temperature tijela odrasle osobe. Isto tako, čak i ako je prozor djelomično otvoren, temperatura u automobilu će se podići.

Ukoliko je vanka 26 stupnjeva, potrebno je svega 10 minuta da se ona digne na 32 stupnja. Za pola sata ona će skočiti na 45 stupnjeva. Ukoliko je vanka više od 26 stupnjeva, potrebno je svega nekoliko minuta da bi živa skočila na 50.

Iako mnogi misle da se njima ne može dogoditi da zaborave dijete u autu, moramo biti svjesni da se zbog stresa i ubrzanog načina života – to može dogoditi svakome.

Što građani mogu učiniti?

Ukoliko građani primijete dijete ostavljeno u vozilu pri visokim temperaturama, najbolje je o tome obavijestiti policiju. Ukoliko misle da nemaju vremena čekati policiju, mogu sami pokušati izvaditi dijete. Zanimalo nas je snose li u slučaju razbijanja prozora odgovornost za tu štetu.

„Zaštita osobe jedna je od temeljnih zadaća policije pa će tako u slučaju dojave da je u vozilu ostavljeno dijete, policijski službenici žurno izaći na mjesto dojave i ukoliko se procjeni da je zdravlje djeteta ugroženo, a ne može se u kratkom roku doći do vlasnika vozila, na oprezan način razbiti prozor te će se ući u vozilo, a kako bi se prvenstveno zaštitio život djeteta i pružila mu se žurna pomoć.

U slučajevima kada građanin uoči da je u vozilu ostavljeno dijete, dužan je odmah obavijestiti policiju, a kako bi policijski službenici u što kraćem roku izašli na mjesto dojave i poduzeli nužne mjere i radnje. Kada se procjeni da je zdravlje djeteta ugroženo u toj mjeri da je svaka sekunda bitna, građanin u cilju zaštite života djeteta, može na oprezan način razbiti prozor te o tome odmah obavijestiti policiju i hitnu medicinsku pomoć“, kažu iz PU splitsko-dalmatinske, prenosi Dalmacija Danas.

Više u kategoriji Politika i gospodarstvo