Sitnocvjetna kukavica, crna kokica, crvena naglavica, okrunjena kokica, talijanski, miomirisni i grimizni kaćun…ova ‘cvjetna’ imena prepoznat će samo zagriženi ljubitelji orhideja, ali ne onih iz strogo kontroliranih uzgajališta, već s livada, proplanaka, lugova i škrapa, točnije svugdje gdje flora nađe svoj put. A kad su samonikle orhideje posrijedi, Lijepoj našoj po brojnosti tih cvjetnica nema premca. Bilježimo između 150 i 200 samoniklih vrsta orhideja, čime se ubrajamo u sam vrh europskih zemalja po bogatstvu orhidoflore, s čak 19 endema.
Od spomenutog obilja najviše orhideja krije se u Neretvi gdje je dosad zabilježeno čak tridesetak vrsta, piše Dubrovački vjesnik.

Naslovnica Ilićeve knjige o samoniklim orhidejama.
O njihovu podrijetlu i osobinama zaljubljenici u cvijeće više će doznati iz bogato ilustrirane knjige ‘ Samonikle orhideje neretvanskog kraja’ koja je krajem prošle godine izašla iz tiska. Nakladnik je Ornitološko društvo Brkata sjenica, autor knjige je Bariša Ilić, zaljubljenik u prirodu, poznat i kao ‘šaptač pticama’.
– Knjiga sadrži petogodišnje istraživanje samoniklih orhideja širom Neretve, a naš cilj je da se kroz edukacije putem knjige osvijestimo o prirodnim vrijednostima Neretve i prirodnom bogatstvu našega kraja. Orhideje su strogo zaštićene i predstavljaju bogatstvo prirode Neretve i želimo istaknuti da bi očuvanje prirode i prirodnih vrijednosti trebao biti naš prioritet – kazali su autori ovog iznimnog doprinosa izučavanju bogatstva neretvanske flore i faune koji će biti predstavljen u Gradskoj knjižnici Metković 5. travnja s početkom u 18 sati.
– Orhideje su strogo zaštićene i predstavljaju bogatstvo prirode Neretve i želimo istaknuti da bi očuvanje prirode i prirodnih vrijednosti trebao biti naš prioritet, poručili su iz Brkate sjenice.