IzdvojenoRegija

RAZGLEDNICA S BAĆINSKIH JEZERA Ne možeš vjerovati koliko je lijepo!

0

Jeste li znali da se Baćinska jezera nazivaju i “biseri kraljice Teute”?

U čast ilirske kraljice koja je obožavala jezera, a predaje kažu da je bila bila mudrija od zmije, hrabrija od lava i vilinski lijepa.

Iako se nalaze na tek nekoliko kilometara udaljenosti od Ploča, ovih sedam predivnih jezera još uvijek su “skriveni” biseri za većinu domaćih posjetitelja koji budu iskreno i iznenađeni i oduševljeni njihovom ljepotom i prirodom koja udahnjuje novi život i energiju svakome kome treba odmor od svakodnevice.

Za njih više znaju i posjećuju ih stranci iz zapadne Europe, a osobito djeca i unuci francuskih turista koji su na tom području boravili u kampu koji je postojao tamo prije Domovinskog rata – podatak je koji iznosi direktorica TZ Ploče, Maja Erak, dodajući i kako česti gosti dolaze iz Češke.

Iako se Baćinska jezera tek “otkrivaju”, ne žalimo se, dapače, sve bi drugo vodilo masovnom turizmu, a to ne želimo – komentira Erak.

Fotografije govore više od riječi, kaže direktorica Erak. Istina!

Fotografije govore tisuće riječi i pričaju stotine priča, ali biti u toj i takvoj prirodi i ljepoti osjećaj je koji se jednostavno mora doživjeti, kažu oni koji su ih posjetili.

Baćinska jezera koja se sastoje od šest spojenih i jednog izdvojenog jezera su dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama, a osim bioraznolikosti, jezera imaju i bogatu prošlost te je poznato da je na ovom mjestu postojalo staro rimsko naselje Praetoria.

Prema legendama, ilirska kaljica Teuta obožavala je jezera te se zato Baćinska jezera nazivaju i ‘biseri kraljice Teute’. Danas su jezera jedno od rijetkih mjesta na Jadranskoj obali gdje je moguće uživati u miru čak i u srcu turističke sezone.

Baćinska jezera su ujedno i idealan primjer da obnovimo svoje znanje o tome što je to – kriptodepresija? Podsjetimo se. Riječ je o jezeru čije je dno ispod, a površina iznad morske razine. U Hrvatskoj je najveća kriptodepresija Vransko jezero kod Biograda na moru, dok se nešto južnije, točnije kod mjesta Baćina (oko 7 kilometara od Ploča), nalazi ni više ni manje nego sedam kriptodepresijskih jezera.

Šest ih je spojeno (Crniševo, Podgora, Sladinac, Šipak, Oćuša i Plitko jezero), dok je jedno odvojeno (Vrbnik). Nepravilnog su i izuzetno zanimljivog oblika – što se posebno može vidjeti na reljefu njihovog dna. U prosjeku su za 3° C toplija od mora što ih čini izvrsnom opcijom za kupanje. Slatkovodna su, ali u nekima od njih postoje i izvori koji su povezani s morem. Dubina im seže od 3 do 45 metara, a okružena su divljim šašem, prekrasnim livadama i gustim krošnjama stabala koje vam za vrijeme vrućeg ljetnog popodneva pružaju zaklon od užarenog sunca, čitamo na portalu Topdestinacije.hr

Za sve ljubitelje boravka u prirodi, Baćinska jezera mogu nešto dati, bilo da je riječ o ljudima željnim meditacije i udisanja čistog zraka, do aktivnih posjetitelja kojima je na raspolaganju zasad 11 km biciklističko-pješačke staze koja povezuje šest jezera. U planu je, prema riječima direktorice Erak i dodatno proširenje staze koja bi okružila cijelo područje jezera, čime bi se ponudila još tolika kilometraža biciklistima i šetačima.

No, kako bi se reklo, to nije sve. Jer, svoj boravak i uživanciju na Baćinskim jezerima možete uljepšati i upotpuniti i panoramskim izletom tradicionalnom lađom, kajakarenjem i veslanjem na dasci, kupanjem. U dva beach bara možete potražiti osvježenje, predahnuti ili se malo podružiti s društvom i prijateljima s kojima želite podijeliti ovu ljepotu.

Neka sada priče pričaju fotografije, uz misao za kraj: jesmo li svjesni koliko nas komadića raja okružuje i koliko su nam “nadohvat ruku” mjesta u kojima se ponovno možemo osjetiti dijelom prirode, te možda i potaknuti da svojim djelovanjem i razmišljanjem pomognemo ovom i ovakvom svijetu da opstane.

Ovaj tekst je nastao pod pokroviteljstvom TZ Dubrovačko-neretvanske županije.

foto:TZ Ploče