Više od 300 žena u Hrvatskoj godišnje oboli od invazivnog raka vrata maternice, oko 600 od lokaliziranog oblika. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji, zadnjih godina od invazivnog oblika godišnje oboli desetak žena, podaci su Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, prenosi Dubrovački vjesnik.
Uoči Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice, upozoravaju na važnu činjenicu: ova vrsta raka jedna je od najpreventabilnijih kada se otkriju u lokaliziranom stadiju.
Kako navode iz Zavoda, predstadiji razvoja, teška intraepitelna displazija (CIN3) i carcinoma in situ, javljaju se uglavnom kod žena mlađe dobi, a invazivni oblik nakon 40. godine. Njihovi statistički podaci kažu kako je od 2002. do 2020. godine, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, od 186 žena s dijagnozom invazivnog raka vrata maternice njih 57,5 posto bilo je u dobi od 40 do 64 godine. Navode i sedam slučajeva raka vrata maternice u lokaliziranom stadiju kod djevojaka u dobi od 15 do 19 godina.
Rak vrata maternice u 99,7 posto slučajeva uzrokovan je infekcijom humanim papiloma virusom (HPV), upozoravaju iz HZJZ-a.
“Cijepljenjem protiv humanog papiloma virusa (HPV) možemo spriječiti nastanak raka vrata maternice i nekoliko drugih vrsta raka uzrokovanih HPV-om”, ukazuju iz HZJZ-a i preporučuju cijepljenje i djevojčica i dječaka.
“Prema posljednjim podacima Službe za školsku medicinu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) udio osnovnoškolske djece rođene 2008. godine s najmanje jednom primljenom dozom cjepiva protiv HPV-a bio je 51,1 posto za učenice i 34,3 posto za učenike (djeca s predominantno završenim osmim razredom u školskoj godini 2022./2023.). Iako nisu postignuti internacionalni ciljevi postotka cijepljenih, vidljiv je pozitivan trend povećanja postotka cijepljene djece i mladih od početka primjene u sklopu Nacionalnog programa cijepljenja”, objavili su iz HZJZ-a.