GradIzdvojeno

PRVI ČOVJEK GRADA Ivan Marević: Grad po mjeri obitelji i mladih je ideja kojom se vodim

0

Prenosimo dijelove razgovora sa Ivanom Marevićem koji je objavljen u Godišnjaku grada Ploče 365, a koji je upravo dobio na aktualnosti. Naime, kako smo jučer objavili, Mišo Krstičević odstupio je s mjesta gradonačelnika Ploča i tu ulogu je do sljedećih izbora preuzeo njegov zamjenik Ivan Marević.

“Ivan je posljednjih sedam godina bio više od moje desne ruke. Prvi operativac grada koji je znao stanje svakog projekta, katastarske čestice i šahta. Sve pozitivno što se smo napravili zajedno posljednjih godina u Pločama ne bi bilo moguće da nije bilo njegovog napornog rada i doprinosa. Grad ostaje u rukama najkvalitetnije i najpouzdanije osobe za tu funkciju” – izjavio je jučer Mišo Krstičević.

„Sugrađani ni na jedan način neće osjetiti promjenu koja se dogodila. S kolegama iz gradske uprave jednakim tempom nastavljam raditi na provedbi svih projekata, od infrastrukturnih do socijalnih. Stojimo im i dalje na raspolaganju za sve upite i izlaske na teren te nastavljamo surađivati u cilju da grad učinimo još boljim mjestom za život. Mišo Krstičević ostavio je ogroman trag u posljednjih sedam godina svojim radom, energijom i ambicijom. Imali smo odličnu suradnju. Postavili smo temelje razvoja grada, a u narednom periodu idemo još intenzivnije raditi na svemu onome što smo obećali i što građani očekuju od nas.“ – izjavio je jučer nakon objave o ostavci Miše Krstičevića, Ivan Marević.

Marević je posljednjih sedam godina dobar dio tjedna i barem u prvom dijelu dana, bio prva adresa za sastanke, razgovore s građanima, obilaske terena, komunalni nered…, osoba koja zna stanje svakog nogostupa i šahte, projektne dokumentacije…

„Mi u Gradskoj upravi relativno smo mali radni kolektiv. Samo nas je 30-ak i smatram da je naša zajednička dužnost da svatko zna i drži pod kontrolom svoj resor u našem gradu. Vjerujem da dobro funkcioniramo. Nakon sedam godina suradnje, već se jako dobro poznajemo i postoji ogromna razina međusobnog povjerenja.“

„Moj dan je kombinacija ureda i terena. Razgovori s izvođačima radova, traženje rješenja ako koji projekt zapne, donošenje manjih dnevnih odluka kako bi sve funkcioniralo brže, komunikacija s institucijama s kojima surađujemo, koje tražimo dozvole, financije… Ono što nas motivira su građani koji su nam dali povjerenje i rezultati za koje vjerujem da su vidljivi i mjerljivi.“

Dokaz tome su i deseci realiziranih projekata, od uređenog školskog trga, Malog Milosavca, rotora Gračka, sanacije Lovornika, novih vrtićkih kapaciteta, obnove Močvare, uređenja igrališta u Banji, revitalizacije zelenih površina…, pa do onih započetih kao što je obnova Gusarevog, ali i pripremljena dokumentacija za još niz investicija.

„Ploče su dovoljno mali grad da se uz puno rada i truda ipak nekako sve stigne pokriti, ali ponekad 24 sata u danu nisu dovoljno. “Zapasali” smo puno toga posljednjih nekoliko godina, a rezultati koji su vidljivi i mjerljivi najveća su nam motivacija. Nešto se već realiziralo, nešto je u fazi realizacije, a deseci projekata su spremni i to je jedno od glavnih mjerila našeg rada. Razumijem da građani vrednuju samo konačan rezultat, novi asfalt, nove objekte, ali moram pohvaliti sve suradnike u Gradu jer zaista predano rade, a sve se to već vidi i vidjet će se u narednim godinama. Uz ograničene financijske kapacitete kakve ima naš grad, pa s druge strane i uz sporu birokraciju, još veće je zadovoljstvo vidjeti rezultate rada.“

Izdvaja i njemu osobno najdraži rezultat: „Zadnjih nekoliko godina bili smo iznimno fokusirani na vrtiće, a ishod našeg rada danas se manifestira na najbolji mogući način – kroz puno novih kapaciteta, puno planiranih i besplatan vrtić za svu djecu. To znači i olakšanje kućnih budžeta za roditelje, ali jednako tako i mogućnost organizacije privatnog života i poslovnih obveza. Sve to od nas je tražilo puno ozbiljnih infrastrukturnih ulaganja, rješenja kadrovskih pitanja i na koncu, osiguranja razine proračunskih prihoda da vrtić uopće može biti besplatan. Ima tu još puno posla, novi vrtićki objekti su pred realizacijom, treba sanirati centralni objekt za što smo izradili dokumentaciju, a uvijek postoji prostor i za nadogradnju razine usluge.”

Birokracija i procedure jedan su od razloga zašto jedan od najvažnijih projekata, koji bi zaokružio politike grada usmjerene na mlade obitelji, još uvijek nije došao u fazu realizacije, a to je poticana stanogradnja.

„Određeni broj projekata je „na čekanju“ jer na dosta parcela po trenutno važećem zemljišno-knjižnom stanju Grad nema uredno upisano vlasništvo zbog čega ne možemo ishoditi građevinske dozvole niti zatražiti sufinanciranje projekata. Nismo zadovoljni brzinom otvaranja novih zemljišnih knjiga i nadam se da će nadležne administrativne instance dati maksimalan angažman da se postupci, koji realno traju predugo, čim prije okončaju. To bi uvelike olakšalo realizaciju gradskih projekata, između ostalog i projekta poticane stanogradnje. Kao Grad smo učinili određene korake u smjeru realizacije POS-a, u okvirima raspoloživih vlasnički čistih građevinskih parcela, a do realizacije na jednoj izvrsnoj lokaciji na kraju nije došlo jer je procijenjena vrijednost gradnje bila izvan cjenovnog dohvata. Za POS nam trebaju nove lokacije koje će se, uvjeren sam, otvoriti po završetku postupka obnove zemljišne knjige za k.o. Ploče.“

Napominje da postoji i velika gradska parcela na kojoj bi se trebao graditi srednjoškolski centar, ali se s projektom godinama ništa ne događa.

„Radi se o čestici od 15.000,00 m2 na kojoj je Županija ishodila građevinsku dozvolu za izgradnju srednjoškolskog kompleksa, ali s projektom se realno ništa ne događa već godinama. Na toj čestici moguće je izgraditi kompletan novi kvart i pritom razriješiti i urbanističke nedostatke prethodno izgrađenog kvarta u Ulici Petra Svačića koji se u prvom redu očituju kroz nedostatan broj parkirnih mjesta. Nadam se da će projekt izgradnje srednjoškolskog centra, adekvatan potrebama i broju đaka te financijskim mogućnostima, uskoro započeti jer je najgora varijanta koju imamo sada, a to je da se ne grade ni škola ni stanovi te parcela stoji neiskorištena.“

Još jedan projekt koji bi mogao u potpunosti promijeniti lice grada je izgradnja luke nautičkog turizma. Šest godina trajale su aktivnosti Grada, od izmjene prostornog plana, izrade projektne dokumentacije i ishođenja lokacijske dozvole.

„Koraci koji slijede, obzirom da je riječ o marini državnog značaja, na višim su administrativnim instancama i na koncu na investitoru koji bi trebao biti odabran kroz natječajni postupak. Svakako, nećemo stajati prekriženih ruku i nastavit ćemo sudjelovati gdje god je to formalno moguće da se projekt realizira maksimalno brzo. Radi se o projektu koji će u potpunosti promijeniti okruženje, ponuditi nova radna mjesta, privući nove tvrtke, nautičke goste i donijeti Pločama onaj mediteranski štih koji nedostaje.“

Izdvaja i najvažnije kapitalne projekte koji slijede:

„Spomenut ću izradu novih katastarskih izmjera za ogromno područje – Baćinska jezera, Banja, Peračko Blato, Šarić Struga, Staševica i Plina, čija izrada je već pokrenuta zbog važnosti koju donose riješeni vlasnički odnosi i koje većim dijelom financira upravo Grad Ploče. Ništa manje bitni nisu prostorni planovi s čijom izmjenom, i to kroz četiri postupka, krećemo već u ovoj godini. Uskoro kreće i realizacija aglomeracije Komin-Banja, a u izradi je i predstudija izvodljivosti za aglomeraciju polje Jezero, koja će uključiti naselje Staševica, zajedno s Spilice – Crpala – Gnječi. Sve spomenuto, izuzev luke nautičkog turizma koja će definitivno biti renesansni projekt za Ploče, vidim kao hvatanje koraka jer su neke stvari, koje su temelji, trebale biti napravljene puno prije, no nema smisla žaliti i u konačnici možemo ipak svi biti zadovoljni što se sada radi na njima. U međuvremenu će Grad nastaviti raditi i planirati manje i veće projekte kroz koje želimo kreirati okruženje koje će biti idealno za ugodan obiteljski život. Inzistiramo na promjeni lica grada podsjećajući se svaki dan što znači obnašati javnu dužnost i taj osjećaj odgovornosti za javno nastojimo prenijeti na sustav kojem smo u ovom trenutku na čelu” – rekao je tada u Godišnjaku grada Ploča, sada prvi čovjek grada, Ivan Marević.

A evo šta piše na službenim stranicama grada o novom pločanskom čelniku:

Ivan Marević je 36-ogodišnjak, oženjen, otac dvoje djece, živi na Staševici. Srednju školu je završio u Pločama, a fakultet Prometnih znanosti u Zagrebu. Inženjer je informacijsko – komunikacijskog prometa sa iskustvom rada u Lučkoj upravi Ploče. Na mjesto zamjenika gradonačelnika je došao iz u vlastitog OPG-a, gdje se bavio poljoprivredom. Prema Ivanovim riječima “politički se aktivirao još na fakultetu izrevoltiran devastacijom društva i opećnito stanjem na državnoj razini.”

Posebno je aktiviran u polju poljoprivrede i općenito gospodarstva jer tu Ploče imaju velikih problema i zaostataka. “Poljoprivreda mora bit naš forte, zaokružena cjelina koja uporišta nalazi u udruzivanju poljoprivrednika, upotrebi modernih tehnologija, alternativnim izvorima financiranja i direktnoj prodaji proizvoda i usluga krajnjim korisnicima. Jedino tako ta časna djelatnost može biti profitabilna.”

Više u kategoriji Grad