0

Bez oporbe, koja je napustila sjednicu, Sabor je sa 78 glasova „za” usvojio novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama. Kad su u pitanju plaže, prema novom Zakonu moraju biti dostupne svima te se na njima ne smije naplaćivati ulaz.

Kako novi Zakon propisuje koliki se dio površine kopnenog i morskog dijela plaže smije koristiti u gospodarske svrhe, županijski vijećnik Marko Giljača (SJG – Možemo) pitao je župana Nikolu Dobroslavića hoće li uvesti red na plažama u Županiji te osnovati povjerenstvo čija će zadaća biti utvrdi stvarno stanje na plažama. Naime, dio koncesionara na plažama u Županiji nije se držao niti starog zakona pa Giljača smatra kako je novi Zakon zapravo prilika za novi početak, odnosno konačno uvođenje reda na plažama, prenosi portal Dubrovnik Press.

– Jedan članak novog Zakona propisuje površinu kopnenog i morskog dijela plaže koji će se koristiti u gospodarske svrhe, odnosno propisuje da se koncesije za javne plaže u naselju moraju davati na način da te plaže budu dostupne svima dok se gospodarska djelatnost može odvijati na 40 posto kopnenog dijela plaže. Na plažama izvan naselja taj je omjer najviše 60 posto. Prema starom Zakonu se nisu mogle slagati prazne ležaljke, ali se koncesionarima to dopuštalo – kazao je Giljača.

Prazne ležaljke raspoređene su na gotovo svim plažama već godinama, a oni koji su morali nadzirati koncesionare, nad tom su činjenicom zatvarali oči. Osim što su, kršeći Zakon, brojni koncesionari iz godine u godinu na plaže dodavali sve veći broj ležaljki i tako širili područje gospodarske djelatnosti, bilo je i onih koji su građevinskim radovima devastirali pomorsko dobro. Tako je još ove zime na šljunčanom dijelu plaže Copacabana u Dubrovniku koncesionar izgradio betonski podest. Podest bi na toj plaži vjerojatno i ostao da nisu reagirali mediji, nakon čega su nadležne službe koncesionaru naložili njegovo uklanjanje.

Na plaži u Žrnovskoj Banji na otoku Korčuli, koncesionar je nadmašio sam sebe, izlijevajći betonske podeste za baldahine u more, a to nije jedina nepravilnost koju je napravio na toj plaži. Svojim činjenjem na toj je plaži koncesionar porazio i Kapetaniju i građevinsku inspekciju jer su ili bile nemoćne ili ga nisu htjele zaustaviti u gruboj devastaciji pomorskog dobra.

Zbog takvih primjera, kojih na plažama u Županiji zasigurno ima još, pitanje vijećnika Giljače bilo je posve opravdano.

– Jeste li spremni osnovati povjerenstvo za utvrđivanje stvarnog stanja na svim koncesioniranim plažama u Županiji i uvesti red na te površine sukladno novom Zakonu? Hoćete li uvesti red da se ne događa da je veći dio plaža zauzet ležaljkama, ugostiteljskim stolovima, a da su samo kantuni dostupni „običnim” kupačima. – pitao je Giljača župana, kojemu je predložio da se prošeta po plažama.

– Dovoljno je da se prošetate po plažama, a ako ne znate o čemu pričam, pogledajte zahtjeve građana iz gradskih kotara Lapad i Ploče iza Grada, koji se žale na nedostupnost većeg dijela plaža. Dakle, hoćemo li provjeriti postotak zauzetosti plaža i utvrditi stvarno stanje na njima te naložiti koncesionarima da se prilagode novom Zakonu? – pitao je Giljača.

No, župan smatra kako za osnivanjem takvog povjerenstva nema potrebe.

– Dobro je da je Sabor konačno donio novi Zakon o pomorskom dobru jer stari, koji je bio na snazi, nije bio dobar. Naša Županije je inače bila ispred tog starog zakona. Izvršili smo ono što smo obećali i 14 godina nismo davali i nećemo dati da pomorsko dobro bude zatvoreno za građane. Toga se i dalje držimo. Dakle, nema potrebe za posebnim povjerenstvom jer smo i dosad odgovarali na sve inicijative građana. Reagirat ćemo i na sve primjedbe koje dođu od predstavnika gradskih kotara.

Inače, postoje tijela koja su prije Županije, to su komunalni redari, kapetanije, građevinska inspekcija, ako se događa nelegalna gradnja na pomorskom dobru, i nema potrebe za osnivanjem posebnih povjerenstava jer bi to izgledalo kao da stvari ne funkcioniraju, a nije tako. Naravno, uvijek ima određenih odstupanja koja moramo korigirati – rekao je župan Dobroslavić.

No, Giljača je upozorio kako je dovoljno prošetati, primjerice dubrovačkim plažama, odnosno onima na kojima koncesionari unatoč novom i starom zakonu provode svoje zakone.

– Pođite na glavicu Babina kuka pa ćete vidjeti da je na plaži u Uvali Lapad zauzeto 80 posto ili prošetajte poviše Banja gdje je ležaljkama zauzeto jako puno posto plaže. Dakle, uvedimo koncesionare u zakonske okvire i sve će biti OK – zaključio je Giljača.

No, dok komunalni redari, kapetanije i građevinske inspekcije zatvaraju oči pred uzurpacijom i devastiranjem pomorskog dobra ili djeluju presporo, koncesionari će i dalje umjesto državnih, na plažama koje su im dane, provoditi vlastite zakone, piše Dubrovnik Press.

Više u kategoriji Izdvojeno