foto: Ela Pustajec
IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

Pao je proračun, izglasano je “privremeno financiranje”. Šta to točno znači?

0

Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Ploča predloženi gradski proračun za 2025. nije dobio potrebnu većinu. Od ukupno 15 vijećnika koji čine pločansko Gradsko vijeće, 7 SDP-ovih je bilo za prihvaćanje proračuna. Protiv je bio jedan vijećnik iz HDZ-a, dva predstavnika Pločanske stranke i jedan iz HSS-a. Suzdržan je ostao Ante Šendo, nezavisni vijećnik, koji je dosad podržavao vladajuću većinu.

Troje gradskih vijećnika HDZ-a nije došlo na sjednicu.

Na snagu sada stupa Odluka o privremenom financiranju. U tom periodu od tri mjeseca trebao bi se donijeti ili ne donijeti zakonit proračun. U protivnom se Gradsko vijeće može raspustiti, ali tada ionako počinje kampanja za lokalne izbore 2025., pa je malo vjerojatno da će Pločani ići na prijevremene lokalne izbore. Gradonačelnik pak ostaje i dalje na funkciji. Odluka o privremenom financiranju pak znači da će se iz gradskog proračuna financirati samo nužni troškovi, što bi moglo onemogućiti ili privremeno zaustaviti neke gradske projekte.

Odluku o privremenom financiranju donosi predstavničko tijelo, a na postupak njezina donošenja na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Zakona o proračunu za postupak donošenja proračuna.

U odluci o privremenom financiranju rashodi financirani iz izvora financiranja opći prihodi i primici, doprinosi i namjenski primici, osim sredstava učešća za pomoći, sredstava učešća za zajmove i sredstava refundacija iz pomoći EU-a, planiraju se najviše do 25 posto ukupno izvršenih rashoda iz ovih izvora financiranja iz posljednjeg objavljenoga godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna. Sredstva učešća za pomoći, sredstva učešća za zajmove i sredstva refundacija iz pomoći EU-a u odluci o privremenom financiranju planiraju se sukladno ugovorenoj dinamici provedbe projekata.

U odluci o privremenom financiranju rashodi koji se financiraju iz namjenskih i vlastitih prihoda planiraju se najviše do procijenjene visine prenesenih i/ili uplaćenih prihoda.

Privremeno financiranje obavlja se najduže za prva tri mjeseca proračunske godine. U razdoblju privremenog financiranja ne smiju se otvarati nove aktivnosti i projekti, a korisnici ne smiju povećavati broj zaposlenih u odnosu na stanje 31. prosinca prethodne godine. U razdoblju privremenog financiranja proračunski korisnici ne smiju preuzimati nove obveze na teret razdoblja nakon privremenog financiranja, osim obveza za financiranje projekata koji se sufinanciraju iz sredstava Europske unije.

Nakon isteka privremenog financiranja, u tom razdoblju ostvareni prihodi i primici te izvršeni rashodi i izdaci uključuju se u proračun tekuće godine. Ako se do isteka razdoblja privremenog financiranja ne donese proračun jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, financiranje se, do donošenja proračuna jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, obavlja izvršavanjem redovnih i nužnih rashoda i izdataka na temelju odluke o financiranju nužnih rashoda i izdataka koja se donosi u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje lokalna i područna (regionalna) samouprava.

Člankom 15. Zakona o proračunu propisano je jedno od ključnih proračunskih načela – načelo transparentnosti. Načelo transparentnosti iznimno je važno zbog uvida javnosti svih zainteresiranih u način trošenja proračunskih sredstava.

O svemu se i očitovao gradonačelnik Marević koji je zaključio kako je „izostao zdrav razum” i da su „blokirani važni projekti”.

„Nije to šteta ni za mene ni za SDP, samo za građane i grad koji nažalost tek hvata korak s razvijenijim sredinama, a sada će u tome kasniti barem još pola godine – godinu, koju nemamo, ali nemamo ni izbora ni demokratskih alata da to promijenimo.” – naveo je Marević o čemu smo već pisali.

Više u kategoriji Izdvojeno