OŠ „Vladimir Nazor“ je od siječnja 2025. postala dio mreže europskih plavih škola (European Blue School). Zbog svojih angažmana u projektima vezanim uz more (COASTENERGY – Blue energy in ports and coastal urban areas, Eco & Blue STEM, suradnja s ekološko-ronilačkom udrugom Periska) prijavili su se u prosincu 2024., a u siječnju su dobili certifikat i postali jedna od Europskih plavih škola.
U Europskoj uniji je samo 406 škola s ovim certifikatom i pločanska je jedna od njih.
Europska plava škola (European Blue School) donosi more i ocean u učionicu. To je škola koja kroz projektno učenje uključuje učenike u teme vezane uz more i ocean kako bi stvorili svijest i osjećaj odgovornosti za naše plavo bogatstvo, ocean i more.
Živimo na plavoj planeti. Bez oceana i mora život kakav poznajemo jednostavno ne bi postojao. Europska unija, među svojih 27 država članica, ima najveći morski teritorij na svijetu (približno 3,9 milijuna km2) i obalu od oko 100 000 km. Više od 16% stanovništva živi uz obalu, a europsko plavo gospodarstvo izravno stvara blizu 5 milijuna radnih mjesta. Ipak, mnogi europski građani nisu svjesni važnosti oceana i usluga koje nam nudi – kako regulira klimu, kako proizvodi velik dio kisika koji udišemo i hrane koju jedemo te podržava život i dobrobit ljudi.
Razumijevanje utjecaja mora i oceana na nas – ljude – i našeg utjecaja na more i ocean poznato je kao oceanska pismenost.
Europska komisija prepoznaje hitnu potrebu za povećanjem pismenosti europskih građana o oceanima i morima kao ključnim elementom provedbe održivog upravljanja morima i oceanima.
Koalicija EU4Ocean, uz potporu DG MARE, okuplja organizacije, projekte i pojedince posvećene promicanju oceanske pismenosti diljem Europe. Mreža europskih plavih škola jedan je od tri stupa Koalicije, uspostavljena kao središte za sve škole i nastavnike koji nastoje uključiti učenike u teme o oceanu i obrazovati novu generaciju mladih građana koji su pismeni o oceanu i moru.
Koncept Europske plave škole razvio se iz stručnog znanja o obrazovanju o moru prikupljenog tijekom konzultacija s učiteljima i edukatorima diljem Europe. Priznaje raznolikost kultura i školskih zajednica iz 27 država članica EU-a i zagovara koncept otvorenog školovanja – potičući razvoj lokalnih partnerstava kako bi kontekst učenja bio relevantan.
Glavni ciljevi programa Europske plave škole su:
- stvoriti društvo koje je više upoznato s morima i oceanima u kojem škole postaju pokretači promjena i održivosti
- izgraditi mostove između stručnjaka za more i oceane i škola
- postaviti mrežu na kojoj nastavnici mogu razmjenjivati iskustva i surađivati s drugim školama, nacionalno i međunarodno