I to se događa, jedinica lokalne uprave odgovara za dugove lokalnog trgovačkog društva koje je prije dvanaest godina otišlo u stečaj. Tako je presudio Visoki trgovački sud i presuda je pravomoćna. Konkretno riječ je o gradu Opuzenu i trgovačkom društvu Poslovna zona Opuzen, čiji je osnivač bio upravo grad.
Zbog duga Poduzetničke zone, odnosno kredita koji nikada nije vraćen u danas je problemima grad Opuzen, koji je bio jamac za sporni kredit i sada osim što mora namiriti dug po kreditu, prema sudskoj presudi mora platiti i 33 tisuće eura sudskih troškova. Točnije dug će se namiriti ovrhom nad gradskim nekretninama, nekadašnjim “Domom izviđača”, ulicom i parkingom u Poduzetničkoj zoni, koje su procijenjeni na 8.6 milijuna kuna, piše Slobodna Dalmacija.
No, krenimo redom razmrsiti kompliciranu situaciju koja je krenula za mandata nekadašnjeg gradonačelnika Opuzena Ive Mihaljevića (HDZ), a koju sada mora rješavati gradonačelnik, Ivan Mataga (nezavisni). Sve je počelo kada je na temelju odluke Fonda za razvoj i zapošljavanje na čijem je čelu bio Opuzenac, Andrija Popović, Poduzetničkoj zoni odobren kredit.
Ugovora o kreditu sklopljenog dana 14. kolovoza 2007. između Credo banke d.d. (u ime i za račun Fonda za razvoj i zapošljavanje) i korisnika kredita Poduzetničke zone Opuzen d.o.o. u iznosu od tadašnjih 6.000.000,00 kuna s rokom otplate od 7 godina i počekom od tri godine. Kredit se trebao otplaćivati u 28 rata jednakih uzastopnih rata od kojih je prva dospijeva 30. lipnja 2011. Godišnji obrok otplate iznosi je 935.220,00 kuna.
Podsjetimo, na temelju odluke Fonda za razvoj i zapošljavanje Poduzetničkoj zoni Opuzen je odobren kredit za izgradnju gradskog parkirališta i komunalne infrastrukture, za što je grad Opuzen kao instrument osiguranja vraćanja glavnice kamata ustupio založno pravo na dvije zgrade i česticu zemlje u svom vlasništvu. Međutim, veća na samom početku se vidjelo da nešto nije u redu, što je u svom nalazu potvrdila i Državna revizija. S obzirom na to da Društvo (Poduzetnička zona) ne ostvaruje vlastite prihode i od početka poslovanja posluje s gubitkom, proizlazi da neće moći vraćati kredit, već će kredit vraćati grad Opuzen. Kredit je iskorišten za izgradnju komunalne infrastrukture koja je u nadležnosti grada, te je Državni ured za reviziju mišljenja da se Društvo nije trebalo zadužiti, već se grad Opuzen trebao izravno zadužiti.
Revizija je dala logično mišljenje, naravno po kojem se nije postupalo te zato i kredit nije vraćen i prijavljen je u tražbinu u stečaju. Ali nakon dvanaest godina, Visoki trgovački sud je presudio da kredit netko mora vratiti pa je ta obveza pala na založnog dužnika, grad Opuzen.
Zanimljivo je da je Poduzetničkom zonom Opuzen d.o.o. kao registriranim trgovačkim društvom u vlasništvu jedinice lokalne uprave, u ovom slučaju grada Opuzena, od početka rada pa do stečaja 2012. godine, upravljao kao direktor tadašnji gradonačelnik Ivo Mihaljević. Drugim riječima on je istodobno bio direktor Poduzetničke zone i čelni čovjek jedinice lokalne uprave, koja ju je osnovala, što je i tada bilo u suprotnosti sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, no to je neka druga priča.
Kako poslovna zona nije funkcionirala, dugovi nisu vraćani Trgovački sud u Splitu 2012. otvorio je stečaj nad korisnikom kredita Poduzetnička zona Opuzen d.o.o. u stečaju u kojoj je RH odnosno Ministarstvo financija kao pravni sljednik ugašenog Fonda za razvoj i zapošljavanje prijavilo svoju tražbinu (glavnica i kamate) u ukupnom iznosu od 6.5 milijuna kuna i pokušava se sada naplatiti naravno od jedinog aktivnog pravnog subjekta u cijeloj priči, jamca Grada Opuzena.
– Žalosno da žalosnije ne može bit. Iskoristili smo pravo na zadnju pravnu instancu a to je revizija na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske.
Taman malo staneš na noge, kad opet doleti neki “frizbi” iz prošlosti, kaže gradonačelnik Opuzena Ivan Mataga.