Regija

OPET SMO FENJERAŠI Najjužnija županija najlošija u prevenciji HPV-a

0

Poznato je da po procjepljenosti pučanstva krajnji jug baš ne briljira rezultatima, a kao ‘fenjeraš‘ se potvrdio još jednom. Najslabiji odaziv na cijepljenje u Hrvatskoj protiv HPV-a imaju Ličko-senjska i naša Dubrovačko-neretvanska županija, obznanjeno je ovih dana na predstavljanju kampanje promicanja cijepljenja školske djece protiv HPV-a (humani papiloma virus), uzročnika čak šest vrsta raka.

Od petaša do osmaša

Kako smo se našli na začelju liste i kako uopće stojimo s procjepljenošću, objašnjava za Dubrovački vjesnik Mirna Benić, dr.med. spec.školske i adolescentne medicine Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije:

– U našoj županiji u školskoj godini 2023./2024. prema podacima iz svibnja 2024. ukupno je cijepljeno prvom dozom cjepiva protiv HPV-a 5 posto učenika petih razreda, 4 posto učenika šestih razreda, 7 posto učenika sedmih razreda te 15 posto učenika osmih razreda. Radi se o relativno malim brojkama, iako nas veseli što kroz godine bilježimo ipak uzlazni trend. Kao i kod drugih cijepljenja u školskoj dobi unutar naše županije, najbolja procjepljenost je na Korčuli, slijedi dolina Neretve, a na začelju je šire područje Dubrovnika – kaže nam dr. Benić. Na upit kako se na terenu organizira cijepljenje i koje kategorije djece obuhvaća, objašnjava:

– Cijepljenje protiv HPV-a je dobrovoljno i besplatno u cijeloj Republici Hrvatskoj za sve učenike i učenice osmog razreda osnovne škole od školske godine 2015./2016. Prema preporuci Hrvatskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, od školske godine 2022./2023. školski liječnici na cijepljenje pozivaju učenike od petog do osmog razreda osnovne škole uz druge preventivne aktivnosti. Omogućeno je i cijepljenje na individualni zahtjev za sve u dobi od 9 do 25 godina, ovisno o dostupnosti cjepiva. Liječnici školske medicine roditeljima učenika osmog razreda uručuju pozive na cijepljenje protiv HPV-a putem škole, na roditeljskim sastancima a od školske godine 2023./2024., u našoj županiji i putem aplikacije Terminko. Djeca na cijepljenje dolaze u pratnji roditelja ili sami sa suglasnošću roditelja/skrbnika. Cijepljenje protiv HPV-a može se provesti samostalno ili tijekom sistematskog pregleda učenika osmih razreda ili drugih preventivnih pregleda i aktivnosti za učenike od petog do osmog razreda, u školskoj ambulanti ili u prostorima škole – pojašnjava sugovornica.

Dječja dob je ključna

Na upit zbog čega je važno cijepljenje školske djece podsjeća da je humani papiloma virus najčešći uzročnik virusnih infekcija reproduktivnog trakta.

– HPV obuhvaća grupu od više od 200 tipova virusa, od kojih 40-tak uzrokuje bolesti kože i sluznice anogenitalne regije. Neki od tipova HPV-a su onkogeni, dakle, povezani s nastankom raka na šest sijela (vrat maternice, rodnica i stidnica kod žena; muški spolni ud kod muškaraca; čmar i grlo kod žena i muškaraca). HPV virus uzrokuje i spolne bradavice. Infekcija se širi intimnim dodirom kože ili sluznice. Većina spolno aktivnih žena i muškaraca se zarazi u nekom trenutku u životu. Sve spolno aktivne osobe izložene su riziku od zaraze ovim virusom – ističe dr. Mirna Benić i dodaje kako je od karcinoma uzrokovanih HPV-om najčešći onaj vrata maternice (cerviksa).

– Prema Registru za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj svake godine od invazivnog karcinoma cerviksa oboli oko 300 žena, a više od stotinu ih umre. Više od 99 posto slučajeva karcinoma cerviksa je posljedica infekcije onkogenim tipovima HPV-a. Cijepljenje je preporučljivo provesti prije izlaganja infekciji HPV-om, što znači da je poželjno cijepiti se prije započinjanja spolne aktivnosti. To je jedan od razloga zašto se cijepe djeca školske dobi. Drugi razlog za cijepljenje u školskoj dobi je odgovor organizma na cijepljenje,imunogenost cjepiva. Studije su pokazale da djeca koja prime barem prvu od ukupno dvije doze cjepiva protiv HPV-a prije petnaestog rođendana imaju jednak imunološki odgovor kao djeca koja prime tri doze cjepiva nakon petnaestog rođendana.

Cjepivo sprečava oko 90 posto karcinoma vrata maternice, oko 70 do 80 posto premalignih promjena na vratu maternice, oko 90 posto anogenitalnih bradavica te smanjuje učestalost abnormalnog rasta tkiva stidnice, rodnice i čmara. Sve navedeno su razlozi zašto je važno da se cijepe školska djeca – ukazuje specijalistica školske i adolescentne medicine.

‘Budi mRAK‘, otjeraj rak

Postoje li pri školama i Zavodu neke kampanje koje bi ga mogle pospješiti?

Svake godine u vrijeme Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice u siječnju organiziraju se javno zdravstvene aktivnosti. 19. siječnja 2023. Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije organizirao je stručni skup Prevencija i liječenje raka vrata maternice namijenjen liječnicima u skrbi za zdravlje žena. Liječnici Zavoda za javno zdravstvo DNŽ sudjeluju u emisijama vezanim za zdravlje u lokalnim medijima, a ovisno o opsegu posla i mogućnostima, liječnici školske medicine odlaze na roditeljske sastanke učenika osmih razreda. Udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC po cijeloj Hrvatskoj provodi kampanju “Budi mRAK”, na način da kroz zabavne i interaktivne radionice se mlade educira o preventivnim mjerama protiv 6 vrsta raka koje uzrokuje HPV u skladu s najnovijim znanstvenim informacijama – zaključuje dr. Benić, prenosi Dubrovački vjesnik.

Više u kategoriji Regija