Središnja prezentacija knjige Kamena knjiga mrtvih – stećci Grada Ploča održala se u petak 28. ožujka 2025. u Domu kulture Ploče. Pred stotinu uzvanika i radoznalaca koji su za ovu priliku, osim iz svih mjesta Grada Ploča, došli i iz Metkovića, Makarske, Vrgorca, Splita, Korčule i Hercegovine na kultnom mjestu pločanske kulture o knjizi su govorili:
• Tena Zmijarević, knjižničarka Narodne knjižnice Ploče
• Andrija Pećar, povjesničar i arheolog, profesor u Srednjoj školi Ploče
• Miško Erak, autor knjige Kamena knjiga mrtvih – stećci Grada Ploča
• Natalija Princi, diplomirana ekonomistica iz Splita, autorica i neovisna istraživačica
Skup je u ime Pučkog otvorenog učilišta otvorio Jurica Karamatić ravnatelj Narodne knjižnice Ploče dok je Tena Zmijarević u pauzama izlaganja recitirala stihove pjesnika Petra Gudelja. Ovo je ujedno bio „hommage“ velikom hrvatskom pjesniku koji je preminuo početkom godine a autoru je dopustio objavljivanje svojih pjesama u obje knjige u nakladi udruge Obličevac.
Profesor Andrija Pećar je bio moderator skupa ali ujedno i prvi prezenter koji je svoje izlaganje posvetio tezama knjige Kamena knjiga mrtvih napravivši sintezu sadržaja, pri čemu je naglasio sve ključne detalje ali osobito odnos autora prema radu na knjizi kada kaže: Ona (knjiga) je izraz ljubavi autora prema svome zavičaju, Plini, Pasičini, Neretvi i to se čitajući osjeća u svakom trenutku. Knjiga je nastala jer autor želi da se naša povijest sačuva za buduće generacije, a s druge strane nastoji da se tradicijska i kulturološka slika o gradu Pločamai njegovim stanovnicima mijenja. Poručuje da je nužno da komuniciramo s našom očuvanom baštinom, kamenim gomilama i stećcima koje su nam naši stari ostavili u nasljeđe, jer to je jedini način da upoznamo sami sebe , ne izgubimo svoj identitet i povezanost s ovim našim brdom, poljem, morem i rikom. Na kraju je cijelu knjigu sažeo u ono najvažnije riječima: Članovi Udruge građana Obličevac u suradnji sa župnikom fra Kristijanom i brojnim njegovim župljanima učinili su veliki posao i bez njih sve ovo bilo bi neostvarivo. Oni su istinski zaljubljenici u svoj kraj i njegovu kulturnu baštinu. To su potomci onih čije podrijetlo i vrijeme dolaska pokušavamo otkriti proučavajući stećke.
Autor knjige Miško Erak je u svom izlaganju naglasak dao na glavnu tezu knjige koja glasi da stećci nisu samo srednjovjekovni spomenici nego da su nastajali u dugom kontinuitetu našeg drevnog naroda koji počinje u prapovijesti i traje sve do naših dana. Tragedija našeg naroda se ogleda u činjenici da smo zaboravili smisao obreda i više ne možemo pročitati simboliku stećaka. Također je govorio o prvom istraživaču stećaka i prapovijesnih gomila uopće tj. o liku i djelu don Petra Kaera, župnika Briste i Pasičine koji je 1886. godine napisao i objavio prvi znanstveni članak o toj tematici. Istaknuo je mnogobrojne osobitosti stećaka Grada Ploča ali i važnost nevladinih udruga u zaštiti kulturne baštine na primjeru udruge Obličevac iz Ploča. Završio je apelom na sve koji to mogu učiniti da pomognu udruzi Obličevac u čišćenju, održavanju i označavanju nekropola stećaka, da Pločama vrate „nestalu“ opremu ilirskog ratnika pronađenu u Istočnoj Plini 2008. godine i da nazovu ulicu u Pločama ili Staševici imenom don Petra Kaera.
I konačno, neovisna splitska istraživačica, autorica mnogobrojnih knjiga kao što su Osmi grijeh – Posluh, Arduba – dokaz iz tišine, Adamu s ljubavlju, Teslina frekvencija mira i Bombastic Alchemy te Alkar u labirintu (neobjavljena), Natalija Princi je govorila o simboličkim motivima na stećcima. Naglasila je kako najveći dio prikaza na stećcima – sljemenjacima pripada vrhovnom božanstvu Artemidi (ma kako se tada zvala na našim prostorima) i Heraklovim zadacima. Ističe da ta činjenica predstavlja šok za našu znanstvenu zajednicu jer se Artemida i Heraklo drže grčkim i rimskim naslijeđem, dok njih dvoje na našim stećcima dokazuju gdje je mit zapravo nastao. Po gospođi Princi, motiv s naslovnice knjige koji se nalazi na stećku na nekropoli Staro Greblje iznad Jezerca u Bristi, prikazuje Herakla i Dioniza u nadmetanju u piću u našem vinorodnom kraju.
Iako je prezentacija trajala preko sat vremena, posjetitelji su reagirali iznimno aktivno postavljajući niz zanimljivih pitanja na njenom završetku. Sve je bilo popraćeno izložbom fotografija, s dronom snimljenih svih 12 nekropola i skupina stećaka Grada Ploča kao i video projekcijama akcija udruge Obličevac. Izložba i video projekcije su posjetiteljima dočarale prebacivanje 33 stećka s Obličevca na lokaciju „kod Kule“ u Plini ali i čišćenje, već spomenutih 12 nekropola.
Nakon „službenog“ dijela prezentacije prešlo se na druženje posjetitelja uz domjenak i glazbu koji je trajao do kasno u noć. Okupljene je na domjenku, uz domaća vina, dalmatinske delicije i korčulanske kolače, zabavljao DJ Davor Družijanić – Tornado.
Siguran sam da će se slična atmosfera ponoviti i na Staševici 29. ožujka i u Metkoviću 2. travnja 2025.
Miško Erak, autor knjiga Ilirski krugovi života u Plini, Gradu Ploče i Donjoj Neretvi i Kamena knjiga mrtvih – Stećci Grada Ploča, dobitnik je osobne nagrade Grada Ploča za 2023. godinu i predsjednik udruge za očuvanje kulturno-povijesne baštine Obličevac.
FOTOGRAFIJE:

Jutarnja najava promocije knjige u Radio Ploče s Eleonorom Doboš

Najava promocije knjige na vratima Narodne knjižnice Ploče

Završne pripreme bannera i plakata u Domu kulture

Završne pripreme video projekcije u Domu kulture

Davor Družijanić – DJ Tornado

Vesela Žderić, autor i Dunja Grgurinović

Plinjanski buket Marine Zmijarević za autora

Gradonačelnik Ivan Marević i autor

Krešimir Kuran i autor

Ivan Škarić i autor

Natalija Princi i autor pripremaju prezentaciju

Prezenteri knjige (Zmijarević, Pećar, autor, Princi)

Popunjena dvorana na prezentaciji knjige

Izložba fotografija nekropola stećaka Grada Ploča

Dragi gost sa Korčule Tonči Milišić

Tena Zmijarević i autor

Snimatelj Petrov, autor i fotograf Veraja

Natalija Princi i Markica Vuica

Organizatori skupa Jurica Karamatić, autor i Andrija Pećar

Puna dvorana Doma kulture