Nestabilne vremenske prilike s povremenim oborinama povoljno utječu na razvoj i zarazu uzročnikom paunova oka masline (Spilocaea oleagina). Ukoliko nisu provedene mjere usmjerene zaštita mladog porasta uputno je napraviti tretiranje.
Na lokacijama u udolinama ili gdje su vidljivi simptomi zaraze paunovim okom preporučujemo primjenu jednog od navedenih pripravaka : Nativo 75 Wg, Sugoby, Quimera, Syllit 544 Sc, Stroby Wg, Ortiva Top, Decibel Max, Fosika, Savial forte, Phyto Sarcan.
Za zaštitu od uzročnika paunovog oka u maslinicima u ekološkom sustavu proizvodnje primijeniti pripravak Serenade Aso ( Bacillus amyloLiquafaciens soj QST 713).
Na opažačkim lokalitetima za praćenje leta 1. generacije maslininog moljca (Prays oleae) u Dubrovačko-neretvanskoj županiji bilježimo srednji intenzitet ulova. Tretiranje maslinika protiv cvjetne generacije maslininog moljca opravdana je u maslinicima sa oskudnom količinom cvjetnih resa. Za tu namjenu mogu se koristiti pripravci na osnovi Bacillus thuringiensis – Belthurel, Biobit WP, Dipel DF.
Maslinarima savjetujemo daljnje praćenje populacije maslininog moljca feromonskim lovkama i pregled cvjetnih resa.
Radi mjera dodatne zaštite pčela potrebno je sve kemijske mjere u voćnjaku provoditi u vrijeme kad pčele ne lete ( u kasnim večernjim satima ), voditi računa da je cvjetni uzrast pokošen te o primjeni insekticida opasnog za pčele obavijestiti najbližu udrugu pčelara!
Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj adresi: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/
Sredstva za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute na etiketi. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.
Nakon tretiranja popuniti evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja, a potrošenu ambalažu zbrinuti na propisani način.
Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.