Na prognoznim punktovima za praćenje populacije II generacije maslinine muhe (Bactrocera oleae) u Dubrovačko-neretvanskoj županiji bilježimo ulove niskog intenziteta izuzev lokaliteta Slivno gdje su ulovi iznad gospodarskog praga štetnosti.
Maslinarima savjetujemo postupanje prema prethodnoj preporuci (od 08.07.2024.) te primjenu preventivnih mjera suzbijanja maslinine muhe u cilju smanjenja populacije metodom masovnog ulova kako bi izlovili što veći broj odraslih jedinki.
Metoda masovnog ulova provodi se primjenom:
- gotovog pripravka Success Bait
- gotove lovke Karate trap B ili CONETRAP BACTROCERA -dozvoljeno u eko proizvodnji
- kombinacijom Buminala uz dodatak insekticida
Moguće je primijeniti više mjera zaštite: tretiranje kaolinom uz korištenje metode masovnog ulova.
Skrećemo pozornost na važnost pregleda maslinika i kontrolu vizualnih žutih ploča postavljenih u masliniku te redoviti pregled plodova na zarazu. U slučaju da je utvrđeno 2 muhe na žutoj ploči tjedno te 10 % zaraženih plodova potrebno je provesti zaštitu cijelog nasada.
Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom http://fis.mps.hr/trazilicaszb
Maslinare također upozoravamo da se u zaštiti maslina smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB).
Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/22) propisuje da je profesionalni korisnik obvezan voditi i čuvati evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.
Sakupljanje ambalažnog otpada sredstava za zaštitu bilja za poljoprivredna gospodarstva koja trebaju imati ovjereni prateći list kao dokaz da su otpad zbrinuli na zakonom propisan način planirano je u DNŽ:
- 01.08.2024. ( ATTS , Gruda
- 21.08.2024. ( Opuzen -Jasenska)
Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.
e-mail: Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr