IzdvojenoRegija

NE, NISU PLOČE Nećete vjerovati kojeg se grada Hrvatska srami

0

NA društvenim mrežama širi se karta nastala 2024. pod nazivom Which City Is Each European Country Most Ashamed Of, u kojoj je autor na duhovit način prikazao kojeg svog grada se svaka europska zemlja najviše srami. Premda treba uzeti u obzir da se ovakvi prikazi često temelje na subjektivnim dojmovima i stereotipima, iznenađuje koliko točno pogode u živac, barem ako je suditi po reakcijama publike.

Karta je objavljena na popularnoj stranici Brilliant Maps, poznatoj po vizualno atraktivnim i često provokativnim prikazima društvenih i kulturnih pojava. Takve mape nastaju kombinacijom online anketa, društvenih medija, komentara korisnika Reddita i drugih foruma, uz dozu humora i ironije.

Čega se srame Hrvati?

Za Hrvatsku je odabran Split. Naizgled paradoksalno, budući da je riječ o jednom od najposjećenijih i najatraktivnijih gradova na Jadranu, no autori su pojasnili razloge zašto bi dio Hrvata mogao osjećati sram ili nelagodu kada se spomene ovaj grad.

Split se posljednjih godina suočava s rapidnom turistifikacijom, stambenom krizom zbog pretvaranja stanova u apartmane, prekomjernim noćnim bukom, ali i učestalim ispadima huliganizma i lokalnog nacionalizma koji bacaju sjenu na njegovu mediteransku vedrinu.

Kritike se često upućuju i na (ne)uređenost gradske uprave, prometni kaos, te povremeno netrpeljiv stav prema turistima koji ipak gradu donose ogromne prihode, piše Index.

A što kažu susjedi?

Zanimljivo je i usporediti kako su sramotu definirale zemlje u našem susjedstvu:

  • Slovenija – Maribor: nekad industrijski centar, danas grad koji mnogi percipiraju kao “sjenku Ljubljane”.
  • Bosna i Hercegovina – Gornja Maoča: selo s negativnom reputacijom povezano s ekstremizmom.
  • Srbija – nema konkretan grad, već je “sram” generaliziran na razini cijele zemlje, što bi moglo odražavati unutarnju podjelu mišljenja.
  • Mađarska – Debrecen: grad koji se doživljava kao industrijski, bez jačeg kulturnog identiteta u odnosu na Budimpeštu.
  • Crna Gora i Makedonija – nisu navedene, no lako je zamisliti da bi se slični kriteriji mogli primijeniti i tamo: kombinacija ekonomskih problema i kulturnih rivalstava.

Šire europske tendencije

Karta pokazuje nekoliko zanimljivih obrazaca:

  • Industrijski gradovi (npr. Charleroi u Belgiji, Ludwigshafen u Njemačkoj) često nose stigmu zbog zagađenja i ekonomske stagnacije.
  • Glavni gradovi nisu pošteđeni: Madrid, Atena i Bratislava percipirani su negativno zbog prenapučenosti, političkih napetosti ili “nedostatka šarma”.
  • Turistički pritisci kao u Splitu ili Lisabonu često izazivaju lokalni bijes unatoč ekonomskoj koristi.
  • Kriminal i ekstremizam – Malmö, Vaslui ili Narva asociraju se na probleme integracije i siromaštva.

Valja naglasiti da ovakve mape nisu znanstvene studije, već odraz toga kako u nekom trenutku “diše” neka zemlja.

Koji je vama najgori grad u zemlji? Ocijenite ih od 1-5 (s tim da 5 označava “veoma se sramim”, a 1 “nimalo se ne sramim”). Neke smo nepravedno izostavili pa ih spomenite u komentarima, ako smatrate da zaslužuju spomen.

Više u kategoriji Izdvojeno