Blizina Makarske rivijere, povoljan geografski položaj, te znatno niže cijene nekretnina u odnosu na obalu, presudni su razlozi zbog kojih sve više Dalmatinaca pronalazi svoj dom, mjesto za opuštanje ili investiciju upravo u ovom hercegovačkom gradu. Ljubuški postaje pravi magnet za one koji žele uživati u mirnijem životu, a opet biti dovoljno blizu jadranske obale.
”Ono što je Trebinje za Dubrovnik, to je Ljubuški za Makarsku”, govori nam Ivan Mišetić, vlasnik agencije za nekretnine ”Investicije” iz Ljubuškog.
Osim uvijek zainteresirane dijaspore, posljednjih godina nekretnine u ovom hercegovačkom mjestu sve češće traže i državljani Republike Hrvatske.
“Primarno su to kupci iz dijaspore – druga generacija naših ljudi koji žive u inozemstvu koji su kao djeca često dolazili ovdje, dobro govore hrvatski i sada se odlučuju na kupnju nekretnina u Ljubuškom. Osim njih, tu su i Hercegovci koji žive u Dalmaciji, a posljednjih godina s njima dolaze i Dalmatinci, posebno iz Makarske i Vrgorca,” kazao je za Hercegovina.info Mišetić.
Skok cijena nekretnina
Cijene nekretnine u Ljubuškom od 2021. godine do danas, skočile za čak 100 posto, dok su u posljednje dvije godine porasle za 40 posto. Prema procjenama Mišetića, one bi se uskoro mogle izjednačiti s onima u Mostaru.
“Trenutno se cijena kvadrata u novogradnji kreće između 3.100 i 3.300 KM. Potražnja za stanovima znatno premašuje ponudu, i zato su cijene sve više. Vjerujem da će do kraja godine kvadrat u novogradnji u Ljubuškom dosegnuti razinu cijena u Mostaru,” smatra Mišetić.
Dok su cijene novogradnje visoke, ponuda stanova u starogradnji gotovo da i ne postoji.
“Stanovi u starogradnji nestaju s tržišta. Ako se neki stan i pojavi u ponudi, proda se u svega nekoliko minuta. Nedavno sam imao jedan namješten stan u ponudi, i u kratkom roku javilo mi se 11 zainteresiranih kupaca. Stan je odmah prodan” objašnjava Mišetić.
Ljubuški je vrlo dobro povezan s okolnim gradovima, uključujući Mostar, Međugorje, Makarsku, te se nalazi u blizini jadranske obale, s toga ga to čini pogodnim za sve one koji žele uživati u životu na moru, a istovremeno biti dovoljno udaljeni od turističke vreve.
Najskuplji grad po pitanju nekretnina
No, Ljubuški nije samo geografski dobro smješten, već i nudi jednostavnu birokraciju i brze administrativne procese, što ga čini sve privlačnijim za kupce, ali i investitore.
”Ljubuški doživljava neku ekspanziju i rast. Što se tiče grunta i katastra, Ljubuški je pet svjetlosnih godina otišao naprijed u odnosu na druge općine u ŽZH-a, ali i u ovom dijelu Hercegovine. Odradili su veliki dio harmonizacije i usklađivanja grunta i katastra. Kod nas se to brzo završava, nema više birokracije, lokacijsku dozvolu dobijete brzo. Vjerujem da i to privlači strance”, smatra Mišetić.
U Ljubuškom ne rastu samo cijene nekretnina u Ljubuškom, ‘u nebo’ idu i cijene zemljišta.
”Više nigdje u okolici Ljubuškog ne možete kupiti zemljište ispod 40 KM po kvadratu, neke cijene idu i do 70 KM. Cijene zemljišta su rasle, zbog uredbe o zabrani polaganja državnog zemljišta. Prije ste mogli vrlo povoljno na licitacijama kupiti državno zemljište, ali sada je to drugačije. Nekad je početna cijena bila 5 KM i izašla bi na 20 KM po kvadratu, sada je to drugačije. Početne su 30 KM i penju se do 70 do 80 KM po kvadratu, pojašnjava.
Zbog svoje geopolitičke pozicije, ali i prirodnih ljepota, Mišetić vjeruje da bi Ljubuški, uz Trebinje, u budućnosti mogao postati najskuplji grad po pitanju nekretnina u Bosni i Hercegovini.
Presudna pozicija
”Ljubuški doživljava neku ekspanziju i očekivati je i veće cijene nekretnina. Ljubuški i Trebinje će biti najskuplji gradovi po pitanju nekretnina u BiH. Naravno, neće oni bit jednaki cijenama nekih lokacijama u metropolama poput Vječne vatre u Sarajevu ili kraj Staroga mosta u Mostaru, ali u prosjeku cijena stanova će biti veći nego u ostalim gradovima u BiH”, objašnjava.
Ističe da je strateška pozicija grada Ljubuškog presudna, a dodatno će na atraktivnost utjecati i izgradnja tunela Drvenik – Ravča.
“Kada se tome pridoda tunel Drvenik – Ravča, iz Ljubuškog ćete za samo 12 minuta biti u Drveniku na trajektu“, zaključuje Mišetić.
Kako cijene nekretnina u Ljubuškom nastavljaju rasti, a potražnja nadmašuje ponudu, postavlja se ključno pitanje – hoće li ovaj hercegovački gradić u budućnosti postati novi centar luksuznog stanovanja i investicija u regiji? S obzirom na njegovu stratešku lokaciju, brzi administrativni sustav i sve bolju prometnu povezanost, čini se da Ljubuški tek počinje pokazivati svoj puni potencijal. Može li postati nova nekretninska zvijezda Hercegovine? Vrijeme će pokazati.
Izvor: M. Grabovac/Hercegovina.info