Politika i gospodarstvo

JE LI EURO ZNAČAJNIJE POSKUPIO ŠKOLSKI PRIBOR? Evo koliko treba izdvojiti za osnovni “paket”

0

Iako se po temperaturama možda ne bi reklo, početak nove školske godine već je iza ugla. Jesen školarcima uvijek donosi nova znanja, vještine i iskustva, a roditeljima nove troškove. Povodom početka nove školske godine provjerili smo kakve su cijene školskog pribora u trgovačkim centrima i knjižarama, a kako će ovo biti prva školska godina od prelaska na euro, usporedili smo cijene s prošlogodišnjim.

Prvašići od početka

Kao i inače, najskuplje prolaze prvašići jer se za njih ipak treba kupiti sav pribor, poput školske torbe, pernice i likovnog pribora, koji onda koriste i u sljedećim godinama. Manje, jednobojne i jednostavne školske torbe i u knjižarama i trgovačkim lancima poput Lidla, Kauflanda, Konzuma i Interspara, stoje oko 12 eura. Malo bolje i kvalitetnije izrađene školske torbe s boljim materijalima već su dvostruko skuplje – u knjižarama im cijene variraju od 30 do čak 80 eura. Najskuplji od njih, poput ruksaka marke “Belmina” ili “STREET” rađeni su upravo za prvašiće, pa uz njih dolazi i pribor poput pernice s olovkom, gumicom, bojicama i ravnalom, kao i mapa, piše Novi list.

Školske torbe uvijek su bile skupe, posebice kada su ergonomskog dizajna, s reflektirajućim dijelovima i s puno pregrada, ali u nekim su trgovačkim lancima znatno jeftinije, pa se tako u Lidlu dobre školske torbe mogu naći već za 20 eura, dok se u ostalim dućanima cijene uglavnom kreću između 30 i 60 eura. U odnosu na prošlu godinu, naizgled nema nikakve razlike u cijenama, barem što se tiče školskih torbi, a isto je i s pernicama – prazne se mogu naći i za manje od 2 eura, a cijena onda ide gore ovisno o tome koliko su kvalitetne, kojih oblika i koliko pregrada imaju. One koje su pak već dobro opremljene stoje najmanje 20 eura, a dosežu i cijenu od 45 eura, dok se one “lošije” opremljene, samo s par bojica, olovkom i gumicom, mogu naći i za 12 eura.

Kutija za likovni

Nužan je i pribor za likovni, koji se gotovo ne isplati kupovati pojedinačno, stoga je najjednostavnija opcija uvijek kupiti kutiju za likovni koja sadrži sav pribor koji je predviđeno da će se na nastavi koristiti. Cijena nove likovne kutije Školske knjige je 27,60 eura, a sadrži 6 komada crtaćeg ugljena, crni tuš, ljepilo u stiku, paletu za tempere, 3 grafitne olovke, gumicu za brisanje, čašicu za vodu, tempere, drvene bojice, flomastere, vodene boje, voštane boje, plastelin, škarice, 2 bijela glinamola, 2 plosnata kista, 2 obla kista i knjižicu.

U većini knjižara i dućana cijene likovnih kutija su slične, variraju od 20 do 30 eura, no u Konzumu kutija sličnog sadržaja marke Karbon prodaje se po cijeni od 13 eura, što je definitivno velika ušteda, a također je rađena u skladu s kurikulumom za niže razrede osnovne škole. Ista stvar je i s kutijom Togo Baltazar koja se u Narodnim novinama može kupiti za 17,25 eura te s kutijom Connect koja u Intersparu stoji 24 eura.

Što se tiče likovnih kutija, također nema primjetnog poskupljenja u odnosu na prošlu godinu, što je zasigurno vijest zbog koje će brojni roditelji odahnuti.