Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, obilježava se od 1999. odlukom Ujedinjenih naroda, u znak sjećanja na tri sestre Mirabal iz Dominikanske republike koje je 25. studenog 1960. brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.
Borile su se za pravdu i demokraciju, više puta su uhićivane, zajedno sa svojim muževima, a ubijene su dok su se vraćale iz posjeta zatvoru u kojima su bili njihovi supruzi.
Sestre Mirabal postale su simbolom nacionalnog i feminističkog otpora, a 1999. UN je i službeno potvrdio 25. studenoga kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama jedan je od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu.
Svjetska zdravstvena organizacija navodi da otprilike jedna od tri žene u nekom trenutku svog života doživi tjelesno ili seksualno nasilje, dok podaci za Hrvatsku pokazuju da je svakih 15 minuta jedna žena izložena nasilju, istaknuli su iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI).
– Žrtve nisu samo žene, već je i gotovo četvrtina djevojaka u dobi između 15 i 19 godina doživjela seksualno i/ili fizičko nasilje u adolescentskim vezama.
Nasilje se dodatno intenzivira na internetu i društvenim mrežama, gdje je gotovo 77 posto žena i djevojčica doživjelo neki oblik uznemiravanja, napomenuli su.
Upozorili su i da se mlade u okviru obrazovnog sustava ne podučava kako prepoznati i reagirati na nasilje, zaštiti se ili pomoći i pružiti podršku žrtvama.
Ne razgovara se, kažu, ni o tome kako izgraditi kvalitetne, ravnopravne veze.
– Stoga CESI, uz podršku udruga i brojni stručnjakinja i stručnjaka, već godinama zagovara uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole, koja će učenicama i učenicima približiti temu i doprinijeti suzbijanju rodno utemeljenog i seksualnog nasilja, rekla je stručna suradnica udruge CESI Nataša Bijelić.
Besplatna i anonimna linija dostupna 24 sata dnevno
Iz Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja istaknuli su da je njihova besplatna i anonimna 116 006 linija dostupna 24 sata dnevno svim danima, uključujući vikendom, blagdanima i praznicima.
Ta je linija, prema prikupljenoj statistici, od 2013. primila više od 18 500 poziva, a 60 posto poziva godišnje odnosi se na rodno uvjetovano nasilje, tj. nasilje gdje su najčešći počinitelji bivši ili sadašnji partneri te članovi obitelji, a najčešće žrtve su žene.
Žene čine 70 posto pozivatelja, koje su i najčešće žrtve nasilja u obitelji, prijetnji, silovanja i nametljivog ponašanja. Linija prima pozive iz svih dijelova Hrvatske, čime je prepoznata kao sigurno i pouzdano mjesto podrške, poručili su i naglasili svaki poziv na 116 006 liniju korak prema oporavku i promjeni.
– Ovog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama podsjetimo sve da nitko ne mora prolaziti kroz teške trenutke sam podrška postoji. Za nasilje nema opravdanja, istaknuli su iz Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja.
Svakih 10 minuta jedna žena umre od ruke bliske osobe
Najmanje 85.000 žena i djevojaka ubijeno je diljem svijeta 2023. godine, a većinu su ih ubile bliske osobe – rođaci ili partneri, pokazuju podaci koje je UN objavio u ponedjeljak, nazivajući to “alarmantnom razinom” femicida.
– Dom je i dalje najopasnije mjesto za žene pošto su 60 posto njih bile žrtve supružnika ili drugih članova obitelji, navodi se u izvješću bečkog Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i tijela UN-a za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women.
To znači da 140 žena biva ubijeno svakoga dana ili jedna svakih 10 minuta.
Fenomen koji prelazi granice, pogađa sve društvene kategorije i dobne skupine, pri čemu su Karibi, Srednja Amerika i Afrika najviše pogođene regije.
Na američkom kontinentu i u Europi femicide uglavnom počini partner, dok su u ostatku svijeta najčešće u pitanju članovi obitelji.
Mnoge žrtve prijavile su fizičko, seksualno ili psihičko nasilje prije smrti, prema podacima dostupnim u određenim zemljama.
To sugerira da su se mnoga ubojstva mogla izbjeći, naglašava izvješće, na primjer sudskim mjerama zabrane.
U regijama gdje je moguće utvrditi taj trend, stopa femicida je stagnirala ili tek neznatno opala od 2010. godine, pokazujući da je ovaj oblik nasilja “ukorijenjen u praksama i normama” i da ga je teško iskorijeniti, napominje UNODC koji je analizirao podatke prikupljene u 107 zemalja.
Unatoč naporima koji se poduzimaju u nekoliko zemalja, “femicidi su i dalje na alarmantnoj razini”, primjećuju autori.
Ali “to nije neizbježno”, prema riječima direktorice UN Women, Sime Bahousa, citirane u priopćenju za javnost, koja poziva zemlje da pooštre zakone.