Danas je Dan palčića, odnosno Svjetski dan prijevremeno rođene djece.
U Hrvatskoj se godišnje rodi oko 2500 beba prije termina, odnosno prije onih redovnih 9 mjeseci koliko traje trudnoća.
Budući da se rađaju nezreli, djeci je da bi preživjela neophodna podrška specifičnih medicinskih uređaja i velika stručnost i posvećenost visokoobrazovanih medicinskih djelatnika.
Posljedice prijevremenog rođenja mogu biti vrlo ozbiljne i trajne, a prijevremeno rođenje je vodeći uzrok smrtnosti djece mlađe od 1 godine i drugi vodeći uzrok smrtnosti djece mlađe od 5 godina.
Svake godine, zbog prijevremenog rođenja, u svijetu umire milijun djece.
Prema dostupnim podacima, najmanja prerano rođena beba u Hrvatskoj rođena je 2020. godine.
Bila je to mala Osječanka, koja je pri porodu imala samo 414 grama i službeno je postala najmanja beba u Hrvatskoj prema porođajnoj težini. Prema tada dostupnim podacima, bila je jedna od 250 beba u svijetu koje su preživjele na porodu s tom porođajnom težinom. Rekord je do tada držala djevojčica rođena 2015., sa 480 grama.
Nedonoščad je manje porođajne težine, u pravilu ispod 2500 grama, no njihova porođajna težina može biti i znatno manja, što je najčešće i slučaj. Često težina nedonoščadi iznosi između 1500 i 2000 grama, no jedan postotak je i onih s nižom težinom od 1500 grama.
Prijevremeno rođene bebe – Palčići, zapravo su pravi heroji života. Za njega se uspijevaju izboriti unatoč brojnim problemima na koje već pri dolasku na ovaj svijet mogu osjetiti, od niske porođajne težine do hipoksije i krvarenja u mozgu.
Stoga su mnogi od njih pod nazdorom liječnika, intenzivno vježbaju, odlaze na preglede vida, sluha, motorike.
Intenzivnim vježbanjem i predanošću roditelja ovi mali borci vrlo hrabro suoče se već od prvog dana sa svime što prerano rođenje donosi, a mnogi od njih tu životnu žilavost nose kroz cijeli život.
Izvor: Radio Mrežnica