Duboka sredozemna ciklona nalazi se središtem iznad srednje Italije i intenzivno utječe na vrijeme na našem području. Nekoliko je zanimljivosti vezanih uz ovu ciklonu. Dublja je, što znači da je joj je tlak zraka niži nego bi se očekivalo na samom kraju klimatološkog proljeća. Naime, u centru joj je noćas izmjereno ispod 990 hektopaskala, što su vrijednosti tipične za jesen, zimu ili prvi dio proljeća. Drugo, ciklona je podigla ogromne količine pijeska podrijetlom s područja Sahare pa je kiša koja je noćas padala u Dalmaciji sadržavala veliku koncentraciju pustinjskog pijeska. Na kraju, s prednje strane ciklone protekle noći od Dalmacije je stigla vrlo topla zračna masa pa su današnje najviše dnevne temperature zraka izmjerene upravo srednjom noći, a potom su temperature počele lagano padati.
Ciklona najviše brige donosi oko oborina. Od početka mjeseca, a osobito zadnja dva dana, posvuda su pale značajne količine kiše, u većini predjela preko 100, u nekim i preko 200 litara kiše po kvadratnom metru. Ipak, najgore je u južnoj Lici. Na području Gračaca od početka mjeseca je palo oko 500 litara kiše po metru kvadratnome.
Dan obilježava i snažan vjetar. Dok u Dalmaciji puše jugo, na sjevernom Jadranu puše bura. Podno Velebita ima orkanskim udara preko 120 km/h. Prema podacima DHMZ-a, najjače jugo u Dalmaciji puše na makarskom području, do 97 km/h. Jugo u Splitu ima udare do 86 km/h.
Dobra je vijest da se izrazito kišovitom razdoblju nazire kraj. Sljedeća 24 sata lokalno će pasti 10 do 50 litara kiše po kvadratnom metru, a onda će biti sve više suhih razdoblja. Ipak, i dalje treba očekivati povremene popodnevne pljuskove, no količine oborina bit će neusporedivo manje nego do sada. Također, temperature će porasti prema kraju tjedna.
Rade Popadić/Dalmacija danas
foto: Studio Idearium