Skijaška sezona je konačno otvorena pa se Dalmatinci naveliko spremaju za pohod na popularne skijaške destinacije u susjednoj nam BiH. Oni koji su pak spremni dublje zagrabiti u džep za zimski odmor u snježnim planinama odabrat će neku europsku destinaciju. No, Austrija, Italija, Slovenija – gdje god se okrenete, cijene su skočile. Ni skijanje u BiH više nije što je bilo, ali ipak još uvijek je povoljnije.
Međutim, Hrvati za cijenu ne pitaju, pa je portal Dalmacija danas doznao da su se i rezervacije povećale u odnosu na prošlu godinu, a po nekim procjenama ove godine na snijeg ide oko 200 tisuća domaćih skijaša.
„Rano je govoriti o brojkama jer sezona traje do kraja trećeg mjeseca, ali turističke agencije bilježe čak i veću prodaju skijaških aranžmana nego prošle godine iako su cijene smještaja i ski karata u prosjeku od 10-15% veće nego godinu ranije.
Dio skijaša rezervirao je putovanja izravno pa to otežava precizno određivanje broja hrvatskih skijaša, iako se spominje brojka od 200 tisuća putnika“, kazao je Tomislava Faina, predsjednika Udruge hrvatskih putničkih agencija.
Također navodi kako trenutni podaci upućuju na to da se vraćamo interesu kakav je bio prije pandemije, a mnogi se, naravno, odlučuju za ‘nisku sezonu’ kada su cijene ipak nešto jeftinije.
„Tradicionalno, prvi vikend u novoj godini rezerviran je za udarni hrvatski skijaški tjedan, bez obzira na poskupljenja i završetak školskih praznika. Cijene su nešto povoljnije tijekom sredine i kraja siječnja nego li se očekuje u veljači, a sama sezona traje do kraja trećeg mjeseca. Primjećujemo da gosti sve više biraju tjedne skijanja kada je „niska sezona“ (tjedni od 08.1.-28.1.) i kada su cijene povoljnije u odnosu na tjedne kada su školski praznici i kada je „visoka sezona“.
Prosječno skijaški aranžmani traju tjedna dana, a ima i onih koji su mogu priuštiti deset i više dana. Generalno, sve upućuje na to da se vraćamo interesu kakav je bio prije pandemije“, objašnjava Faina.
Poklonici zimskih radosti iz Splita već tradicionalno svake zime kreću put najbližih, a ujedno i najpopularnijih lokacija – Kupresa i Parka prirode Blidinje.
Od Jahorine preko Vlašića do Kupresa, u nastavku sa portala Dalmacija danas donosimo sve informacije koje trebate znati o najpoznatijim skijalištima u BiH.
KUPRES
U skijaškom centru Adria ski na Kupresu, skijaši svakodnevno mogu od 9 do 16 sati uživati na preko 13 kilometara odlično pripremljenih skijaških staza sa pet ski-liftova.
Cijena jedne vožnje je 2,50 eura. Dnevna karta košta 21 euro, a poludnevna 15 eura. U ponudi su također i karte za dva do sedam dana, a sezonska cijena za korištenje staze iznosi 286 eura.
Za one koji se tek uče skijati, učitelja skijanja će platiti 175 eura, a početnici koji se žele usavršiti imaju mogućnost angažirati trenera za što će morati izdvojiti 187 eura.
Cijene iznajmljivanja ski opreme kreću se od 11,50 eura za jedan dan pa sve do 45,50 eura za šest dana.
Ovisno je li riječ o polupansionu ili apartmanu za smještaj ćete izdvojiti od 50 do 134 eura po osobi za jednu noć. Obroci za goste nisu uključeni u cijenu te se dodatno naplaćuju.
Nešto skuplje ćete proći ako za destinaciju zimskih radosti odaberete Kuprešku kraljicu, pa ćete tako najjeftiniji smještaj platiti 80 eura po osobi za jedno noćenje. A cijene rastu sve do 120 eura.
No, cijene za stazu su nešto jeftinije pa je tako iznos dnevne karte 15 eura, a poludnevne 12. Dok je sezonska karta 180 eura.
VLAŠIĆ
Vlašić je još jedno popularno odredište dalmatinskih skijaša u BiH. Najpoznatiji ski centar ovdje je sportsko-rekreativni centar Vlašić koji se nalazi na Babanovcu, na nadmorskoj visini od 1260 metara.
Cijena dnevne karte za ovu stazu je 16 eura, a poludnevnu 12 eura. Ista cijena je i za noćno skijanje, dok je sezonska karta 250 eura.
BJELAŠNICA
Na Bjelašnici je počeo padati prvi snijeg, tako je ova Olimpijska ljepotica zasjala u punom zimskom sjaju pa će zasigurno mnogi pohrliti na ovu planinu, iako su cijene skuplje od Kupresa ili Vlašića.
Tako ovdje dnevna karta za stazu iznosi 25 eura, a poludnevna od 12 ili 20 eura, ovisi radi li se o jutarnjem ili popodnevnom terminu. Cijena sezonske karte je 486 eura.
Na Bjelašnici također možete pohađati školu skijanja. Osnovni tečaj iznosi 220 eura, a oni napredniji izdvojit će 240 eura za usavršavanje, dok individualni tečaj po jednom satu košta 25 eura.
Cijene smještaja se kreću od 60 do čak 240 eura po danu.
JAHORINA
Olimpijski centar Jahorina najpoznatiji je ski centar u BiH, ali i jedan od najpopularnijih na Balkanu. Skijaški tereni, brojni izvori i potoci te gusta šuma prirodne su ljepote ove planine zbog čega i slovi za jednu od ljepših u Europi. Skijaši na Jahorini mogu izabrati skijanje na lakim stazama, stazama srednje težine, kao i na teškim stazama koje su prilagođene iskusnijim i spretnijim skijašima.
Za potpuni doživljaj zimske bajke na Jahorini imate mogućnost panoramske vožnje čija je cijena 10,50 eura. Za dnevnu kartu potrebno je izdvojiti 44 eura, a za dnevno-noćnu 66 eura. Cijene sezonskih karata se kreću od 300 do 1000 eura, ovisno koji paket birate.
35 eura po satu ćete platiti za školu skijanja, a ako želite ekspresno naučiti skijati, taj tečaj košta 400 eura.
Smještaj ćete pak uspjeti ‘zgrabiti’ vrlo povoljno od 36 do 54 eura po danu.
Osim odmora u snježnoj planini, na Jahorini ove sezone neće nedostajati ni dobre zabave. Iz ski centra su nam otkrili brojne novosti u koje ove sezone imaju u ponudi.
„Uložili smo u nadogradnju sistema za vještačko osnježavanje, što će osigurati optimalne uvjete na stazama tijekom cijele sezone.
Kada je riječ o novim investicijama, učinili smo značajne korake kako bismo poboljšali iskustvo na stazi. Pored već dostupnih 49 kilometara staza, dodali smo dodatnih 3 kilometra, pružajući veći izbor ruta za sve ljubitelje skijanja i snowboardinga.
Broj skijaša ide i do 9.000 ili više, ali na Jahorini neće doživjeti gužve ili čekanja. Naša impresivna infrastruktura, s kapacitetom od 3.000 i više skijaša na sat, garantira besprijekoran doživljaj skijanja čak i tijekom vrhunca sezone.
Centar zabave
Također, planiramo uvesti dodatno osvjetljenje za noćno skijanje, a pored proteklih koncerata Zdravka Čolića, Vesne Zmijanac, Tonija Cetinskog, Ane Bekute, Edite Aradinović u narednom periodu očekuje nas veliki broj zvijezda koje će Jahorinu staviti u centar zabave poput Indire Rdić, Milene Ćeranić, Džejle Ramović, Nikoline Kovač i mnogih drugih“, govore nam iz Olimpijskog centra Jahorina.
Aktualna zimska sezona za OC Jahorina je posebna jer upravo se ove godine obilježava 40 godina od održavanja Olimpijskih igara. Također, novost su i apartmani koji su smješteni samo 350 metara od ski staze u naselju Šator.
Prošlu zimsku sezonu Jahorina je tradicionalno bila najposjećenija planina u Bosni i Hercegovini koju je posjetilo 412.000 gostiju, a sad bilježe veći broj posjeta u odnosu na prethodnu godinu.
„Naše skijalište, otvoreno od 26. studenog, već sada možemo reći da u usporedbi s prethodnom godinom za isti period bilježimo povećanje financijskih rezultata za 2,5 puta.
Hoće li inflacija utjecati na sezonu?
Do sada je našu planinu posjetilo gotovo 40.000 skijaša i bordera, koji su zajedno ostvarili impresivnih 230.000 dolazaka“, otkrivaju nam iz centra te smatraju kako inflacija neće utjecati na broj gostiju.
„Odlučili smo se za kontinuirane promocije kako bismo očuvali interes gostiju tijekom cijele sezone. Od samog početka sezone na raspolaganju za posjetitelje imali smo razne popuste, i sada je popust na dnevne, poludnevne karte i karte za noćno skijanje od 30%.
Promocije i popusti ne završavaju se samo na ski kartama jer tijekom sezone imamo na raspolaganju razne promocije i u našim smještajnim jedinicama kao i u ski školi Olimpijskog centra “Jahorina“, zaključili su.
Osim susjedne nam BiH, među najpopularnijim odredištima su i zimovališta u Austriji, za koje se odlučio i naš čitatelj koji nam je prenio svoja iskustva.
„Već dugo godina skijam i jednostavno skijališta u BiH mi ne mogu pružiti to fascinantno iskustvo koje daju europska skijališta. Već niz godina odabirem europske destinacije, rekao bi da sam BiH prerastao pa je tako pala ove godine odluka na Austriju. Iako su cijene puno skuplje, vrijedi.
Tako jedna piva košta 5,20 eura, a obični espresso 3,50 eura tako da i za hranu i piće morate izdvojiti dosta više novaca nego što biste u BiH“, komentira nam čitatelj koji je posjetio poznato skijalište Mölltaler Gletscher.
Jednodnevna karta na ovom skijalištu košta 62 eura, a ovisno o broju dana, cijene se penju do čak 324 eura u srcu sezone, piše Dalmacija danas.