IzdvojenoZabava i kultura

ALOHA NERETVA Mentalna aritmetika za svako dijete treću godinu i u Pločama

0

Približava nam se početak nove školske godine, a samim time i dodatni sadržaji obrazovanja za djecu pa smo tim povodom razgovarali s Majom Barbir, voditeljicom centra Aloha Neretva.

Majo, za početak nam reci što je Aloha i što znači mentalna aritmetika?

Aloha je međunarodni program mentalnog i intelektualnog razvoja za djecu koji djeluje u više od 40 država diljem svijeta, u 30 gradova u Hrvatskoj pa tako i u Pločama za cijelo područje doline Neretve.

Izraz mentalna aritmetika uvijek izaziva pitanje u glavi „što je to?”, a odgovor je zapravo jednostavan, to je izvođenje numeričkih operacija u glavi pomoću vizualizacije abakusa i istovremene aktivacije obje moždane polutke. Abakus je „najstarije računalo” koje se sastoji od okvira, prečki i kuglica. Jednostavan je za korištenje i djeca na početku uče osnovne računske operacije, poput zbrajanja i oduzimanja do 10. Nakon usvajanja osnova računanja na abakusu uče sve naprednije stvari – od računanja do 100 i više, preko množenja i dijeljenja, sve do potencija, decimala ili korjenovanja.

 

Kako si došla na ideju da osnuješ Aloha Neretva?

Od kako sam se preselila u Baćinu iz Zagreba i rodila troje djece, u tim dugim šetnjama na porodiljnom i vječnim pitanjem čime se baviti, istraživala sam edukacije za djecu kojih ovdje nije ni bilo. Kontaktirala sam Aloha Hrvatska i krenula je priča o mentalnoj aritmetici u Neretvi. Nakon toga su se i u Metkoviću počeli otvarati centri za djecu što mi je jako drago.

Našim Pločanima Aloha je već poznata, iako Hrvatska nije zemlja s dugom tradicijom mentalne aritmetike, kako su Pločani prihvatili program na samom osnivanju centra Aloha Neretva?

Evo ide već treća školska godina edukacije koja je izazvala zanimanje djece, iako to nije masovni program jer ipak nije lako djecu fokusirati na brojeve i učenje. Djeca koja su pohađala i njihovi roditelji su zadovoljni, vide se pomaci i otkrivaju talenti kod djece. Isto tako mi smo zadovoljni odazivom i uspjehom naših polaznika.

Koliko članova trenutno brojite i jeste li već sudjelovali na natjecanjima koja se održavaju diljem Europe?

Djeca se upisuju 2 puta godišnje na edukaciju, u rujnu i veljači. Kroz naš centar prošlo je 30-ak djece od čega su mnogi završili 2 stupnja. Sada će brzo i upisi u zimski semestar pa pozivam roditelje da se više informiraju putem web stranice  Aloha Hrvatska.

Na kraju svakog semestra imamo kvalifikacijsko natjecanje te najbolji idu u Zagreb na državno natjecanje. Imali smo polaznika koji je išao u Zagreb na natjecanje, što mu je zasigurno ostavilo super iskustvo i drugačiju perspektivu cijelog učenja, budući da je iskusio konkurenciju iz cijele Hrvatske.

Kakva je struktura programa?

Grupe se kreću od 4 – 10 djece, a postoji poseban program Tiny tots za vrtićku djecu i program Kids za školarce. Ovo je edukacija za djecu od 4 do 13 godina jer im se upravo u tom periodu mozak najbrže razvija. Jedini uvjet je da znaju brojeve od 0 do 9. Termini su po 2 h tjedno i kroz 14 tjedana prijeđemo jedan stupanj. Obavezna je domaća zadaća koju oni pišu i time stvaraju radnu naviku. Zadaću zajedno pročitamo i riješimo na ploči netočne zadatke. U ta dva sata osim učenja novog gradiva imamo i natjecanje tko će prije riješiti zadatak na satu, pomažemo jedni drugima u rješavanju zadataka,  slave se i rođendani, a imamo i igre tijekom sata jer ne možemo očekivati da će djeca samo poslušno sjediti 2 sata i biti koncentrirana. Motoričke aktivnosti im odmaraju mozak i potiču na rad. To su kratkotrajne aktivnosti, a uveli smo i Mindfulness za djecu, jer su kratke vježbe opuštanja i pažnje uvijek dobrodošle uz vježbe koncentracije. Sve su igre koncipirane za djecu i oni uživaju u njima.

Po vama, tko bi se sve trebao upisati, odnosno pohađati Alohu?

Aloha je za djecu koja vole brojeve, oni se igraju sa abakusom i lakoćom povezuju igru kuglica na njemu. Ovo nije program instrukcija nego se potiče brže i bolje razmišljanje za djecu koja imaju izražen interes za matematičke operacije.

Tko, osim vas, još vodi predavanja?

Imam sjajan tim, Jelenu Mihalj i Marinu Kuran  s  kojima sam kliknula na prvu i zajedno držimo predavanja, idemo na edukacije u Samobor i uskačemo jedna drugoj u termine, prema potrebi.  Jelena voli brojeve pa uživa predavati, a prije par mjeseci smo zajedno završile i stekle nastavničke kompetencije. Marina je odgojiteljica u našem vrtiću i odlično drži vrtićku grupu zainteresiranu za nastavu. Nedavno smo sve tri završile Mindfulness edukaciju i stalno se usavršavamo.

Kakav stupanj obrazovanja ste trebali proći da bi mogli predavati mentalnu aritmetiku?

Edukacije za trenere održavaju se u Samoboru prije početka semestra kad vidimo zainteresiranost roditelja i koji stupnjevi edukacije će se upisivati. Sve tri smo završile Tiny tots program i  dva stupnja Kids programa.

Gdje se održavaju predavanja i koliko traju?

Uvijek imamo problem s prostorom te smo sada u potrazi za adekvatnim učionicama i nadam se da ćemo to riješiti ubrzo. Termin se dogovara početkom semestra u dogovoru sa većinom roditelja. Dosta je teško i naći odgovarajući termin jer djeca idu dosta i na druge aktivnosti što je pohvalno, ali sa većinom se usuglasimo. Termin edukacije traje 2 sata u sklopu koje imaju pauzu i kako mi kažemo „brain breaks” – vježbe da odmorimo mozak. Sve informacije dijelimo na našim Facebook i Instagram profilu Aloha Neretva.

I za kraj, poruka od vas svim roditeljima za početak nove školske godine i zašto bi izabrali vaš program, kao odabir za unapređenje znanja kod svoje djece?

Mama mi je jednom rekla, a toga se držim i danas, za zdravlje i znanje uvijek mora biti novaca. Znanje ti nitko ne može uzeti pa evo i ja se u ovim godinama stalno usavršavam na raznim poljima, djeca me gledaju kako ja još idem u školicu i učim doma. Mislim da i njima ostavljam sjećanje da se čovjek uvijek treba usavršavati želi li bolje svojoj zajednici i svojoj djeci. Važno je djecu potaknuti na usvajanje novih znanja i vještina, bez obzira koje to bile.

Razgovarala: Eleonora Doboš