Lagano se zaboravlja nastup hrvatskih rukometaša na Svjetskom rukometnom prvenstvu i okrećemo se narednim izazovima. Iako su prema kladionicama “Kauboji” trebali proći u četvrtfinale SP-a, to im nije pošlo za rukom, no deveto mjesto im praktički garantira kvalifikacije za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.
Nakon pobjede nad Bahreinom u posljednjem kolu drugoga kruga, glavna tema bio je nastup Hrvoja Horvata pred kamerama RTL-a. Međutim, gotovo da se nije spomenuo jedan rekord kojeg je hrvatska reprezentacija srušila. Naime, naši rukometaši nikada nisu zabili 43 pogotka jednoj reprezentaciji u 60 minuta igre. No, apsolutni rekord nisu uspjeli nadmašiti, a on datira iz 2002. godine i prijateljske utakmice u Rovinju gdje su tadašnji “Pakleni” svladali Zameta s 44:32. Samo uz malu napomenu – taj se meč igrao 75 minuta…
U nastavku Vam donosimo sve utakmice tijekom povijesti u kojima je hrvatska muška rukometna reprezentacija zabila više od 40 golova. Ukupno ih je 11…
HRVATSKA – Tunis 41:26 (Olimpijske igre 2016., grupna faza)
Pobjede nad Francuskom i Danskom u skupini olimpijskog turnira dale su ogromno samopouzdanje izabranicima Željka Babića koji su razmontirali oslabljene Tunižane s 41:26. Već u prvom poluvremenu Hrvatska je postigla 25 pogodaka, a primila deset za prvo mjesto u skupini.
HRVATSKA – Srbija i Crna Gora 41:26 (Svjetski kup 2006., grupna faza)
Natjecanje koje je danas zaboravljeno, nekada je bilo popularno, a zvalo se Svjetski kup. Igralo se od 1971. do 2010. godine, a Hrvatska je bila pobjednik baš te 2006. kada je u odlučujućem susretu za polufinale razbila SiCG-u s 41:26. Nakon uvodnog poraza od Danske, stigle su pobjede protiv domaćina Njemačke te Srbije i Crne Gore koje su nam utabale put k zlatu.
HRVATSKA – Južna Koreja 41:23 (Svjetsko prvenstvo 2007., 1. krug)
Ušla je bojazan u hrvatsku rukometnu javnost nakon što je na startu SP-a 2007. Južna Koreja odigrala neriješeno s Rusijom. Korejci su nam ulijevali strah, a to je trajalo sve do prvih minuta utakmice. Naposljetku moćnih +18 pokazalo je kako igraju svjetski doprvaci i da će Korejci morati još puno raditi ako se žele barem malo primaknuti razini hrvatske reprezentacije.
HRVATSKA – Iran 41:22 (Svjetsko prvenstvo 2015., 1. krug)
Nakon uvodnih ne naročito uvjerljivih pobjeda protiv Austrije i Tunisa na Svjetskom prvenstvu u Kataru, Iranci su stigli kao naručeni. Unatoč tomu što je Slavko Goluža odmarao neke važne igrače, “Kauboji” su Iranu ubacili 41 gol u mrežu. Izuzetno raspoloženi bili su Zlatko Horvat s 12 pogodaka i vratar, Filip Ivić, s 18 obrana.
HRVATSKA – Bosna i Hercegovina 41:22 (prijateljska utakmica 2004.)
Bila je to prva pripremna utakmica uoči odlaska na, kasnije će se pokazati, zlatne Olimpijske igre u Atenu. Igrala se u Puli i vrlo brzo se vidjelo da reprezentacija Bosne i Hercegovine nije dorasla svjetskim prvacima. Červar je izveo ekipu bez Blaženka Lackovića, no zato su najveći obol dali Goran Šprem, Mirza Džomba i Igor Vori koji su zajedno postigli 22 gola.
HRVATSKA – Kuba 41:20 (Svjetsko prvenstvo 2009., 1. krug)
Južna Koreja ovoga je puta (za razliku od dvije godine ranije) poslužila kao dostojni sparing partner, ali ne i Kuvajt i Kuba, nižerazredni protivnici koji su uslijedili “Kaubojima” u prvom krugu domaćeg Svjetskog prvenstva. Većina “Kauboja” igrala je s pola snage, a najviše se pokazao danas malo spominjani Mateo Hrvatin, koji je zabio osam pogodaka. Kod Kubanaca jedini se iskazao Carol Marzo. Poznato? Posljednjih je godina jedan od najboljih rukometaša katarske reprezentacije.
HRVATSKA – Iran 41:19 (Croatia Cup 2012.)
U drugom izdanju Croatia Cupa, prvom nakon sedam godina, u Osijeku je Hrvatska odmjerila snage protiv Irana, Slovačke i Švedske. Svladala je sva tri protivnika, a najuvjerljivija je bila protiv Iranaca. Venio Losert i Marin Šego bili su na visokoj razini s kombiniranom 21 obranom, a najbolji strijelac bio je Ivan Čupić sa sedam pogodaka.
HRVATSKA – Sjedinjene Američke Države 41:12 (Svjetsko prvenstvo 2001., 1. krug)
Najuvjerljiviju pobjedu hrvatska muška rukometna reprezentacija u svojoj povijesti ostvarila je 24. siječnja 2001. godine u francuskom Besanconu, u sklopu drugoga kola Svjetskog prvenstva. Dan ranije, Njemačka je svladala Amerikance s 28 pogodaka razlike te su Goluža i ekipa bili u lovu na Nijemce protiv istog protivnika. Zbog slavlja od +29, “Pakleni” su zasjeli na prvo mjesto, no skupinu su okončali na trećoj poziciji nakon remija protiv Njemačke i neočekivanog poraza od Južne Koreje.
HRVATSKA – Australija 42:15 (Svjetsko prvenstvo 2011., 1. krug)
U Malmo Areni, u kojoj su Horvatovi igrači nedavno igrali drugi krug SP-a, te 2011. Golužini izabranici odmjerili su snage u prvom krugu svjetske smotre protiv Rumunjske, Alžira, Australije, Srbije i Danske. Najlakše je bilo protiv Australaca koji su poznati u rukometnom svijetu po velikom broju primljenih pogodaka. S pola gasa naši su im zabili 42…
HRVATSKA – Bahrein 43:32 (Svjetsko prvenstvo 2023., 2. krug)
Lovili smo nedostižnih +22. Kada je semafor na poluvremenu pokazivao 17:16 za Hrvatsku, znali smo da tu gol-razliku nikako ne možemo uloviti. U završnim minutama igrala se klasična run and gun igra u kojoj su golovi padali i s jedne i s druge strane. Od nokaut faze mogli smo se oprostiti, ali i pozdraviti novi rekord naše reprezentacije od 43 postignuta pogotka.
HRVATSKA – Zamet Crotek 44:32 (prijateljska utakmica 2002.)
Kao što smo na samom početku spomenuli, utakmica nad Bahreinom ne nosi apsolutni rekord. On potječe iz 2002. godine i prijateljskog sraza protiv riječkog Zameta. Prvenstveno, ova utakmica morala bi biti izvan konkurencije iz dva razloga – odigrana je protiv kluba, a ne reprezentacije te je sam susret trajao čak 75 minuta, budući da je bio neslužben pa su se pravila mogla određivati po želji. No, nije na odmet spomenuti i ovaj dvoboj i to da su najučinkovitiji u redovima “Paklenih” bili Slavko Goluža i Renato Sulić sa šest pogodaka. Bio je to prvi od tri pripremna ogleda uoči nezaboravnog (u lošem kontekstu) Europskog prvenstva u Švedskoj kada su svi mislili da je Hrvatska ispala iz rukometne elite i da se više neće vratiti u nju…