Politika i gospodarstvo

SAČMA SE VRAĆA Hrvatska ponovno dopušta olovno streljivo unatoč EU zabrani

0

Dok Europska unija razmatra potpuno ukidanje korištenja olova u lovstvu, koje je odgovorno za tisuće tona otrovnog olova ispucanog u okoliš svake godine, hrvatsko ministarstvo poljoprivrede predlaže – ukidanje zabrane korištenja olovne sačme iz Pravilnika o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja. Naime, nevjericu među stručnjacima u području očuvanja prirode izazvao je Prijedlog Pravilnika o izmjeni Pravilnika o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja, koji je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić uputio na javno savjetovanje.

Zabrana korištenja olova uvedena još 2013. godine s danom ulaska u Europsku uniju. No, nije provedena, te se olovna sačma i dalje koristi u lovu ptica močvarica u močvarnim staništima, a lovna inspekcija tijekom 12 godina od stupanja zabrane na snagu nije izdala niti jednu kaznu zbog kršenja zabrane. Paralelno sa zabranom propisanom podzakonskim aktom Zakona o lovstvu, zabranu korištenja i nošenja olovne sačme u močvarnim područjima i 100 metara od njih uvela je Europska unija 15. veljače 2023. godine u cilju zaštite zdravlja građana i očuvanja prirode, nakon što je olovo iz istog razloga već bilo zabranjeno u vodovodnim cijevima, bojama i gorivu za vozila. Ta zabrana se u Hrvatskoj implementira sanitarnim propisima Zakona o provedbi Uredbe REACH koji donosi Ministarstvo zdravstva, a za nadzor je odgovorna sanitarna inspekcija, što je dovelo do toga da istu stvar reguliraju neusklađene odredbe – sanitarne i lovne. No, umjesto da se te propise uskladi i osigura što bolja provedivost zabrane, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva želi se skroz riješiti odgovornosti za zagađenje okoliša i prirode olovom iz lovstva, objavili su iz udruge Biom na svojim mrežnim stranicama.

Brisanje članka 11. Pravilnika o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja čini Zakon o lovstvu neusklađenim s međunarodnim sporazumima, te europskim i hrvatskim strateškim dokumentima o očuvanju bioraznolikosti. Dodatno, uklanjanjem članka 11. moglo bi doći do dezinformiranja i krivog zaključka lovačke zajednice o prestanku važenja zabrane nošenja i korištenja olovne sačme u močvarnim područjima i na udaljenosti od 100 metara od njih, što je netočno i može imati niz štetnih posljedica.

Bolesław Słocinski, voditelj programa Safe Flyways u udruzi Biom komentirao je prijedlog zakonske izmjene: “Apeliramo na Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva da umjesto ukidanja odredbe iz Pravilnika, poradi zajedno sa Ministarstvom zdravstva na usklađenju propisa i osiguravanju što bolje provedivosti zabrane korištenja olovne sačme u vlažnim staništima. Očekujemo od resora odgovornog za lovstvo da tu odgovornost preuzme i vodi pozitivne promjene u Hrvatskoj”, prenosi Dubrovački vjesnik.