IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

PLOČE OSTALE NA JEDNOM KIOSKU Od Omiša do Ploča samo su četiri kioska ‘Tiska‘

0

Krajem prošle godine u Hrvatskoj je počelo zatvaranje kioska Tiska, a Tisak plus je od 1. veljače otkazao ugovor kojim se reguliraju distribucija, prodaja tiska, komisijska prodaja tiska, međumjesni prijevoz tiska te otkup otpadnog papira.

Po pitanju zatvaranja kioska Tiska, Slobodna Dalmacija je doznala da će ih se u cijeloj Hrvatskoj zatvoriti najmanje 250, a Tisak plus d.o.o, član Fortenova Grupe, najveći je maloprodajni lanac kioska sa više od 900 prodajnih mjesta Tiska i Tisak media centara u cijeloj Hrvatskoj, što je navedeno na web stranici Fortenove.

U Tisku je zaposleno više od 2500 ljudi, a prema podacima Fine, 2023. godine je ostvario prihode od 295,7 milijuna eura, što je povećanje od 5,80 posto u odnosu na 2022. godinu. U 2023. godini Tisak je ostvario neto dobit od 4,13 milijuna eura što je povećanje od 15,70 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Val zatvaranja kioska, stalnih i sezonskih, od Zagreba, Osijeka, Splita do Dubrovnika, zahvatio je i cijelu Makarsku rivijeru, od Brela do Gradca sve do Ploča. Tako je nedavno trajno zatvoren kiosk Tiska u Drveniku i Gradcu, a prije toga i u Brelima, Promajni, Zaostrogu, Tučepima i Podgori. Zatvoren je prije koji dan i u Pločama, na Trgu kralja Tomislava, tako da su Ploče ostale na jednom kiosku. Onom na pijaci.

Sada je cijela Makarska rivijera spala na samo četiri kioska Tiska od čega su tri u Makarskoj i svi su na rivi – dva Tiska i jedan Tisak Media. Četvrti još neugasli kiosk nalazi se u Baškoj Vodi, i na koncu svih četiri su ujedno i jedini od Omiša do Ploča, što je vidljivo i na lokatoru Tiska.

Prema riječima gračkog načelnika Matka Burića, Općina je 20-ak dana prije zatvaranja kioska u Zaostrogu i Gradcu dobila dopis od Tiska, regije Dubrovnik.

– Nakon dopisa Tiska sam u dva navrata pokušao lobirati da se kiosci ne zatvaraju, ali kazali su mi da tvrtka jednostavno želi raditi s dobitkom, a ne gubitkom – rekao je Burić za Slobodnu Dalmaciju.

Kako su nacionalnim medijima početkom prosinca prošle godine kada je počelo zatvaranje kioska diljem cijele Hrvatske, odgovorili iz Tiska, riječ je o ciljanom optimiziranju mreže kroz zatvaranje onih prodajnih mjesta na kojima je potražnja najmanja, a samo prodajno mjesto bilježi dugotrajne negativne rezultate.

– Cijelom procesu prethodi pomna analiza i razmatranje svih raspoloživih opcija kako se ne bi ugrozila dostupnost usluga Tiska i kvaliteta usluge. Pritom se osobito vodi računa o zaposlenima koji se, s obzirom na stanje na tržištu rada, u pravilu zbrinjavaju unutar mreže, na drugim radnim mjestima. Takav se pristup primjenjuje na cijelom nacionalnom tržištu.

Na taj način kompanija osigurava da njezino cjelovito poslovanje bude dugoročno održivo, što prije svega znači stabilnost radnih mjesta za više od 2000 ljudi koliko kompanija ukupno zapošljava, ali i pružanje kvalitetne usluge i ispunjavanje potreba svojih kupaca.

Održivost poslovanja

Svoju mrežu prodajnih mjesta u Hrvatskoj Tisak kontinuirano prilagođava potrebama tržišta, ali i ključnim parametrima dugoročne stabilnosti i održivosti svoga poslovanja. Zbog takvih stalnih prilagodbi i broj prodajnih mjesta u mreži svake godine varira.

Na jednoj strani Tisak jača prisutnost i ciljano se širi na lokacijama s visokom potražnjom te ponudom koja se prilagođava karakteristikama lokacije i kupaca pa tako kompanija svake godine otvara oko 50 novih prodajnih mjesta, uključujući stalne i sezonske lokacije.

Jednako tako, mreža se i ciljano optimizira kroz zatvaranje onih prodajnih mjesta na kojima je potražnja najmanja, a samo prodajno mjesto bilježi dugotrajne negativne rezultate – kazali su iz Tiska.

Više u kategoriji Izdvojeno