IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

‘LISTA SRAMA’ Podosta poznatih imena: Natukli višemilijunske dugove i proći će lišo?!

0

Svake godine potkraj listopada Porezna uprava objavljuje famoznu ‘listu srama’ s imenima najvećih dužnika. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji društvo dužnika je brojno i uistinu šaroliko – među pravnim i fizičkih osobama našli su se odvjetnici, poduzetnici, poznate tvrtke, ali i javnosti potpuno nepoznata lica, piše Dubrovački vjesnik.

Na popisu pravnih osoba prvak među dužnicima je tvrtka bivšeg metkovskog gradonačelnika Stipe Gabrića Jambe s dugom od 1.009.670 milijuna eura. Na drugom je mjestu tvrtka Koncept automobili d.o.o. za proizvodnju i trgovinu s dugom od 713.883,42 tisuća eura. Na trećem mjestu po visini duga je tvrtka Prižba d.o.o iz Blata s dugom od 449.506,28 tisuća eura. Zanimljivo je da su se na popisu našli i Dubrovački zalasci sunca u stečaju s ukupnim dugom od 82.426,12 eura. Cavtatska Bugenvila investicije državi je dužna 53.423,62 eura, čime je dospjela na 12. mjesto na ‘listi srama’.

Na popisu fizičkih osoba koje posluju u našoj županiji na prvom mjestu je Viktor Lasić kojemu je kao prebivalište naveden Mostar, a dužan je 122.765 tisuća eura. Na drugom je mjestu Cavtaćanin Božo Vragolov koji državi duguje samo 7 tisuća eura manje nego spomenuti Lasić. Dubrovačka odvjetnica Ana Birimiša na neslavnom je trećem mjestu s dugom od 100.229, 41 eura.

Popis na kojem su ostali porezni obveznici predvodi Marija Bilčić iz Lovišta na Pelješcu s enormnim iznosom duga od čak 2.010.182, 94 milijuna eura. U stopu je prati Nikica Barišić iz Metkovića, taj se može ‘pohvaliti’ s dugom od 1.235.528, 20 eura. Tek 2 tisuće eura manje od spomenutog Metkovca, državi duguje također Metkovac Josip Daničić.

Nakon spomenutih astronomskih brojki postavlja se opravdano pitanje kako je moguće da netko ostane državi dužan milijun i više eura, dok se s druge strane običnim smrtnicima sjeda na račun zbog par desetaka eura duga za struju, telefon, vodu…

Pitali smo naše ekonomske i porezne stručnjake kako neka tvrtka ili pojedinac mogu doći do višemilijunskog duga. Odgovor su iznenađujući, čak ni ekspertima nije baš jasno kako je takvo nešto uopće moguće. Smatraju kako je svaki slučaj posebna priča. Iz priloženih podataka razvidno je da najveći dužnici prema državi odnosno državnom proračunu nisu godinama podmirivali svoje obveze koje su kroz godine premašile i milijun eura. Međutim, začuđuje da se država nije naplatila iz stečajne mase budući da su neka od poduzeća već odavno otišla u stečaj. Očito je, vele, riječ o propustu institucija koje nisu na vrijeme reagirale. Prema zakonskim propisima, zastara poreznog duga je šest godina pa tako takozvane liste srama i nemaju nekog efekta ili učinka jer spomenuti iznosi završili su ili će vrlo brzo završiti u zastari kao nenaplativa državna potraživanja.

Trude se, ali nedovoljno

Premda ministar financija Marko Primorac tvrdi kako čine sve što je u njihovoj moći da se dugovanja prema državi naplate, a koja osim poreza obuhvaćaju i doprinose za zaposlene, trošarine, carine, sudeći po iznosima na tek objavljenoj ‘listi srama’ očigledno da ono što čine nije dovoljno.

Priznao je Primorac da se u pojedinim slučajevima događa i brisanje iz evidencije jer neki upravni postupci za naplatu duga nisu uz domeni Minsitarstva financija, a mogu i potrajati toliko da je do naplate nemoguće doći.

Na friškom popisu poreznih dužnika u Hrvatskoj su 33.124 osobe i tvrtke. Uz dugovanja od više milijuna bude i ‘sitnica’, od niti dvije tisuće eura. Neki dužnici su toliko uporni da iz godine u godinu samo gomilaju svoje dugovanje. Porezna uprava se u javnom prostoru hvali kako joj pođe za rukom naplatiti čak 98 posto dugova. Do listopada ove godine poduzeli su, kažu, gotovo 375 tisuća mjera s ciljem naplate duga prema državi, prenosi Dubrovački vjesnik.

Dokle sežu porezni dugovi, najbolje ilustrira podatak prema kojemu je rekoder dužan državi nevjerojatnih 66 milijuna eura!

More in Izdvojeno