IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

OTVOREN U OSIJEKU Od najavljenog studija logopedije u Splitu ništa

0

Split je trebao biti treći grad u Hrvatskoj koji ima studij logopedije. Jedan od najtraženijih studija u zemlji ipak nije stigao u grad pod Marjanom, unatoč najavama, piše Dalmacija danas.

Nije poznato hoće li iduće godine ipak biti dostupan studentima, a ukoliko i bude, Split neće biti treći grad u zemlji s tim studijem – pretekao ga je Osijek. No, krenimo redom.

Prvi koji je o tome progovorio bio je rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić.

„Načelni razgovori pokrenuti su sa Sveučilištem u Zagrebu i rektorom prof. dr. Stjepanom Lakušićem, kao i zagrebačkim Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom (ERF). S obzirom na izrazito velike potrebe na ovom području, u interesu nam je što prije s Ministarstvom znanosti i obrazovanja pronaći način da na Sveučilištu u Splitu krenemo s ovim studijima.

Ne mogu prejudicirati datume, kao ni činjenicu da je prethodno potrebno proći određene procedure, ali uvjeren sam da najkasnije iduće 2024./2025. godine na splitskom sveučilištu možemo upisati prvu generaciju studenata logopedije i edukacijske rehabilitacije“, tako je prošle godine za Slobodnu Dalmaciju kazao rektor Ljutić.

Studije logopedije otvoren u Osijeku

„Sveučilište u Splitu planira od listopada ove godine omogućiti izvođenje studija logopedije i to kao dislociranog studija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu. U skladu s tim u intenzivnoj smo komunikaciji sa Sveučilištem u Zagrebu i ERF-om. Svi potencijalno zainteresirani za ovaj studij bit će pravovremeno obaviješteni o detaljima programa i uvjetima studiranja“, kazali su sa splitskog Sveučilišta u travnju ove godine.

No, od studija logopedije u Splitu na kraju ni L, ali ga je zato dobio Osijek. Najavljen je bez puno pompe i zaista i otvoren. Upisan kvota bila je 43 studenta, a omjer je bio 21,5 kandidata na jedno mjesto.

Inače, u našoj zemlji je svega jedan logoped na 6.500 stanovnika, a ta bi brojka trebala biti upola manja. Na listi čekanja je oko dvije tisuće osoba, a na prvi pregled čeka se između tri mjeseca i godine dana.

Na uključivanje u terapiju čeka se i više od toga, čak do dvije godine. Studij logopedije posljednjih je godina jedan od najtraženijih studija u zemlji, a čini se da će Split pričekati na upis studenata zainteresiranih da jednog dana budu logopedi.

Dalmaciju danas zanimalo je kada će studij zaista biti i otvoren, konkretan odgovor sa Sveučilišta u Splitu nisu dobili.

‘U intenzivnoj komunikaciji’
„Sveučilište u Splitu planira omogućiti izvođenje studija logopedije i to kao dislociranog studija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu. U skladu s tim, i dalje smo u intenzivnoj komunikaciji sa Sveučilištem u Zagrebu i ERF-om. Svi potencijalno zainteresirani za ovaj studij bit će pravovremeno obaviješteni o detaljima programa i uvjetima studiranja“, odgovorili su sa Sveučilišta.

Studij logopedije koji se izvodi na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je moderno koncipiran studij prema europskim i svjetskim standardima i kao takav je priznat širom svijeta. Logopedima sa završenim sveučilišnim studijem u Hrvatskoj diplome su priznavane u SAD-u, Kanadi, Australiji, Europi i Južnoj Americi.

Razgovarali su ranije sa Ivanom Kujundžić iz Hrvatskog logopedskog društva.

„Na našem području nedostaje logopeda. Oko deset posto ukupnog broja logopeda je u našoj županiji. Relativno dobro smo pokriveni, ali je i dalje malen broj logopeda na području Dalmatinske zagore i na otocima. Imamo fakultete u Zagrebu i Rijeci, trebalo bi povećati tamo kvote. Što se tiče fakulteta u Splitu – dobrodošao je, ali ne pod svaku cijenu. Za otvoriti fakultet u Splitu potrebno je zadovoljiti neke preduvjete. Ovdje nema kliničkog centra za obučavanje logopeda gdje bi se obavljale vježbe. Potrebno je obučiti kadar pa je pitanje koliko je to sve zaista održivo. Ako se ne budu imali gdje obučavati – kakva korist od logopeda koji ne znaju svoj posao?!“, pitala se Kujundžić. Istaknula je da podržava ideju o osnivanju fakulteta, ali ne pod svaku cijenu.

Neka djeca svoj problem s govorom brzo riješe, no neka godinama idu logopedu, stoga je jako važno osvijestiti roditelje da nije dovoljno jednom tjedno odvesti dijete logopedu. Tih 45 minuta jednostavno nije dovoljno, potrebno je kući s djetetom svakodnevno raditi da bi se postigao napredak. Logoped je tu da radi redovito s djetetom, ali i da uputi roditelje što im je činiti. Mnogo se može postići i kod kuće, samo je potrebno – biti uporan.

More in Izdvojeno