Djelatnici tvrtke TIV građevinarstvo d.o.o Vrgorac već više od mjesec dana obavljaju radove na objektu u kojem se nalaze školske učionice Područne škole Rogotin, koja djeluje u sastavu Osnovne škole Vladimir Nazor u Pločama. Dvije prostorije u kojima se odvija nastava izgrađene su početkom sedamdesetih godina prošloga stoljeća samodoprinosom i osobnim angažmanom mještana Rogotina, koji su izveli sve potrebne radove, piše Dubrovački vjesnik.
Posebno izazovan zadatak bio je krov, kojega je cijelo selo radilo jedan dan, a u kakvim uvjetima se objekt podizao, najbolje svjedoči činjenica da se voda za miješanje betona donosila iz nekoliko stotina metara udaljene Crne rijeke. Prvih nekoliko godina nije bilo nekih najosnovnijih sadržaja poput sanitarnog čvora, ali vremenom se to promijenilo.
Djelatnici vrgorske tvrtke mijenjaju postojeću dotrajalu limariju, svodne cijevi i odvode, obavljaju popravak, žbukanje i bojanje fasade, mijenjaju postojeća vrata i prozore, postavljaju kamene klupice, kompletno uređuju sanitarni čvor za učenike, što uključuje i promjenu zidnih i podnih pločica, uređuju prostor ispred škole gdje će biti postavljene pločice, uređuju dodatnu prostoriju, veličine tridesetak metara četvornih, u sklopu objekta koja će se koristiti za potrebe rogotinske škole. Ti radovi uključuju rušenje pregradnih zidova i sanitarnog čvora i potpuno uređenje toga prostora, a na krovu se obavljaju pripreme za postavljanje geotekstila i TPO folije s ozrakama kako bi se spriječio prodor vlage u učionice, zbornicu i sanitarni čvor. Kompletna investicija iznosi 126 tisuća eura, radove financira Dubrovačko – neretvanska županija, kao osnivač škole, a sami objekt u vlasništvu je Grada Ploča.
Inače, Osnovna škola Vladimir Nazor Ploče je jedna od pet škola u Dubrovačko-neretvanskoj županiji koje nastavu organiziraju u dvije smjene zbog nedostatka prostora i kao takva je ušla u plan ključnih investicija ulaganja u odgojno – obrazovnom sustavu u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a to je izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne nastave koja će omogućiti da sto posto učenika osnovnih škola pohađa nastavu u jednoj smjeni.
„Kako područne škole nisu obuhvaćene ovim planom, morali smo smisliti način kako da i naša područna škola u Rogotinu prijeđe na rad u jednoj smjeni. U suradnji s DUNEA-om i našim osnivačem, Županijom, ušli smo u projekt kojim smo osigurali sredstva za adaptaciju zgrade u kojoj se odvija nastava. Svakako treba spomenuti i dobru suradnju s Gradom Ploče u čijem je vlasništvu zgrada, a od kojega smo dobili zeleno svjetlo za radove“, rekla je Tihana Pažin, ravnateljica pločanske škole.
Na Javni poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za projekt prekogranične suradnje Hrvatska – BiH, Upravni odjel Dubrovačko – neretvanske županije za obrazovanje i Regionalna agencija DUNEA pripremili su i prijavili projekt Umjetnost bez granica. Partner u projektu je Sveučilište u Mostaru, odnosno Akademija u Širokom Brijegu.
„Mi smo, kao Županija, za projekt dobili 70 tisuća eura. Ukupan iznos od Ministarstva je 177 tisuća eura, ostatak novca je dobilo Sveučilište u Mostaru. Sami projekt adaptacije škole u Rogotinu, kojeg smo kroz ovaj projekt prijavili, iznosi 126 tisuća eura. Dakle, Županija će, uz ovih 70 tisuća koje smo dobili od Ministarstva regionalnog razvoja, uložiti još 56 tisuća eura kako bi adaptirali i uredili Područnu školu Rogotin pri Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Pločama. Vjerujem da ćemo uspjeti uljepšati i poboljšati uvjete školovanja učenika, što nam je jako važno, ali samim time doprinijeti demografskoj revitalizaciji samoga naselja Rogotin“, istaknula je Žaklina Marević, Pročelnica Upravnog odjela za poslove Župana i Županijske skupštine.
Ravnateljica Pažin naglasila je kako i područna i matična škola u Rogotinu i u Pločama imaju ograničene prostorne, infrastrukturne, materijalne i druge resurse, te zaposlenici imaju smanjene stvarne mogućnosti za organizaciju i provedbu očekivanih oblika odgojno – obrazovnog rada.
„Smatramo da prelazak u jednu smjenu ima brojne pozitivne stvari jer će biti lakše organizirati dodatne i dopunske oblike nastave, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti te slobodno vrijeme. Već smo u suradnji s Osnivačem poduzeli predradnje i radnje koje prethode ovim radovima te se držimo rokova propisanih od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Nažalost, dokumentacija naše škole nam uopće nije bila dostupna jer je “nestala” za vrijeme Domovinskog rata te smo morali raditi sve od početka. No, uspjeli smo odraditi i geodetska mjerenja i projektno rješenje za koje sada čekamo da nam ga MZOM odobri“, poručila je Pažin.
Projektnim rješenjem su osmišljene dodatne učionice, kabineti, kuhinja, blagovaonica i školska sportska dvorana.
„Naša matična škola je na uistinu lijepom mjestu, tik do mora, i ima puno prirodne svjetlosti pa smo odustali od prvotnih ideja o mjestu za dodatne učionice i smjestili ih u prostor između škole i planirane školske sportske dvorane. Dvorana bi bila na mjestu sadašnjeg školskog igrališta, a da bismo zadržali i otvoreno igralište, isplanirano je na vrhu dvorane, opasano visokom ogradom radi sigurnosti djece. Naravno da smo morali prilagoditi neke projekcije MZOM našoj školi, no nadamo se da će rješenje biti prihvaćeno tako da možemo krenuti s radovima. Mada me sigurno očekuje još puno organizacije, administracije, dogovora, radnih sati i stresa, radujem se realizaciji ovih projekata kako bi imali ne samo nešto ugodno oku, nego vrlo funkcionalno i za dobrobit ove naše djece koja su krila naše budućnosti“, zaključila je ravnateljica škole u Ploča, prenosi Dubrovački vjesnik.