Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava svake godine 10. listopada, ovoga puta posvećen je temi “Mentalno zdravlje na radnom mjestu”. Stres, pritisak i izgaranje postaju sve češći izazovi za radnike diljem svijeta, a poslodavci igraju ključnu ulogu u stvaranju podržavajuće radne okoline. Briga o mentalnom zdravlju zaposlenika ne samo da poboljšava njihovu dobrobit, već doprinosi i većoj produktivnosti i zadovoljstvu na poslu.
Na lokalnoj razini, Centar za mentalno zdravlje u Metkoviću, koji je otvoren prošle godine, pruža neprocjenjivu podršku u edukaciji i savjetovanju, pomažući tvrtkama i pojedincima da bolje upravljaju mentalnim izazovima.
Iza cijele priče o Centru za mentalno zdravlje stoje Ivana Mostarac i Milka Ramić, dvije stručne osobe koje su odlučile svoja stresna radna mjesta zamijeniti jednom novom i ispunjenijom pričom. Svjetski dan mentalnog zdravlja podsjeća nas da je zdravo radno okruženje, uz obiteljske i druge međuljudske odnose, temelj sretnih i uspješnih zajednica.
Također je vrlo važna zajednica kojoj smo izloženi od malih nogu, a to je školska ustanova, u kojoj ne možemo uspješno savladavati svakodnevne izazove i obaveze ako smo izloženi bilo kakvoj vrsti stresa.
Upravo iz tog razloga i povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja razgovarali smo sa Ivanom Mostarac i Milkom Ramić.
U Osnovnoj školi Vladimir Nazor Ploče, održale su radionicu, prvu od sedam radionica iz ciklusa prevencije, u suradnji s Gradom Ploče i Savjeta mladih grada Ploča.
Za koji uzrast su predviđene radionice u osnovnim školama?
Radionice su predviđene za uzrast od 12 do 15 godina, ne samo temom već i metodama i načinom prezentiranja sadržaja.
Kako ste ih osmislili?
Osmislile smo ih na temelju svog znanja i dosadašnjeg iskustva, a u suradnji sa Savjetom mladih Grada Ploča i djelatnicima Osnovne škole Vladimir Nazor. Na sastanku s njima smo došli do zaključaka, koje teme je potrebno pokriti s djecom van nastave i onog što stručna služba škole i nastavnici rade kako bi utjecali pozitivno na ponašanja djece. Također, radionice su usklađene s najnovijim saznanjima kako provoditi preventivne programe i koje metode koristiti.
Što vam se čini koliko su djeca iskrena u odgovorima na radionicama?
Mislimo da su djeca pretežno iskrena u odgovorima. Prvo iz razloga što smo mi netko izvana, stranci, a ne njihovi nastavnici, pa im je onda lakše otvoriti se jer se ne boje predrasuda ili osude. A onda i zato što im osiguramo uz metode i tehnike koje koristimo, siguran prostor da mogu biti iskreni i otvoreni.
Koliko vam same radionice pomažu u razumijevanju dječjih potreba?
Pa smatramo da nam dosta pomažu. Prvo su djeca opuštena, razigrana i stvarno dosta toga dijele s nama, a u razumijevanju nam pomažu i anonimni evaluacijski upitnici koje djeca popunjavaju na kraju svake radionice i tu nam daju feedback što im se sviđa, što im se ne sviđa. Što bi htjeli promijeniti možda, imaju li nekih prijedloga i slične smjernice koje nam pomažu upotpuniti cijelu priču. Određene radionice su i koncipirane na način da djeca anonimno mogu nešto napisati, pitati nas ili podijeliti i tada često isplivaju teškoće s kojima se djeca nose.
Koliko je važno na vrijeme brinuti o mentalnom zdravlju i gdje vam se i kako može obratiti za pomoć?
Svi se trebaju brinuti o svom mentalnom zdravlju i aktivno doprinositi svojoj
dobrobiti, isto kao što se i o fizičkom zdravlju treba brinuti stalno, a ne onda kad je već narušeno, stoga je prevencija vrlo važna.
Za sva pitanja, poteškoće, nedoumice, možete se javiti u Centar za mentalno zdravlje u Metkoviću i rado ćemo vam pomoći odagnati sve tegobe.
Razgovarala: Eleonora Doboš