IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA Rasprava o partizanskom spomeniku na Pelješcu, novom imenu mosta na Bistrini, brzoj cesti i autocesti..

0

U velikoj vijećnici u Dubrovniku održana je 21. sjednica Županijske skupštine na kojoj je bilo prisutno 28 vijećnika ukupno njih 37. Viječnićka pitanja na Skupštini ograničena su na sat vremena. Vijećnici HDZ-a uglavnom su od župana tražili komentare na aktualna događanja u posljednjih mjesec dana, dok su vijećnici oporbe najviše imali pitanja vezanih uz koncesiju za Uvalu Lapad.

Nikša Sentić (HDZ) – U posljednje vrijeme podigla sevelika prašina vezanouz naziv bazena u Kotoru, koji nosi ime čuvara logora u Kotoru. Jugaši su odlučili da tamo neće igrati utakmice. Koji je Vaš komentar na to i podržavate li naše vatrepoliste i drugo pitanje je vezano uz promjenu imena mosta Bistrina. Molim Vaš komantar.

-Doista neugodna situacija s našim susjedom. poznato je da je sve krenulo nazivanjem bazena u Kotoru imenom Zorana Kopčevića, vaterpoliste, ali i čuvara i zlostavljača i batinaša u logoru Morinj. Mi smatramo da trebamo zaštititi dignitet naših logoraša kojih je u Morinju bilo više od 300 i smatramo da se osportski objekt ne smije nazivati po batinađu iz logora. Reakcija Juga i naših klubov je da ne žele igrati na bazenu koji nosti to ime. Mi smo to podržavali i podržavamo. Nadamo se da će kolege iz gradskog vijeća grada Kotora donijeti odluku o promjeni imena tog bazena. Ne prihvaćamo da se objekti nazivaju prema kriminalcima. Tu se pojavio reciprocitet pa su iz Primorca zatražili da se ne igra ni na našim bazenima, ali mi nismo nijedan bazen nazvali po kriminalcu. Ispravna je odluka Juga da igra u Gružu, odgovorio je župan.

– Što se tiče most na Bistrini inicijativa je došla iz 4. gardijske brigade da se most nazove Mostom hrvatskih branitelja i to zato to je taj most na nekad bio crta razgraničenja između naših branitelja i agresora. Ali jer smo tamo imali gubitke pa i jedan slučajj da je jedan izvidnik 4. bigrade Pliškić tamo poginuo izvlačeći svog suborca. Ministarstvo je prihvatilo i došlo je do promjene imena i nama je to drago, odgovorio je župan.

Vijećnik Mario Galov (HSP) pitao je kad će se neka sjednica Skupštine održati negdje izvan Dubrovnika, što je njegov prijedlog s prve sjednice ove skupštine, koju su predsjedavajući prihvatili, a dosad nijedna inije održana izvan Grada. Zanimalo ga je što župan misli o porezu na nekretnine, koji on smatra nepopularnom mjerom te je zamolio župana da svojom preporukom utječe na čelnike lokalnih uprava da taj porez ne bude maksimalan.

-Nismo odustali od sjednica izvan Dubrovnika, ali ukoliko bude određenih prigoda, koje podržavaju održavanje sjednica izvan Dubrovnika, dok će redovne i dalje biti u Gradu, odgovorio je Dobroslavić.

Mi smatramo, a to je moje osobno mišljenje da je to dobra inicijativa koja ide prema ostvarenju priuštivog stanovanja za naše mlade obitelji. Trenutno imamo situaciju da imamo golemi broj praznih stanova, a to povećava potražnju za stanovima i povećava se njihova cijena. Ovaj zakon i Zakon o stanovanju idu ka tome da što više stanova bude na tržištu i da se u njima živi, bez obzira bio to dugoročni ili kratkoročni najam. Smatram da će se uz raspravu do konačnog prijedloga zakona naći rješenje koje neće biti na štetu vlasnika. Cilj je dobar, osiguravanje priuštivog stanovanja, a to nam je važno zbog demografske obnove, zaključio je župan.

Krešimir Vejić (HDZ) pitao je župana kad možemo očekivati nastavak radova na brzoj cesti i autocesti do Dubrovnika i što most Hercegovina pokraj počitelja znači za našu Županiju?

– Prometna povezanost je ključna za našu županiju. Uz luke i Pelješki most preostaju nam autocesta od Metkovića do Osojnika, brza cesta Brijesta – Orebić s obilaznicom do Orebića te brza cesta Dubrovnik – zračna luka.

Što se tiče autoceste odabran je projektant, ali i izvođač radova za dionicu Osojnik – Zaton Doli. I nadam se da će za pojedine objekte radovi početi i prije nego što se završi projektiranje cijele dionice. Izabran je izvođač radova za obilaznicu Orebića što nam je važno za osloboditi Orebić prometa. Postupak izrade studije utjecaja na okoliš za brzu cestu od Brijeste do Orebića je završen. Na brzoj cesti prema Zračnoj luci smo malo zapeli i nadmao se da ćemo to brzo završiti.

Mi smo bili na otvaranju mosta Hercegovina, koji je važan za Županiju. On spaja Luku Ploče s Budimpeštom i važan je gospodarski kanal za Luku Ploče i novi turistički ulaz u našu županiju. Nadamo se da će uskoro biti gotovi radovi na cijeloj dionici – odgovorio je župan.

Fani Favro Bukvić (SDP) pitala je župana za pravnu zavrzlamu oko Uvale Lapad. Podsjetila je župana na njegov odgovor na njezino viječničko pitanje ima li koncesionara koji ne plaćaju koncesiju, kad je on odgovorio da nema takvih koncesionara. Pitala je župana koliki je iznos duga Dubrovačkih zalazaka sunca prema Županiji?

-Županija ima oko 280 koncesijskih ugovora koji funkcioniraju uredno, a ovdje imamo problem zbog proturječnih presuda Visokog upravnog suda, koji njima, kako oni tumače, onemugućuju rad. Mi inzistiramo da oni moraju platiti sve svoje obveze. Mi smo postupali na način koji je podržalo Ministarstvo i prema uputama DORH-a. Postupak nije završen, čeka se odluka o zakonitosti, koju čekamo već 2. godine na Vrhovnom sudu. Ako poslušaju preporuke DORH-a onda će koncesija nastaviti vrijediti, a u suprotnom će se ići na postupak naknade koncesinaru za ulaganja i na raspisivanje nove koncesije. Mi nismo ništa htjeli napraviti da nebismo ugrozili interes države i županije. Mi nismo išli ni u čišćenje ni u održavanje, baš zbog toga, a postupit ćemo prema pravorijeku Vrhovnog suda, rekao je župan

Vijećnica nije bila zadovoljna odgovorom jer nije rečen iznos dugovanja.

-Oni ne plaćaju koncesiju od presude 2020., a radili su sve do 2023. Zanima me iznos tog duga – rekla je Bukvić, a odgovoreno joj je da će joj se odgovoriti pismenim putem.

Ante Šeparović (HDZ) pitao je zašto grad Korčula nije kupio zemljište za Centar pružanje usluga u zajednici u Korčuli? I koje sve projekte je Županija prijavila za omotnicu za otoke?

Župan je odgovorio kako Županija, Grad i jedna udruga provode ovaj projekt te da je dogovor bio da Županija nosi projekt, a Grad je trebao otkupiti zemljište, ali zbog financijskog stanja, a nakon svima poznate presude. Županija je financirala otkup zemljišta koji je Grad već pripremio. Župan se nada skorom završetku dokumentacije.

-Županija ima 28 milijuna eura koje može iskoristiti u okviru otočke omotnice. Svaka JLS može prijaviti projekte do 1,6 milijuna eura, a Županija ima tri projekta to su sportska igrališta i jedna dvorana, obnova Kalosa i Centar za pružanje usluga u zajednici u Korčuli. Ono što je važno je da lokalne jedinice pripreme dokumentaciju za projekte kako bi novac iskoristili, odgovorio je Dobroslavić.

Igra Šain Kovačević (NLJ) pitala je hoće li kašnjenje izgradnje luke Polačište utjecati na financiranje, odnosno na onih 7 milijuna eura, koje su za ovaj projekt bespovratno odobreni iz Fonda regionalnog razvoja.

– Luka Polačište je najveći projekt lučke infrastrukture na lučkoj infrrastrukturi tamo je sve uredno, izvode se radovi. Doista prema ŽLU Korčula izvođač kasni, no ne možemo na to utjecati, osim što će trošak snositi izvođač, a to neće utjecati na sredstva iz EU fondova. Postoji opasnost da on pođe u stečaj, ali to ne možemo predvidjeti. Probijanje rokova može se dogoditi, ali sredstva su sigurna, kazao je župan.

Vijećnicu je zanimalo je li istina da je Županija u dogovoru s koncesionarom Uvale Lapad 2021. platila elaborat procjene ulaganja u ovu plažu. I ako jest zašto dosad nije bilo govora o tom angažmanu. Zanimalo je i, ako je to točno, zašto vijećnici taj elaborat nisu dobili na uvid i kad će se Dubrovačke zalaske sunca izbrisati iz registra koncesionara, s obzirom da su u stečaju?

-Što se tiče Uvale Lapad, stečajni postupak ne utječe na koncesiju. Tvrtka u stečaju može i dalje biti koncesionar. Mi smo zajedno s koncesionarom radili procjenu ulaganja, to nije nikakva tajna, ali nije bilo nagodbe. Procjena će biti važna, ako dođe do određene presude, a interes pomorskog dobra brani DORH, odgovorio je Dobroslavić.

Teo Andrić (HDZ)– tražio je da župan prokomentira nove događaje vezane uz projekt Gornji horizonti, ali i za jugoslavensku zastavu na jednom koncertu u Splitu.

– Gornji horizonti predstavljaju ugrozu za našu županiju. Zato od početka stavljamo prigovore preko naših Ministarstava prema BiH i RS-u da se ne smije tim projektom raditi šteta DNŽ. Taj projekt smanjuje dotok vode prema Neretvi. RS nikad nije dala dokaze da će biti dovoljno vode za neretvanski sliv. Ustrajemo da se taj projekt zaustavi dok nam ne daju jamstva. Jedna udruga iz Sarajeva je uspjela zaustaviti HE Dabar legalno, ali u RS-u se događaju čudne stvari pa nismo sigurni da je to dovoljno za zaustavljanje projekta. Nama je drago danam susedi žive bolje, ali ne na naš račun.

Incident u Splitu je još jedan incident sa simbolima totalitarnih režima. Za nas je Domovinski rat temelj, a nikakvi totalitarni simboli nisu ono na što se oslanjamo. I ova zastava i ona na paradi ponosa i svi drugi totalitarni simboli su nam neprihvatljivi, odgovorio je Dobroslavić.

Joško Mikuš (MOST) – pitao je kako teku radovi na CGO Lučino razdolje te na pretovarnim stanicama i je li moguće da se organizira posjet radovima za vijećnike. Pitao je također kad će krenuti obnova spomenika na Taboru na Pelješcu, za koji smatra da je trenutno u sramotnom stanju. Apelirao je na župana da utječe na četiri pelješka načelnika da se dogovore o obnovi, s obzirom da su sva 4. iz HDZ-a.

-CGO se realizira. Ugovor predviđa rok 31. 12. 20225. Nadamo se da će to biti izvedeno do tad. Sad procjenjuju da hoće, naš nadzor kaže da je to moguće. Imamo 4. dozvole za kompleks, tri su dobivene po njima se radi. Uskoro će i četvrta za pogon za obradu otpada. Iza toga nema smetnji za izvođenje svih radova. Pretovarne stanice u Janjini i Lastovu su dobile izvođače. Očekjemo da ćemo uskoro to riješiti u Metkoviću i na Korčuli. Imamo poteškoću u Gradu Dubrovniku na Pobrežju s bivšim vlasnikom zemljišta koji ima jednu zabilježbu.

Spomenik na taboru treba obnoviti, ne mogu precizno odgovoriti, ali čini mi se da su se pelješke općine dogovorile oko obnove. Svaki spomenik treba biti uredan i treba svjedočiti o vremenu za koje je izgrađen – odgovorio je župan.

Time su iscrpljena vijećnička pitanja za ovu sjednicu.

Više u kategoriji Izdvojeno