U sklopu Erasmus+ projekta “Pametna održiva škola za vještine za život” (2023-1-HR01-KA122-SCH-000149623) nastavnici Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića Ploče, Marija Selak Bilušić i Zoran Sršen odradili su prvu u nizu radionica koje imaju za cilj educirati nastavnike i učenike škole o Kreativnom i kritičkom mišljenju.
Naime, spomenuti nastavnici educirali su se o ovoj temi na petodnevnom tečaju u Malagi krajem svibnja ove godine.
U prostoru Knjižnice Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića održali su interaktivne radionice o stereotipima i o percepciji. U prvoj radionici o stereotipima nastavnici su bili podijeljeni u skupine te je svaka skupina dobila određeni pojam za koji su morali pronaći što više stereotipa. Nakon toga skupine su između sebe zamijenile pojmove, dok nisu svi pojmovi prošli sve skupine. Potom je uslijedila kratka rasprava o stereotipima koji se vežu za pojmove, a nastavnici su napravili kratki igrokaz u kojem trebali odglumiti srereotipe vezane za muškarce, žene, tinejdžere i migrante.
Za kraj prve radionice pogledali su video “Sve što imamo zajedničko” koji nosi poruku o sličnostima različitih društvenih skupina koje nadilaze sve razlike.
Druga radionica bila je posvećena ljudskoj percepciji koja se razlikuje od osobe do osobe. Nastavnici su u skupinama promotrili zadane fotografije.
Nakon toga odgovarali su na pitanja o njima uz pomoć tri glagola: “vidim”, “osjećam” i “zamišljam”. Odgovori svake skupine bili su predmet zanimljive i žustre rasprave u kojoj je svaka skupina pokazala različito viđenje iste situacije i tako dokazala da se percepcija svakoga od nas razlikuje na temelju trenutnog osjećaja, prethodnog iskustva, ali i ostalih čimbenika.
Cilj radionica je implementirati naučeno u nastavni proces kroz nastavu i satove razrednika.