GradIzdvojeno

UŠĆE NERETVE POD OPSADOM DIVLJIH KAMPERA Iza njih ostaje hrpa smeća, uništena i devastirana površina, i gorak okus ustima

0

U razgovoru s “ljudima na terenu” portal Morski.hr saznaje da je situacija na ušću Neretve godinama kaotična, što iskorištavaju uglavnom slovenski državljani koji ovdje naveliko divlje kampiraju.

Iza divljih kampera ostaje uglavnom hrpa smeća, uništena i devastirana površina, i gorak okus ustima. Gorak okus jer divlji kamperi zapravo sve ostale rade budalama, ne pridonose ničim ni državnom proračunu ni ovom društvu, uzimaju sve i još ostavljaju “posljedice” koje onda volonteri i razna djeca iz osnovnih škola u eko akcijama moraju kupiti jer vole svoju zemlju.

I zato ovom “trendu” koji je u Hrvatskoj poprimio kolosalne razmjere treba stati na kraj. Danas postoje i aplikacije preko kojih se divlji kamperi međusobno savjetuju i “otkrivaju” si mjesta koja će iduća zagaditi i time ćemo se itekako pozabaviti ovoga ljeta, piše morski.hr

Kominsko ušće

Kao svojevrsni uvod donosimo priču s ušća Neretve, točnije Kominskog ušća gdje godinama caruje divlje kampiranje. Na ovom raju na zemlju, mjestu čije ljepote oduzimaju dah i mjestu koje je poznato kao odlična lokacija za surfanje vi već dugo možete naići i na 20 do 30 kampera u jednom danu.

Građani javljaju kako je uglavnom riječ o Slovencima koji vole surfati, ali ne bi platili iako im je legalni autokamp udaljen svega 2 km na opuzenskom ušću!

Tako se susjedi, tvrde građani, divlje parkiraju, ne plaćaju nikome ništa, bacaju smeće i devastiraju hrvatske ljepote. Inspekcija bi do sada došla jednom godišnje, naplatila nekoliko kazni i to je to. Jednom godišnje, a oni su ovdje svakoga dana cijele sezone! I da stvar bude bolja kazna je oko 100 eura, pa ispada da se stvarno isplati kampirati “na divljaka”.

Niti obližnji parking se ne naplaćuje, no oni svejedno parkiraju svoje kampere uz ceste i po zelenim površinama, te uz jasne znakove koji kampiranje zabranjuju.

Akcije protiv divljeg kampiranja

Kominsko ušće spada pod grad Ploče stoga su okrenuli broj telefona dežurne komunalne službe i razgovarali s prvim čovjekom, gospodinom Denisom Barbirom čije su riječi donijele nešto nade u to kako će se stvari ovdje promijeniti.

– Baš je jučer bila akcija sankcioniranja i naplate kazni te smo uhvatili nešto divljih kampera. Akcija se nastavlja, i nećemo stati ostatak ljeta jer taj nered treba sankcionirati i stvari dovesti u red – kaže za portal Morski.hr voditelj pododsjeka.

Kazne su doduše svega oko 100 eura, no ako se nadzor zaista bude provodio sistematično divlji bi kamperi trebali shvatiti da ovdje više nemaju što raditi. Uostalom , legalni im je kamp udaljen 2 km. Treba li se išta više od toga i reći?

Više u kategoriji Grad