Dan antifašističke borbe je državni blagdan u Republici Hrvatskoj koji se slavi 22. lipnja.
Obilježava se u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kad je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Europi.
Nacionalsocijalistička je Njemačka toga jutra napala Sovjetski Savez u operaciji pod kodnim nazivom Operacija Barbarossa. Time je izigran pakt Ribbentrop-Molotov o nenapadanju između ove dvije sile. Zbog takvih novonastalih okolnosti pripadnici Komunističke partije Hrvatske u Sisku našli su se u opasnosti, te su se povukli u okolicu grada – najprije u selo Žabno, a potom u šumu Brezovicu kraj Siska. Ondje su osnovali Prvi sisački partizanski odred, koji od prvih dana izvodi diverzije, osobito na željeznici.
Odred je tada imao 77 boraca, a predvodili su ih zapovjednik Vlado Janić Capo, i politički komesar Marijan Cvetković. Pripadnik odreda bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko.
Kako su u odredu većinom bili Hrvati, borilo se uglavnom na hrvatskom području, a završetak Drugoga svjetskog rata doživjela su tridesetosmorica tih boraca.
Jučer su članovi Udruge antifašista i antifašističkih boraca Grada Ploča i predstavnici Grada Ploče paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca u Spomen parku, kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i svim ostalim spomen obilježjima u okolnim mjestima na području grada, odali počast povodom današnjeg Dana antifašističke borbe.
“U spomen na sve pale borce za slobodu naroda, kao i one koji nisu više s nama, a dali su svoj doprinos očuvanju vrijednosti antifašizma s velikim ponosom, ali i osjećajem odgovornosti jer su nam omogućili da živimo u međunarodno priznatoj zemlji mira, demokracije i tolerancije, ističemo veliko hvala”.