IzdvojenoZabava i kultura

ZAVRŠEN PROJEKT „STAZAMA PLOČANSKIH STEĆAKA“ (faza 1) Pronađeni stećci koji do sada nisu nigdje zabilježeni!

0

U četvrtak 11. travnja 2024. godine i subotu 13. travnja 2024. godine završen je projekt „Stazama pločanskih stećaka“ (faza 1) u kojem udruga građana Obličevac, tijekom 2023. i 2024. godine, očistila i snimila svih 11 nekropola ili grupa stećaka, popisala, fotografirala i izmjerila preko 200 stećaka koji se nalaze na području Grada Ploča. Ono što nismo očekivali, i što nas je nagnalo da produžimo fazu projekta, jesu „novootkriveni“ stećci koji do sada nisu nigdje zabilježeni a samim time niti objavljeni u literaturi. To se prije svega odnosi na stećke koje smo pronašli na području župe Brista i Pasičina odnosno na prostoru današnje Staševice.

NOVOOTKRIVENI STEĆCI U BRISTI I PASIČINI

Novi“ stećci na lokalitetu Put Krstine, Pasičina

O ovom nas lokalitetu prvi obavještava don Petar Kaer kada piše: Penjući se uz padinu planine Kosa prolazimo djelom sela zvanog Pasičina, sastavljenog od nekoliko siromašnih zaseoka. Nedaleko njih postoji druga skupina stećaka zvana Krstine, ime koje ni na koji način nije opravdano i koje bi upućivalo na to da su ta mjesta služila kao groblja za kršćane, a tako ih je nazvao narod koji je živio uz njih, a da nije imao svoja uvjerenja. Ova bi nas hipoteza vratila u prvo stoljeće kršćanske ere. Stećci koji su činili krstinsku skupinu premješteni su i razbijeni da bi se napravila staza; čini se da je pošteđen samo jedan, najveći je (2,17 m dužina, 1,30 m širina i 0,40 m debljina) koji ne nosi nikakav ukras osim uglova koji su uglačani i savršeno nacrtani. (Kaer Pietro, Pierres sépulcrales dalmates, Lyon, 1886., 32)

Do lokaliteta se može doći ako se iz Staševice uputite prema Pasičini uskom asfaltnom cestom i stanete na krivini prije (ispod) crkve sv. Jure. Već u Kaerovo vrijeme ova je ogromna nekropola bila uništena a nepoznat broj stećaka (koji je vjerojatno brojao preko stotinu primjeraka) ugrađen kao materijal u konstrukciju staze – puta koja je tada spajala Pasičinu sa Vrgorsko – neretvanskim Jezerom. Članovi udruge Obličevac su u dijelovima konstrukcije ceste, na dionici koji se više ne koristi kao put, identificirali desetke ugrađenih stećaka ali je njihov broj zasigurno mnogo veći jer se nalaze unutar ceste pa stoga više nisu vidljivi. Na jednom od ugrađenih stećaka, vrlo izvjesno sanduku, pronašli smo i reljefni ukras križa na gornjoj plohi, dok smo na drugom, također na gornjoj plohi, pronašli reljefnu „svastiku“ s dva astralna simbola.

  • Stećak br. 1 jedan od gabaritom najvećih sanduka Grada Ploča, dimenzija 180 x 130 x 50-60 cm, nije „in-situ nego je vremenom klizao niz padinu od crkve sv. Jure prema jugoistoku. Trenutno je napredovanje ovog fino klesanog neukrašenog sanduka, vrlo vjerojatne težine oko 3.5 – 4.0 tone, zaustavljeno česminom.

  • Stećak br. 8 ugrađen u Put uz Krstinu je fino klesani sanduk debljine oko 35 cm i danas mjerljivih dimenzija 130 x 75 cm. Ovaj odlomljeni sanduk, koji je originalno bio 200 cm dugačak i 100 cm širok, ima motiv reljefnog grčkog križa na gornjoj plohi.

  • Stećak br. 9 ugrađen u Put uz Krstinu je fino klesani sanduk debljine oko 30 cm i danas mjerljivih dimenzija 100 x 50 cm teško procjenjive debljine. Ovaj preuređen sanduk ima reljefne motive „svastike“ i dva astralna simbola na gornjoj plohi.

Novi“ stećci na lokalitetu Žutovice, Brista

O postojanju stećaka na ovom lokalitetu nas prvi obavještava, a tko drugi, nego don Petar Kaer ali samo usputno u kontekstu ostalih nekropola u župi Brista – Pasičina kada piše: Tu i tamo, na terenu nailazimo na ostatke rimske civilizacije kao u Crnoći, Žutovici, Staševici i Krvavcu gdje također ima stećaka. (Kaer Pietro, Pierres sépulcrales dalmates, Lyon, 1886., 33)

Potaknuti ovim Kaerovim tekstom, udruga Obličevac je organizirala istraživački izlet na lokalitet Žutovice koji se nalazi između Spilica i Staševice prema jugozapadu neposredno uz suvremeno brišćansko groblje i kapelicu Svih Svetih. Stećci su vjerojatno uništeni prilikom izgradnje suvremenog brišćanskog groblja i kapelice Svih Svetih, tako da je jedan od njih čak ugrađen pored prilaznog puta na sam ulaz u groblje. Na tom stećku – sanduku vidi se urezan motiv križa na gornjoj plohi. Nakon čišćenja prapovijesne gomile, koja se nalazi neposredno uz ovo groblje, pronašli smo jedan stećak i ostatke – ulomke nekolicine drugih koji također, do sada, nisu nigdje objavljeni.

Nekropole stećaka i pojedinačni stećci u Gradu Ploče prelaze broj od 200 primjeraka i predstavljaju jedinstvene kulturne spomenike pločanske baštine i kao takve ih trebamo čim prije konzervirati, zaštiti i početi koristiti u edukativne i turističke svrhe.

Udruga Obličevac je završila projekt „Stazama pločanskih stećaka“ (faza 1) u kojem je očistila i snimila svih 11 postojećih nekropola i skupina zajedno s preko 200 stećaka u Gradu Ploče. Slijedeći koraci udruge Obličevac (u suradnji s Župom Plina – Stablina) uključuje premještanje 33 odbačena stećaka s neodgovarajuće trenutne lokacije iza crkve Uznesenja BDM (Velika Gospa) u Istočnoj Plini na mnogo pogodniju i atraktivniju lokaciju ispred administrativnog, društvenog, kulturnog i crkvenog središta Pline „kod Kule“. Osim što ćemo konačno saznati s kojih lokacija su ovi stećci premješteni, prebacivanjem, trajnim zbrinjavanjem i zaštitom 33 stećka koja se trenutno nalaze na lokaciji sjeverozapadno od crkve Uznesenja BDM na česticu pored stare župne kuće („kod Kule“) mnogo toga bi dobili:

  • Stećci će na novoj lokaciji biti mnogo bliži i dostupniji svim posjetiteljima, prije svega pločanskoj djeci školskog uzrasta ali i potencijalnim turistima koji svakodnevno prolaze državnom cestom D513 za Međugorje,

  • Čišćenje i održavanje 33 stećka će biti mnogo lakše i jeftinije jer će se nalaziti na neusporedivo pristupačnijoj lokaciji nego što je to danas slučaj i

  • Grad Ploče bi mogao početi s revitalizacijom svojih davno napuštenih, zapuštenih, zaboravljenih ali iznimno vrijednih i potencijalno atraktivnih lokacija, ali prije svega objekata neprocjenjive kulturno – povijesne vrijednosti kojima ovi prostori obiluju: zgrade i prostora oko Osnovne škole u Plini i stare Župne kuće / kapele sv. Paškala „Kod Kule“.

Također, jedan od slijedećih koraka udruge Obličevac je izdavanje monografije o pločanskim stećcima koja će predstavljati mnogo više nego li knjiga o lokalnim nadgrobnim spomenicima pod radnim naslovom KAMENA KNJIGA MRTVIH – Stećci Grada Ploča koja će izaći iz tiska do konca ove godine.

Članovi udruge Obličevac i njihovi gosti koji su sudjelovali u čišćenju nekropola 11. i 13. travnja 2024. g.

  • Miško Erak, predsjednik udruge Obličevac
  • Boro Bustruc, član udruge Obličevac
  • Jure Jovica, član udruge Obličevac
  • Neven Nikolac, član udruge Obličevac
  • Vinko Herceg, zaljubljenik u arheologiju iz Ljubuškog, član udruge Obličevac
  • Markica Vuica, predsjednik udruge Baštinik iz Metkovića, partner član udruge Obličevac
  • Grgur Erak, član udruge Obličevac
  • Norman Erak, član udruge Obličevac
  • Dominik Giljević, član udruge Obličevac
  • Deno Giljević, zaljubljenik u prirodu iz Baćine
  • Niko Radoš, član udruge Obličevac

Miško Erak, autor knjige Ilirski krugovi života u Plini, Gradu Ploče i Donjoj Neretvi, dobitnik osobne nagrade Grad Ploča za 2023. godinu i predsjednik udruge za očuvanje kulturno-povijesne baštine Obličevac.

FOTOGRAFIJE:

Naslovnica – Volonteri nakon završenog posla čišćenja prapovijesne gomile i nekropole stećka na suvremenom brišćanskom groblju pored kapelice Svih Svetih. Gornji red s lijeva na desno: G. Erak – M. Erak – M. Vuica – V. Herceg. Donji red s lijeva na desno: B. Bustruc – N. Nikolac – J. Jovica.

Slika 1. – Pogled na brišćansko suvremeno groblje i polje Jezerac

Slika 2. – Kapelica Svih Svetih na suvremenom brišćanskom groblju

Slika 3. – Stećak na ulazu u suvremeno brišćansko groblje

Slika 4. – Urezani križ na stećku na ulazu u suvremeno brišćansko groblje

Slika 5. – Ulomak stećka na prapovijesnoj gomili uz suvremeno brišćansko groblje

Slika 6. – Stećci ugrađeni u konstrukciju puta „uz Krstinu“ koji je nekoć spajao Pasičinu i Jezero

Slika 7. – Stećak br. 1 na putu uz Krstinu, najveći i najteži stećak u Gradu Ploče

Slika 8. – Stećak br. 8 na putu uz Krstinu, s motivom reljefnog grčkog križa na gornjoj plohi

Slika 9. – Stećak br. 9 na putu uz Krstinu, sa reljefnom svastikom i dva astralna motiva

Slika 10. – Stećci odbačeni iza crkve Uznesenja BDM na Obličevcu

Slika 11. – Mjesto novog arheološkog parka stećaka Plina ispred „Kule“

Slika 12. – Nenina gregada u bespućima Pline nakon uspješno završenog posla čišćenja stećaka