Baš poput ugostiteljstva, građevine i ostalih branši, Crkva također muku muči s pronalaskom radne snage. Mnogi su tako zabrinuti da će nam i mise voditi stranci.
Tako su Hrvatske biskupske konferencije za RTL poručili da se u posljednje vrijeme broj svećeničkih kandidata smanjuje, a među mnogim razlozima je i loša demografska slika.
Fra Stjepan Brčina, odgojitelj bogoslova i promicatelj duhovnih zvanja franjevaca konventualaca za spomenuti medij je kazao kako svećenici dolaze iz drugih zemalja te da je to potpuno normalno.
“U mnogim župama u Njemačkoj i Austriji vidjet ćete da ih vode svećenici iz Indije, Afrike. Živio sam u Italiji gdje mnoge župe vode svećenici iz Rumunjske. Sasvim je prirodno i normalno da će jednom doći i ovdje. Već u Hrvatskoj imamo nekoliko primjera svećenika, imamo i dečke iz Afrike koji dolaze kod nas u formaciju, nauče jezik pa zašto ne bi i ostali”, rekao je.
Nedostaje li svećenika u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji?
S obzirom na navedeno Dalmatinski portal je odlučio istražiti kakvo je stanje u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji i hoćemo li na misama češće viđati strane svećenike.
Iz Splitsko-makarske nadbiskupije poručuju da će ove godine bit zaređena dvojica svećenika. Ta brojka je, kažu, posljednjih godina je slična
„Broj ređenika varira iz godine u godinu, ali se kreće unutar konstantnoga okvira“, kazuju.
Ipak, s obzirom na potrebu vjernika, osjete da svećenika nedostaje osobito na području od Trogira do Omiša, no unatoč tome u našu Nadbiskupiju još uvijek ne dolaze svećenici iz drugih zemalja.
„Dapače, imamo desetak naših svećenika koji djeluju u inozemstvu (primjerice kao misionari u Africi)“, poručuju iz SMN.
Splitsko-makarska nadbiskupija ima trenutno broji 211 svećenika i 17 bogoslova. A hoće li se ova brojka uspjeti zadržati i u buduće ostaje nam tek za vidjeti, budući da je broj studenata na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu u padu.
Tako je na Filozofsko – teološkom studijskom programu ove akademske godine upisano je 11 studenata, a na Teološko – katehetskom studijskom programu 13 studenata.
Ove akademske godine očekuje se da će diplomirati ukupno 37 studenata od kojih naravno ne namjeravaju svi biti svećenici, kazali su za Dalmaciju danas iz KBF-a Split.