Sjajna vijest za sve trudnice stiže iz Opće bolnice Dubrovnik. Od danas počinju pregledi fetalne ehokardiografije, koje će za sve naručene trudnice voditi primarijus dr. Dalibor Šarić, pedijatrijski kardiolog iz Zagreba.
TKO IDE NA PREGLED?
Do suradnje s našom bolnicom došlo je zahvaljujući dr. Dijani Grizelj Kalčić, voditeljici Odjela za pedijatriju Opće bolnice Dubrovnik, specijalistici pedijatrije i subspecijalistici pedijatrijske kardiologije, kojoj je primarijus dr. Šarić svojevremeno bio mentor.
Dr. Grizelj Kalčić pojasnila je u intervjuu za Dubrovački vjesnik koliko su ovi pregledi važni:
– Na odjelu imamo svu medicinsku opremu potrebnu za ovaj pregled, ultrazvučni aparat kojemu je samo trebalo nadograditi softver – istaknula je pedijatrica, podsjećajući kako se od 7. do 14. veljače obilježava Svjetski dan prirođenih srčanih grešaka, kojim se želi podići svijest o malim srčanim pacijentima i njihovim obiteljima te svemu što prolaze tijekom svog liječenja.
U Hrvatskoj je trenutno oko 10.000 djece sa srčanim bolestima, a svake se godine rodi između 400 do 500 djece sa srčanom greškom, iznijela je dr. Grizelj Kalčić.
– Najčešće su to genetski čimbenici, a uz to i utjecaj teratogenih, odnosno vanjskih faktora koji mogu biti lijekovi, virusi ili neke majčine bolesti koje mogu utjecati na razvoj srčane greške. To je, primjerice, dijabetes majke, fenilketonurija (nasljedna metabolička bolest), kolagenske bolesti kao što je lupus i slično. Upravo te majke su kandidati za fetalnu ehokardiografiju, odnosno sve koje imaju pozitivnu obiteljsku anamnezu, majke koje boluju od ovih bolesti ili ako ginekolog tijekom pregleda postavi sumnju na srčanu grešku – ističe dr. Dijana Grizelj Kalčić.
– Obično srčane greške idu uz još neke anomalije, tako da se tijekom tog pregleda one mogu prepoznati i preporučiti da se pogleda i srce – kazuje naša sugovornica.
DOSAD SE MORALO U ZAGREB
Dosad su trudnice s dubrovačkog područja na ovakav pregled išle u Zagreb jer je svih petoro stručnjaka koji se bave fetalnom ehokardiografijom u zagrebačkim bolnicama.
– Zato mi je drago da mogu najaviti dolazak pedijatrijskog kardiologa, primarijusa Dalibora Šarića, koji je pristao dolaziti u Opću bolnicu Dubrovnik kako bi radio fetalnu ehokardiografiju. Danas se teži da se prirođene srčane greške otkrivaju intrauterino, znači dok je beba u majčinom trbuhu, tako da se dijete može roditi u Kliničkom bolničkom centru koji ima i kardijalnu kirurgiju, ako je potrebno odmah kirurški intervenirati – pojašnjava dubrovačka pedijatrica.
Danas, u petak, počinju prvi fetalni ehokardiografski pregledi trudnica s dubrovačkog područja. Naime, dr. Dijana Grizelj Kalčić obavijestila je dubrovačke ginekologe o ovoj mogućnosti i oni su to vrlo rado prihvatili, te uputili neke svoje pacijentice.
– Primarijusa dr. Šarića poznaju svi naši roditelji koji imaju dijete s operiranom srčanom greškom, i kad su čuli da ide u mirovinu, bili su tužni jer ne znaju gdje bi pošli na pregled u budućnosti. No, ako je nešto složenije, liječnik će, sigurna sam, pristati pregledati dijete ovdje u Dubrovniku – kazuje dr. Grizelj Kalčić, kojoj je primarijus Šarić bio mentor dok je doktorica, tada već majka, bila na subspecijalizaciji pedijatrijske kardiologije. Iako su njezina djeca u to doba bila vrlo mala, morali su se preseliti u Zagreb. Tek kad je dr. Grizelj Kalčić završila subspecijalizaciju, vratili su se u Dubrovnik.
TJEDNO PREGLEDA I DO 30 MALIH PACIJENATA
Na pitanje kakav je život djeteta sa srčanom greškom, liječnica kaže:
– Ima složenih srčanih grešaka koje se operiraju u dva-tri navrata u ranom djetinjstvu, a ima i jednostavnijih koje se operiraju i redovito kontroliraju. Mislim da, uz redovite kontrole i praćenje savjeta medicinskih stručnjaka koji su uključeni u liječenje djeteta, mogu imati kvalitetan život. Ako se žele baviti sportom, to bi trebalo biti rekreativno. Kad se srčana greška operira, djeca obično mogu sve što i druga djeca – ističe voditeljica Odjela za pedijatriju dubrovačke bolnice.
U Dubrovniku se na 1000 živorođene djece rodi sedmoro do osmero djece sa srčanom greškom. Pedeset posto od tog broja su djeca s težom srčanom greškom.
Mogu li se u kasnijoj dobi primijetiti problemi sa srcem kod djeteta i na koji način?
– Ono što roditelji mogu primijetiti u ranoj, dojenačkoj dobi jest da se brzo umara i slabije napreduje u tjelesnoj težini, te da mijenja boju kože, koja postaje plavičasta i da ubrzano i otežano dišu. U kasnijoj dobi je prvi znak umor, gubitak svijesti, smetnje disanja i česte respiratorne infekcije – govori o simptomima pedijatrijska kardiologinja.
– Kroz našu kardiološku ambulantu godišnje prođe više od 1200 djece. Tjedno ih pogledam između 20 i 30. To je za jednog doktora jako puno, jer su to pregledi koji dugo traju, a radimo i ergometrije, EKG holtere i holtere tlaka. Javljaju se dosta često prvi pregledi jer ih upute pedijatri zbog šuma na srcu, koji je najčešće bezazlen. No, na tim se sistematskim pregledima mogu otkriti i srčane greške. Javljaju se djeca sa simptomima boli u prsima, lupanja srca, nesvjesticama i umorom. Sve ih moramo detaljno pregledati – istaknula je na kraju u razgovoru za Dubrovački vjesnik.