IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

DOMAĆA PAMET Geotehnički fakultet i tvrtka Premifab razvili rješenje za destilacijski talog

0

Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu i tvrtka Premifab koja se bavi regeneracijom otpadnih otapala, održali su završnu konferenciju IRI2 projekta ‘Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada‘, stoji u priopćenju te visokoškolske ustanove i tvrtke. Ukupna vrijednost projekta je više od 1,76 milijuna eura, od čega je polovica sredstava sufinancirana EU fondovima, piše portal Lidermedia.hr

Tim se projektom, kako se navodi, razvija inovativna tehnologija dorade destilacijskog taloga u korisnu sirovinu za daljnje proizvode, koji svoju primjenu mogu naći u građevinskoj industriji i cestogradnji u obliku aditiva za asfaltne baze i bitumenske paste te industriji boja i lakova u obliku premaza za antikorozivnu zaštitu i aditiva za nitro-boje.

– Nova rješenja za regeneraciju otpadnog mulja dodatno će smanjiti ukupnu količinu industrijskog otpada koji se stvara. Iz otpada će se stvoriti novi proizvod i time još jednom potvrditi kružno gospodarstvo u gospodarenju opasnim otpadom. U šest godina našeg poslovanja oporabili smo preko 10 tisuća tona opasnog otpada i vratili natrag u industriju više od osam tisuća tona čistog proizvoda, a pritom omogućavamo da se izbjegnu značajne količine štetnih emisija CO2. Održivo poslovanje uz poštivanje okoliša nama je apsolutni prioritet i sad i u budućnosti – poručio je Igor Podravac, direktor razvoja poslovanja Premifaba i jedan od suosnivača kompanije istaknuvši kako se kompanija vodi načelom end of waste (kraj otpada) filozofijom u svemu što radi.

Kemijska industrija proizvodi značajnu količinu otpada te se u Europskoj uniji prema nekim procjenama proizvede više od 55 milijuna tona otpada, od čega 6 milijuna tona opasnog otpada. U Hrvatskoj, kemijska industrija proizvede oko 25 tisuća tona otpada, od čega tri tisuće opasnog otpada od kojeg se više od pola može oporabiti i ponovno iskoristiti.

Projekt ‘Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada‘ jedan je od 23 hrvatska projekta iz područja istraživanja, razvoja i inovacija koji su 2020. godine, usred pandemije, dobili ukupno gotovo milijardu kuna bespovratnih sredstava iz Europske unije. Da je projekt zanimljiv potvrđuje i činjenica da je tvrtku krajem prošle godine posjetila i delegacija Europske komisije, koju su upoznali s ciljevima projekta i utjecaju koju će imati na različite industrije te okoliš u širem smislu, prenosi Lidermedia.hr