Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, prema preporuci HZJZ-a, zbog registriranog povećanja broja oboljelih od hripavca poziva sve trudnice u drugom i trećem trimestru trudnoće da se cijepe protiv hripavca. Kako su objavili iz Zavoda, cilj je zaštititi novorođenčad i dojenčad, najosjetljiviju na zarazu hripavcem.
Prema podacima Registra zaraznih bolesti, prosinac je otpočeo s 1.500 prijava oboljelih od hripavca, najviše u Zagrebu i Splitsko dalmatinskoj županiji. Najveći broj oboljelih je u predškolskoj i školskoj dobi, ali je najviša incidencija u dojenačkoj dobi. Registrirane su obiteljske epidemije i epidemije u školskim kolektivima, piše Dubrovački vjesnik.
“Kako trudnice koje su zadnji put cijepljene u djetinjstvu nemaju protutijela za prenijeti preko posteljice svojoj novorođenčadi, a prvih pet mjeseci života dijete ne može biti zaštićeno cijepljenjem, jedini način da se novorođenčad i dojenčad u prvim mjesecima života zaštiti od hripavca je taj da se trudnica cijepi u drugom ili trećem trimestru trudnoće.
Cijepljenjem trudnica jednom dozom kombiniranog cjepiva protiv difterije, tetanusa i hripavca, potiče se proizvodnja specifičnih IgG protutijela koja prijelazom kroz posteljicu pasivno štite dijete od ovih bolesti u prvim mjesecima života, dok ne stvori vlastita protutijela cijepljenjem prema Programu cijepljenja.
Cijepljenje trudnica protiv hripavca neće imati utjecaja na cirkulaciju uzročnika u populaciji, ali će pružiti zaštitu njihovoj djeci u prvim mjesecima života, kad su najosjetljiviji i imaju najveći rizik za komplikacije bolesti”, poručili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
Cijepljenje trudnica na području Dubrovačko-neretvanske županije provode Odjeli za epidemiologiju Dubrovnik, Metković, Ploče i Korčula u terminima po dogovoru, a cijepiti mogu i izabrani ginekolozi. Cijepljenje školske djece koja su bila u kontaktu s oboljelom osobom, a nisu dobila svih potrebnih 5 doza, obavlja se u Službi za školsku medicinu, piše Dubrovački vjesnik.