IzdvojenoZabava i kultura

DANAS JE BLAGDAN SVETOG NIKOLE Zaštitnika djece i pomoraca

0

Na slikama sveti Nikola drži knjigu u koju upisuje imena dobre i zločeste djece, legenda kaže da je spasio kćeri siromaha darovima, a štiti djecu, grlo i pomorce.

Sveti Nikola je rođen 255. godine u Patari na poluotoku Male Azije, gdje je služio kao biskup, a postao je svećenik jer je želio širiti dobrotu. Rođen je u imućnoj obitelji, te je već kao dijete činio dobra djela i darivao siromašne. Tijekom cijelog života borio se protiv nepravde i promicao ljubav prema bližnjima, a umro je u 58 godini života.

Darivatelj: Današnje vjerovanje o svetom Nikoli stvoreno je na temelju brojnih legendi, od kojih jedna govori da je propalom plemiću pomogao nakon što je izgubio sav imetak te nije imao miraza za udaju svoje tri kćeri. Sveti Nikola mu je potom je krišom po noći ubacivao zlatnike kroz dimnjak, a oni su padali ravno u čarape koje su se sušile na ognjištu. Zbog toga se sveti Nikola na slikama prikazuje s tri zlatne kugle.

Zaštitnik grla: Svojim je blagoslovom sveti Nikola navodno spasio dijete koje je jelo ribu, a kost mu je zapela u grlu pa se gotovo ugušio.

Zaštitnik mornara: Navodno je sveti Nikola putovao u Palestinu, a brod na kojem je bio pogodila je velika oluja te je lađa gotovo potonula. Tada je on zaprijetio valovima i sve se primirilo, pa su danas slike svetog Nikole gotovo u svakoj luci svijeta.

Zaštitnik djece: Prema legendi, sveti je Nikola došao u gostionicu čiji se vlasnik bavio krađom i prodajom male djece. Nikola je sve pregledao i pronašao troje dječice sakrivene u posude za kiseljenje kupusa te ih je spasio.

Hrvatsko štovanje svetoga Nikole potječe iz 1922. kada je na ulazu u uvalu Mrtinovik na Hvaru tome svecu sagrađena kapelica od hvarskog kamena koju je izgradio brodolomac Ivan Modrić.

U Dalmaciji se blagdan Sv. Nikole u prošlosti slavio tako da su se pod jastuk krišom ostavljale jabuke onome koga se htjelo darovati.

Na slikama sveti Nikola u ruci drži biskupski štap koji je uvinut i ukrašen, a u drugoj knjigu u koju su zlatnim slovima upisana imena dobre djece, a crnima zločeste djece.
Ako čizmice nisu dobro očišćene ili je dijete bilo zločesto možda ih je posjetio Krampus, ostavljajući šibu. On je mitsko biće koje dežura u vrijeme blagdana kažnjavajući djecu za loše ponašanje. Ljude plaši svojom strašnom pojavom: na licu ima drvenu masku, ovčju kožu te na glavi rogove, a za sobom vuče hrđava lance i zvonca.

Sretan imendan svima koji nose ime Nikolina, Nikola, Niko, Nika.